Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Michałowice. Maluchy idą na studia

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Wyższa Szkoła Humanitas prowadzi 12 uniwersytetów dziecięcych
Wyższa Szkoła Humanitas prowadzi 12 uniwersytetów dziecięcych Fot. Archiwum
Rok akademicki tuż, tuż. Najmłodsi z całej gminy - od przedszkolaków po dwunastolatków czekają na indeksy.

Dzieci zapisują się ochoczo na Michałowicki Uniwersytet Dziecięcy. Ma ruszyć 1 października.

- Organizujemy ten uniwersytet w partnerstwie z Wyższą Szkołą Humanitas w Sosnowcu. Na inaugurację roku szkolnego przyjedzie do nas rektor uczelni. Dla dzieci to będzie ważny moment, bo osoba w gronostajach wręczy im indeksy - mówi Aleksandra Antczak, dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Michałowicach.

To ona jest pomysłodawczynią utworzenia uniwersytetu w gminie i nawiązała kontakt ze śląską uczelnią, która prowadzi takie uniwersytety w gminach także w województwie małopolskim.

- Nadszedł taki czas, że zachęca się dzieci do zdobywania wiedzy i bawienia się tą wiedzą. Zwykle rodzice wożą dzieci na uczelnie, do sal wykładowych. W naszym przypadku wykładowcy będą przyjeżdżali do nas i w sali widowiskowej w bibliotece będą organizowali zajęcia - mówi Aleksandra Antczak.

W Michałowicach projekt realizowany będzie w dwóch grupach wiekowych; pierwsza od 4 do 6 lat pod hasłem „Przedszkolak na Uczelni” druga dla starszych dzieci w wieku od 6 do 12 lat o nazwie „Uniwersytet Dziecięcy”. W przypadku sześciolatków rodzice wybiorą, do której grupy posłać dziecko. Zajęcia będą raz w miesiącu po 60 minut. Koszt to 100 zł za wykłady od października do czerwca.

- Zainteresowanie jest ogromne. Zapisy uruchomiliśmy 1 września i mamy już 99 chętnych. Do każdej z grup możemy przyjąć po 100 osób. Jeśli będzie taka potrzeba utworzymy jeszcze jedną grupę - mówi Ewa Marek z Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu.

Zapowiadają się niezwykłe zajęcia. Będą wybuchowe pokazy naukowe, wiele ciekawych konkursów i warsztatów. Celem jest zainspirowanie dzieci do własnych poszukiwań oraz pokazanie im różnorodności świata nauki.

Już podczas wykładów inauguracyjnych będzie szukanie odpowiedzi na pytania: czy istnieją mięsożerne rośliny. Do sali wystawowej zostaną takie przywiezione, ale będą także na kiermaszu, żeby dzieci mogły je zakupić i hodować w domach. Na kolejnych zajęciach będzie poszukiwanie wiedzy z pomocą pracowników akademickich, pasjonatów i popularyzatorów nauki na temat tego, czy człowiek może „wyjść” z drukarki, czym żywią się sowy, jaką temperaturę ma ciekły azot oraz, czy łatwo jest obsługiwać bezzałogowe drony?

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski