Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mickiewicz doczekał się pomnika z... żywicy [ZDJĘCIA]

Wacław Krupiński
Elementy podstawy pomnika Adama Mickiewicza
Elementy podstawy pomnika Adama Mickiewicza fot. Anna Kaczmarz
Teatr. Groteska zaprezentowała wczoraj kopię krakowskiego pomnika autora „Pana Tadeusza”

Akcja budowy kopii znanych pomników, jak już informowaliśmy, będzie poprzedzać lutowy Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy Materia Prima. Ma ona - jak zwraca uwagę Adolf Weltschek, dyrektor Groteski oraz festiwalu - wzbudzić refleksję nad znaczeniem i rolą artystów oraz sztuki w dziejach narodu.

Pierwszy kopię „Adasia” (wczoraj zobaczyliśmy tylko podstawę monumentu) ujrzy Wrocław, gdzie akcja zostanie na początku listopada zainaugurowana. Jej celem ma być ogólnopolski plebiscyt, mający wyłonić pięciu najważniejszych polskich twórców, jacy pojawili się na przestrzeni dziejów.

Kopia pomnika, pomniejszonego o jedną piątą w stosunku do oryginału, powstała w pracowniach plastycznych Groteski technikami teatralnymi. Głównie z żywicy, co czyni ją odporną na deszcz czy śnieg.

Swych pomników doczeka się też wyłoniona w plebiscycie piątka. O tym, czy będą to także kopie, czy trzeba będzie projektować nowe pomniki, rozstrzygną wyniki. Głosować można bowiem tak na twórców sprzed wieków (Kochanowski, Norwid, Chopin itd.), jak i na artystów współczesnych (np. Wajda czy Grechuta). - Będziemy szukać środków na realizację tych posągów, zwracając się w tym celu zarówno do instytucji, jak i osób prywatnych - mówi dyr. Weltschek.

Sama akcja wędrujących pomników docierać będzie do tych miast, których władze zechcą ją wesprzeć. Na razie będzie to wędrującą kopia pomnika Mickiewicza - w Krakowie stanie ona po drugiej stronie Rynku Głównego. - Chcemy choć na chwilę skoncentrować uwagę opinii publicznej na zjawisku sztuki wysokiej. Chcemy refleksji nad tym, czym dla duchowej kondycji narodu są wielcy twórcy. A przy okazji ów plebiscyt. Mam nadzieję, że dotrzemy z nim do jak najszerszych kręgów - dodaje Adolf Weltschek.

Wczoraj też dyrektor Groteski ujawnił kompletny program Festiwalu Materia Prima, który potrwa od 18 do 25 lutego 2017 r. W Centrum Kongresowym ICE, MOS-ie, Nowohuckim Centrum Kultury oraz Grotesce pokazanych zostanie 10 spektakli.

- Program jest w tym roku bardzo reprezentatywny, różnorodny i - nie boję się tak go określić - niezmiernie atrakcyjny - anonsuje czwartą edycję festiwalu jego dyrektor. Jak mówi, zaproszone zespoły reprezentują najwyższy poziom.

To, przykładowo, gwiazda tego festiwalu - Compagnia Finzi Pasca ze Szwajcarii, której 12 artystów-akrobatów pokaże spektakl inspirowany twórczością Salvadora Dali; to kanadyjska grupa wybitnej choreografki, jednej z najbardziej znanych w świecie tańca, Marie Chouinard; to holenderski TAMTAM Objektentheater ze spektaklem z pogranicza teatru i filmu animowanego „Herosi z żelaza i inni…”; to Fictionville Studio & Banu Productions, którego spektaklem „Ogniste pióra: perska epopeja”, łączącym teatr cieni, masek i film zachwycił się Francis Ford Coppola; to Thang Long Puppetry Theatre z Wietnamu, kultywujący XI-wieczną tradycję lalek animowanych przy dźwiękach ludowej muzyki w basenie. Na stronie festiwalu: www.materiaprima.pl - pełny program, jak i do pobrania formularz plebiscytu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski