Michałowicki piknik wolności za pasem, czyli przygotowania...

Michałowicki piknik wolności za pasem, czyli przygotowania do przemarszu I Kompanii Kadrowej [ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału
Barbara Ciryt

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Wspomnienia przemarszu kadrówki z minionych lat
1/49
przejdź do galerii

Wspomnienia przemarszu kadrówki z minionych lat ©Fot. Barbara Ciryt

Michałowice zaczynają świętować przemarsz kadrówki już 4 sierpnia, chociaż na te tereny I Kompania Kadrowa Strzelców Józefa Piłsudskiego dotarła 6 sierpnia 1914 roku i wówczas będą oficjalne uroczystości. To tutaj w Michałowicach na tzw. Komorze przy obecnej trasie Kraków-Warszawa żołnierze przed ponad stu laty obalili słupy graniczne zaborów rosyjskiego i austriackiego.
Jak co roku odbędzie się patriotyczna uroczystość z udziałem organizacji strzeleckich, upamiętniająca przemarsz 1 Kompanii Kadrowej Oleandrów w Krakowie do Kielc. 6 sierpnia w Michałowicach przy obelisku - Pomniku Wolności przypominającym obalenie granic zaborczych będzie apel oddanie hołdu piłsudczykom oraz nieżyjącym osobom, które w 1981 r. przywróciły tradycję marszu, a także 22 ofiarom katastrofy samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. związanych z marszami kadrówki.

Tradycyjnie po uroczystościach przy obelisku będzie spotkanie kadrowiczów z przedstawicielami miasta Krakowa i władzami gminy Michałowice. Zaplanowano je w dworze rodziny Lorenzów.

Mieszkańcy na Pikniku Wolność i z okazji przemarszu kadrówki będą świętować już 4 sierpnia, a boisku sportowym KS Michałowiank od godz. 16 rozpoczną się na scenie prezentacje artystyczne m.in. pokazy taneczne, pokaz Agility oraz koncerty.

Gwiazdami wieczoru będą Ewa Farna z Zespołem, następnie zaplanowano kadrówkową ciekawostkę, czyli występ Orkiestra Wieniawa w towarzystwie KAYAH. A też koncert zespołu BIT MAD PROJECT, który towarzyszył Kayah i Orkiestrze Wieniawa podczas kwietniowego koncertu w Nowohuckim Centrum Kultury.

ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: Powstanie Warszawskie w liczbach

Źródło: vivi24

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo