Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miechów. Aż 12 firm chce projektować i budować drogę ekspresową między Miechowem a Szczepanowicami

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
GDDKiA w Krakowie
W siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nastąpiło otwarcie ofert w przetargu na projekt i budowę odcinka drogi ekspresowej S7 między Miechowem a Szczepanowicami.

FLESZ - Przed nami fala upadłości?

Chętnych do budowy drogi nie brakuje. Swoje oferty złożyło 12 wykonawców. Najtańsza jest oferta konsorcjum, którego liderem jest spółka Fabe Polska (162,4 mln zł). Najdroższa opiewa na 286,7 mln zł.

W ramach inwestycji zostanie zbudowana droga ekspresowa o długości ok. 5,33 km. Powstanie infrastruktura dla pieszych i rowerzystów oraz przejazdy i wjazdy awaryjne na S7. W ciągu drogi ekspresowej powstanie pięć wiaduktów, z których jeden będzie pełnił również funkcję przejścia dla zwierząt. Inwestor zapewnia, że po zakończeniu robót wykonana będzie pełna rekultywacja terenów zajętych przez plac budowy, zaplecza techniczne i socjalne oraz drogi tymczasowe wykonane na potrzeby budowy. Naprawione będą drogi i budynki uszkodzone w wyniku prac budowlanych, by doprowadzić je do stanu technicznego nie gorszego niż przed rozpoczęciem budowy. Uczestnicy przetargu zadeklarowali, że zadanie zrealizują w ciągu 36 miesięcy. Do czasu realizacji robót nie będą wliczane okresy zimowe (od 15 grudnia do 15 marca).

Odcinek Miechów – Szczepanowice był ostatnim na terenie Małopolski, na który GDDKiA ogłosiła przetarg. Pierwotnie miał być wykonany w ramach odcinka granica województwa w Moczydle – Szczepanowice. Potem został z niego wyłączony. Było to spowodowane protestem mieszkańców Poradowa. Mimo opracowania kilku przebiegów wariantu przebiegu drogi w tym miejscu nie udało się znaleźć kompromisu między oczekiwaniami mieszkańców (nie chcieli się pogodzić z koniecznością wyburzenia ich domostw) a ekologów, domagających się ochrony obszarów cennych przyrodniczo.

Po unieważnieniu pierwotnej decyzji środowiskowej dla tego fragmentu przystąpiono do opracowania drugiej. Ta została wydana w listopadzie ubiegłego roku dla tzw. wariantu B (czerwonego) przebiegu inwestycji. Zgodnie z informacjami przekazanymi w czasie spotkania konsultacyjnego w Miechowie, w pasie przyszłej drogi w tym wariancie znajduje się 17 budynków mieszkalnych i 25 gospodarczych. Nie przecina ona natomiast obszarów Natura 2000.Odcinek Miechów – Szczepanowice jest częścią liczącego 55 kilometrów fragmentu drogi ekspresowej S7 między Krakowem, a granicą województwa małopolskiego w Moczydle.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski