Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miechów. Cele zamienią się w pokoje?

Magdalena Uchto
Dawne cele zakonne pokazuje Paulina Maj z miechowskiego muzeum
Dawne cele zakonne pokazuje Paulina Maj z miechowskiego muzeum Fot. Magdalena Uchto
Pomieszczenia dawnego klasztoru bożogrobców od wielu lat niszczeją. Uratować je może tylko kompleksowy remont i stworzenie tu domu pielgrzymkowego. Tym bardziej, że to wciąż brakujący element oferty turystycznej

Bazylika Grobu Bożego przyciąga pielgrzymów. - To najbardziej rozpoznawalna atrakcja turystyczna - mówi Olga Poręba z Punktu Informacji Turystycznej w Miechowie. Przyznaje, że w ostatnich latach wzrasta liczba osób odwiedzających miasto. Zdecydowaną większość stanowią pielgrzymi. - Najczęściej przyjeżdżają w zorganizowanych grupach. Coraz częściej pojawiają się turyści zagraniczni. Wszystkich zapoznajemy z pełną ofertą turystyczną Miechowa i okolic, rozdajemy bezpłatne materiały drukowane oraz plany miasta - informuje Olga Poręba.

Miechów bazą wypadową

Pielgrzymi, chcąc zwiedzić bazylikę, często swoje kroki kierują do Muzeum Ziemi Miechowskiej, które oferuje usługi przewodników. Dyr. Włodzimierz Barczyński mówi, że w ostatnich dwóch latach liczba turystów jest podobna. - Rocznie przyjeżdża tu około 50 tysięcy osób. Do tych statystyk wliczamy uczestników pielgrzymki diecezjalnej i tarnowskiej. Są tacy, którzy zwiedzają i muzeum, i bazylikę, ale też i tacy, którzy chcą zobaczyć tylko świątynię - dodaje. Zauważa, że ruch pielgrzymkowy większy jest w okresie Wielkiego Postu i Świąt Wielkiej Nocy, a także w pierwszej połowie wakacji. Pobyt grup najczęściej trwa kilka godzin. - Odwiedzający Punkt Informacji Turystycznej, zainteresowani są tanimi miejscami noclegowymi - mówi Olga Poręba, informator turystyczny. Włodzimierz Barczyński dodaje, że ok. 20 - 30 procent chciałoby zostać w Miechowie na dłużej. Interesuje ich baza nocle-gowo-gastronomiczna. - Jeśli otwarta jest kawiarenka na krużgankach, turystów kierujemy tam. Polecamy też lokalne restauracje. I odwiedzający są zadowoleni z ich usług, bo przewodnicy z kolejnymi grupami tam wracają. Nie ma wątpliwości, że stworzenie miejsc noclegowych w dawnym klasztorze pozwoliłoby zostać turystom na dłużej, bo Miechów jest doskonałą bazą wypadową. Wyremontowanie chociaż jednego piętra byłoby dużym krokiem w kierunku urządzenia miejsc noclegowych - mówi dyrektor Barczyński.

Po pierwsze: termomodernizacja

Ks. Mirosław Kaczmarczyk, proboszcz miechowskiej parafii uważa, że modernizacja dawnego budynku klasztoru i zaadaptowanie go na pokoje gościnne byłoby doskonałym uzupełnieniem oferty turystycznej. - To konieczne, by ożywić ruch pielgrzymkowy - mówi. Parafia, po wykonaniu audytu energetycznego złożyła już wnioski o dofinansowanie: z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - termomodernizacji m.in. budynku dawnego klasztoru, tzw. Pustek. Ocieplone miałyby też być budynki Domu Generałów, Domu Parafialnego oraz Domu Sióstr Benedyktynek. - Dzięki temu programowi będziemy mogli wykonać modernizację lub zamontować nowy system centralnego ogrzewania we wspomnianych obiektach. Wzbogacimy się też o nowe okna i drzwi. Zostanie zamontowany system fotowoltaiki. Ocieplony zostanie dach i podłogi w pomieszczeniach nieogrzewanych dzięki czemu budynki staną się szczelne. Prace będą koordynowane przy współpracy z konserwatorem zabytków w Krakowie zgodnie z zaakceptowaną przez niego dokumentacją projektową - informuje ks. Mirosław Kaczmarczyk.

Potrzebne są pieniądze

W budynku dawnego klasztoru jest 60 cel. Do XIX wieku zajmowali je zakonnicy. Później były tu mieszkania, ale od lat stoją puste i popadają w ruinę. Ich remont miał być kolejnym etapem modernizacji kompleksu poklasztornego. Udało się już wyremontować Dom Generałów i część dawnego klasztoru. Obecnie siedzibę ma tu Muzeum Ziemi Miechowskiej. Na termomodernizację budynków, remont cele i stworzenie Domu Pielgrzyma trzeba milionów. Parafia stara się o fundusze zewnętrzne.

Sposób na promocję

W Miechowie jedynym dużym zakładem pracy jest szpital. Nie ma strefy gospodarczej. Może wpływ na rozwój miasta będzie mieć turystyka pielgrzym-kowa. Parafia, w ramach promocji miejsca organizuje w tym roku czwartą już z kolei pielgrzymkę diecezjalną do Miechowa. Rocznie bierze w niej udział ok. 700 osób. Jest ona urządzana w przeddzień odpustu Pustego Grobu.

Pielgrzymka do Sanktuarium grobu bożego w Miechowie

Godzinki, zwiedzanie, procesja, msza święta

Dziś pątnicy z diecezji kieleckiej będą mieli okazję uczestniczyć w IV Diecezjalnej Pielgrzymce do Sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie. W tym roku pielgrzymka odbywa się pod hasłem: „Odkryjmy na nowo oblicze Chrystusa”.

W programie przewidziane są miedzy innymi Godzinki o Grobie Chrystusowym, ale także zwiedzanie muzeum i galerii „U Jaksy”. Odbedzie sie również procesja uwielbienia, która prowadzić będzie wokół bazyliki. Odprawiona zostanie i msza święta pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego. Będzie możliwość zakupu regionalnych pamiątek i dewocjonaliów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski