Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miechów. Bezrobocie maleje, ale wolniej niż przed rokiem

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Brak rąk do pracy widać m. in. w branży budowlanej
Brak rąk do pracy widać m. in. w branży budowlanej Aleksander Gąciarz
Od początku roku stopa bezrobocia w powiecie miechowskim spadła o 0,3 procenta, wynika z informacji przedstawionej na czwartkowej sesji Rady Powiatu przez dyrektora Powiatowego Urzędu Pacy Tomasza Muchę. To oznacza, że spadek jest wolniejszy niż w ubiegłym roku. Na horyzoncie widać jednak recesję.

Nie będzie podwyżek ani dodatkowych benefitów dla pracowników

od 16 lat

W rok 2021 powiat miechowski wszedł ze stopą bezrobocia wynoszącą 4,9 procent. Na koniec grudnia wynosiła ona już 4,1 procent i była niższa niż średnia małopolska. Liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotni zmalała o 183 osoby: zarejestrowano 1632 osoby, a wyrejestrowano 1815.

W roku bieżącym tendencja spadkowa nadal się utrzymuje, ale ten spadek nie jest już tak wyraźny. Od stycznia do końca sierpnia liczba bezrobotnych zmalała zaledwie o 35 osób: zarejestrowano 1145 osób, wyrejestrowano 1180. Stopa bezrobocia wynosiła w sierpniu 3,8 proc., przy czym najniższa była w lipcu (3,7).

Zdaniem Tomasza Muchy spadek bezrobocia był efektem kilku czynników. - Po pierwsze jest to efekt stabilizującej się sytuacji gospodarczej po szoku wywołanym pandemią. Po drugie czynnikami demograficznymi, czyli malejąca liczbą osób w wieku produkcyjnym – tłumaczy.

Statystyczny bezrobotny z powiatu miechowskiego to mieszkaniec wsi w wieku 25-34 lata, z wykształceniem policealnym lub średnim zawodowym.

Niska stopa bezrobocia z jednej strony może cieszyć, ale z drugiej rodzi problemy. - Obserwujemy coraz większe problemy z obsadzaniem wolnych miejsc pracy. Dotyczy to głównie branży budowlanej i transportu i wynika z powrotem do kraju obywateli Ukrainy w związku z tocząca się tam wojną – mówi Tomasz Mucha. Pokłosie wojny widać też w innych statystykach. Do powiatowych rejestrów trafiło już 92 uchodźców, głównie szukających zatrudnienia ukraińskich kobiet.

Wśród ofert pracy, jakie trafiają do PUP najczęstsze dotyczą sprzedawców (112), robotników budowlanych (62), techników prac biurowych (55) oraz pomocy nauczyciela w przedszkolu (19). W 2021 roku tych ofert – zgłoszonych w PUP - było 933, w bieżącym do końca sierpnia 523.

W czasie swojego wystąpienia dyrektor Mucha nie krył również, że na powiatowym horyzoncie widać oznaki możliwej recesji. - Perspektywy na najbliższe miesiące nie są najlepsze. Inflacja w połączeniu ze stagnacją gospodarczą może wpłynąć negatywnie na rynek pracy - stwierdził.

Podczas sesji przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Świerczek zapowiedział konferencję, na której będzie mowa o dostosowaniu oferty powiatowego szkolnictwa zawodowego do potrzeb lokalnego rynku pracy. Spotkanie miałoby się odbyć w październiku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski