Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Michałowice. Budowa zagród - jest taki plan

Barbara Ciryt
Gmina Michałowice jeszcze w tym roku będzie miała nowe plany zagospodarowania przestrzennego
Gmina Michałowice jeszcze w tym roku będzie miała nowe plany zagospodarowania przestrzennego Fot. Barbara Ciryt
Od jutra planowane jest drugie wyłożenie planu zagospodarowania przestrzennego gminy. Uwagi można składać do 12 listopada. Nowy dokument może być gotowy jeszcze w grudniu lub styczniu.

Michałowiccy samorządowcy szukali wyjścia z sytuacji, w której minister rolnictwa postawił gminę. Z początkiem tego roku okazało się, że nie odrolni połowy z prawie 400 hektarów, które chcieli przekształcić mieszkańcy. 100 ha z zakwestionowanych terenów władze gminy zakwalifikowały jako „zabudowa zagrodowa”.

Pierwszy raz projekt powstającego planu zagospodarowania z prognozami oddziaływania na środowisko został wyłożony do wglądu wszystkich zainteresowanych w marcu tego roku. Wówczas na debacie publicznej mieszkańcy spotkali się z władzami gminy i projektantami. Omawiali problemy i wyjaśniali wątpliwości.

Beata Cichy z Biura Rozwoju Krakowa, które opracowuje plan zagospodarowania gminy, tłumaczyła dlaczego odrolniono tylko około połowy terenów, o które wnioskowali mieszkańcy. - Wnioski o przekształcenie gruntów z rolnych na budowlane obejmowały 393 hektary. Jednak decyzje o tym, ile i które tereny mają być odrolnione, podejmuje minister rolnictwa. W tym przypadku zgodził się na przekształcenie 201 hektarów - mówiła podczas spotkania.

Antoni Rumian, wójt Michałowic nie był zaniepokojony tą sytuacją. Już podczas pierwszego wyłożenia planów przekonywał mieszkańców, że gmina jest liderem w powiecie krakowskim, a może nawet w całym województwie pod względem ilości terenów budowlanych w porównaniu do liczby mieszkańców.

Wicewójt Sadowski wylicza, że w gminie mieszka 10 tysięcy osób. - Terenów budowlanych jest tyle, że mogłoby mieszkać pięć razy więcej- mówi. - Po pierwszym wyłożeniu planu udało nam się jeszcze wyłączyć z produkcji rolnej kolejne działki o powierzcni około 100 hektarów, w tym spory obszar terenów zintegrowanych i ustanowić na nich zabudowę zagrodową. To rozwiązanie dla rolników, których wnioski nie zostały uwzględnione, a są gotowi stawiać domy z budynkami gospodarczymi - zaznacza wicewójt.

Jest możliwość takiego przekształcenia, stosowana w gminach zwłaszcza w stosunku do działek rolnych znajdujących się w sąsiedztwie budowlanych. Takiej zabudowy zagrodowej minister rolnictwa nie opiniuje, więc samorządowcy gminni mogli samodzielnie przekształcić jeszcze niektóre działki.

Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego w gminie Michałowice zostały podzielone na kilka części: zachodnią, północną i południową.

Projekty planów z prognozami oddziaływania na środowisko można zobaczyć w siedzibie Urzędu Gminy Michałowice, pl. Józefa Piłsudskiego 1 oraz na stronie internetowej gminy. Przedstawiciele zespołu projektowego będą udzielać informacji na temat rozwiązań przyjętych w planach, ich dyżury są wyznaczone w poniedziałki od godz. 14 do 16, wtorki, środy, czwartki, piątki od godz. 9 do 11, w pokoju nr 2.

Dyskusja publiczna w sprawie planów zagospodarowania jest planowana na 20 października 2015 r., o godz. 15.30 w sali widowiskowej Biblioteki Publicznej w Michałowicach (plac Józefa Piłsudskiego 2).

Mieszkańcy nie ukrywają, że chcą dzielić swoje pola, przekształcać i sprzedawać. Niezadowoleni są także ci, którym minister odrolnił tylko część gruntów. Moda na zamieszkanie w gminie Michałowice trwa. Sprowadza się tutaj wielu mieszkańców Krakowa.

Jednak ci, którzy osiedlili się przed kilku laty, zaczynają się niepokoić, że zabudowa się zagęszcza, na drogach robi się coraz ciaśniej, że przez nasilenie zabudowy za kilka lat może brakować otwartych przestrzeni.

Podział planów

Gmina Michałowice Zachód: Górna Wieś, Kozierów, Michałowice, Wilczkowice, Zerwana.
Gmina Michałowice Północ: Masłomiąca, Sieborowice, Więcławice Dworskie, Więcławice Stare, Wola Więcławska, Zagórzyce Dworskie, Zagórzyce Stare.
Gmina Michałowice Południe: Kończyce, Książniczki, Młodziejowice, Pielgrzymowice, Raciborowice, Zdzięsławice.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski