MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miechów. Będą rekordowe wydatki na drogi powiatowe

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Zmodernizowany w 2019 roku most na drodze powiatowej w Przesławicach
Zmodernizowany w 2019 roku most na drodze powiatowej w Przesławicach Aleksander Gąciarz
W 2019 roku powiat miechowski wydał na modernizacje dróg 12,1 mln zł. W bieżącym wydatki na ten cel urosną do kwoty 19,7 mln zł i będą najwyższe w historii.

FLESZ - Zmiany dla kierowców od lipca 2020 r.

od 16 lat

Największą inwestycją drogową powiatu jest realizowana przy współudziale gminy Książ Wielki, rozłożona na trzy lata budowa i przebudowa kompleksu dróg w rejonie przyszłego węzła „Książ” drogi ekspresowej S7. Inwestycja jest współfinansowania z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. W ubiegłym roku powiatu wydał na to ponad 1,5 mln zł (3,1 mln zł pochodziło z RPO, ponad 1,4 mln z gminy Książ Wielki), a w bieżącym przeznacza 1,7 mln zł (2,8 mln z RPO, prawie 1,2 mln zł z gminy Książ Wielki).

Wartość inwestycji realizowanych z udziałem Funduszu Dróg Samorządowych w ubiegłym roku przekroczyła 5 mln zł. Fundusz pokrył z tego prawie 3,3 mln, a udział powiatu oraz gmin Kozłów i Gołcza to 880 tys. zł. W tym roku zasady współfinansowania inwestycji w ramach FDS są jeszcze korzystniejsze.

W przypadku dwóch dróg (w Pstroszycach II w gminie Miechów i ulicy Sportowej w Charsznicy) dofinansowanie pokryje 80 procent wartości zadań. Na Pstroszyce udało się pozyskać niespełna 2,6 mln zł, a na Sportową w Charsznicy – 368 tys. zł. W tych inwestycjach również partycypują samorządy gminne. W trakcie realizacji jest II etap przebudowy drogi powiatowej Rzędowice – Mianocice - Książ Wielki. 50-procentowy udział w kosztach tego zadania (po 718 tys.) mają samorząd powiatu oraz gmina Książ Wielki, fundusz pokryje drugą połowę (1,4 mln). Ponadto na pierwszym miejscu listy rezerwowej zadań skierowanych do realizacji jest przebudowa drogi Książ Mały - Boczkowice.

W ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych w 2019 roku zrealizowano 5 zadań za prawie 780 tys. zł (z tego 623 tys. zł to środki budżetu państwa). Tegoroczne wnioski, opiewające na 4,6 mln zł, dopiero czekają na rozstrzygnięcie.

Listę ubiegłorocznych inwestycji drogowych uzupełnia wykonana z własnych środków odbudowa most w Przesławicach za 730 tys. zł. W tym roku modernizacji ma się doczekać przeprawa w Swojczanach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski