Miechów. Cele zamienią się w pokoje?

Magdalena Uchto
Dawne cele zakonne pokazuje Paulina Maj z miechowskiego muzeum
Dawne cele zakonne pokazuje Paulina Maj z miechowskiego muzeum Fot. Magdalena Uchto
Udostępnij:
Pomieszczenia dawnego klasztoru bożogrobców od wielu lat niszczeją. Uratować je może tylko kompleksowy remont i stworzenie tu domu pielgrzymkowego. Tym bardziej, że to wciąż brakujący element oferty turystycznej

Bazylika Grobu Bożego przyciąga pielgrzymów. - To najbardziej rozpoznawalna atrakcja turystyczna - mówi Olga Poręba z Punktu Informacji Turystycznej w Miechowie. Przyznaje, że w ostatnich latach wzrasta liczba osób odwiedzających miasto. Zdecydowaną większość stanowią pielgrzymi. - Najczęściej przyjeżdżają w zorganizowanych grupach. Coraz częściej pojawiają się turyści zagraniczni. Wszystkich zapoznajemy z pełną ofertą turystyczną Miechowa i okolic, rozdajemy bezpłatne materiały drukowane oraz plany miasta - informuje Olga Poręba.

Miechów bazą wypadową

Pielgrzymi, chcąc zwiedzić bazylikę, często swoje kroki kierują do Muzeum Ziemi Miechowskiej, które oferuje usługi przewodników. Dyr. Włodzimierz Barczyński mówi, że w ostatnich dwóch latach liczba turystów jest podobna. - Rocznie przyjeżdża tu około 50 tysięcy osób. Do tych statystyk wliczamy uczestników pielgrzymki diecezjalnej i tarnowskiej. Są tacy, którzy zwiedzają i muzeum, i bazylikę, ale też i tacy, którzy chcą zobaczyć tylko świątynię - dodaje. Zauważa, że ruch pielgrzymkowy większy jest w okresie Wielkiego Postu i Świąt Wielkiej Nocy, a także w pierwszej połowie wakacji. Pobyt grup najczęściej trwa kilka godzin. - Odwiedzający Punkt Informacji Turystycznej, zainteresowani są tanimi miejscami noclegowymi - mówi Olga Poręba, informator turystyczny. Włodzimierz Barczyński dodaje, że ok. 20 - 30 procent chciałoby zostać w Miechowie na dłużej. Interesuje ich baza nocle-gowo-gastronomiczna. - Jeśli otwarta jest kawiarenka na krużgankach, turystów kierujemy tam. Polecamy też lokalne restauracje. I odwiedzający są zadowoleni z ich usług, bo przewodnicy z kolejnymi grupami tam wracają. Nie ma wątpliwości, że stworzenie miejsc noclegowych w dawnym klasztorze pozwoliłoby zostać turystom na dłużej, bo Miechów jest doskonałą bazą wypadową. Wyremontowanie chociaż jednego piętra byłoby dużym krokiem w kierunku urządzenia miejsc noclegowych - mówi dyrektor Barczyński.

Po pierwsze: termomodernizacja

Ks. Mirosław Kaczmarczyk, proboszcz miechowskiej parafii uważa, że modernizacja dawnego budynku klasztoru i zaadaptowanie go na pokoje gościnne byłoby doskonałym uzupełnieniem oferty turystycznej. - To konieczne, by ożywić ruch pielgrzymkowy - mówi. Parafia, po wykonaniu audytu energetycznego złożyła już wnioski o dofinansowanie: z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - termomodernizacji m.in. budynku dawnego klasztoru, tzw. Pustek. Ocieplone miałyby też być budynki Domu Generałów, Domu Parafialnego oraz Domu Sióstr Benedyktynek. - Dzięki temu programowi będziemy mogli wykonać modernizację lub zamontować nowy system centralnego ogrzewania we wspomnianych obiektach. Wzbogacimy się też o nowe okna i drzwi. Zostanie zamontowany system fotowoltaiki. Ocieplony zostanie dach i podłogi w pomieszczeniach nieogrzewanych dzięki czemu budynki staną się szczelne. Prace będą koordynowane przy współpracy z konserwatorem zabytków w Krakowie zgodnie z zaakceptowaną przez niego dokumentacją projektową - informuje ks. Mirosław Kaczmarczyk.

Potrzebne są pieniądze

W budynku dawnego klasztoru jest 60 cel. Do XIX wieku zajmowali je zakonnicy. Później były tu mieszkania, ale od lat stoją puste i popadają w ruinę. Ich remont miał być kolejnym etapem modernizacji kompleksu poklasztornego. Udało się już wyremontować Dom Generałów i część dawnego klasztoru. Obecnie siedzibę ma tu Muzeum Ziemi Miechowskiej. Na termomodernizację budynków, remont cele i stworzenie Domu Pielgrzyma trzeba milionów. Parafia stara się o fundusze zewnętrzne.

Sposób na promocję

W Miechowie jedynym dużym zakładem pracy jest szpital. Nie ma strefy gospodarczej. Może wpływ na rozwój miasta będzie mieć turystyka pielgrzym-kowa. Parafia, w ramach promocji miejsca organizuje w tym roku czwartą już z kolei pielgrzymkę diecezjalną do Miechowa. Rocznie bierze w niej udział ok. 700 osób. Jest ona urządzana w przeddzień odpustu Pustego Grobu.

Pielgrzymka do Sanktuarium grobu bożego w Miechowie

Godzinki, zwiedzanie, procesja, msza święta

Dziś pątnicy z diecezji kieleckiej będą mieli okazję uczestniczyć w IV Diecezjalnej Pielgrzymce do Sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie. W tym roku pielgrzymka odbywa się pod hasłem: „Odkryjmy na nowo oblicze Chrystusa”.

W programie przewidziane są miedzy innymi Godzinki o Grobie Chrystusowym, ale także zwiedzanie muzeum i galerii „U Jaksy”. Odbedzie sie również procesja uwielbienia, która prowadzić będzie wokół bazyliki. Odprawiona zostanie i msza święta pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego. Będzie możliwość zakupu regionalnych pamiątek i dewocjonaliów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 20

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Ja
Rewitalizacja dziedzińca i położenie na chodniku wertepów już nas wykończyło finansowo a co dopiero jakiś remont. A zresztą w Baroku podobnie to wyglądało więc nie ma co ryzykować bankructwa w "tym wydaniu"
G
Gość
Ale Dosłońce straci...
O
O
Remonty jak najbardziej ale za swoje
c
ciq ciq
Ale wiem kto na tym kasę będzie robił
Wieczny pajac czesiu M
Nie wejdą bo ludziska już poznali się na Miechowskiej klice, cwaniaków z PGRów.
g
gtt
my wszyscy z podatków
W
Wyborca
Szkoda słów na ciebie podszywaczu abnegacie
,,głupi,,
Ja jestem głupi choć nie z psl natomiast od ciebie aż bije ,,INTELIGENCJA,,którą którą pokazujecie na co dzień .Powiem ci tak do kościoła pomódl się o zdrowie bo o rozum ZA PUZINO.
N
Nieogarniety
Ano jestem za psl bo jestem ze wsi ale i sie wściekam bo nie wejdą do sejmu
M
Miechus
Na pewno nie ty!
S
Szef
Bardzo dobrze że remontuja, w końcu coś się dzieje w tej wiosce i turyści częściej zaglądają
W
Wyborca
Ale ty jesteś głupi, naucz się poprawnie pisać. Ale taka pisownia zdaję się jest charakterystyczna dla ludowców. Idź byc idiota gdzieś indziej.
o
ogarnij się
Jak widać kochasz tą kochaną partię Maciarewicza .Jaka partia tacy ich wyborcy.Więc nie przeklinaj psl bo to co ta Twoja dobra zmiana wyprawia to jest BANDYCTWO nie douczonych mocherów.
w
wyborca
jak to nie masz wymagań, a co to PSL to jacyś tacy niepełnosprawni - to kto im dał władzę do k...y n..y! Do PISU się do...ją o wszystko, że słońce wschodzi i zachodzi itp itd!
P
Podatnik
Pensję dyrektorowi płacili podatnicy. I to Oni powinni być poinformowani o powodach odejścia. Co to za dziwna tajemnica? Czy ktoś mógłby podać link do takiej publicznej informacji? Starostwo milczy, ale tam rządzi PSL, więc nie mam żadnych wymagań.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie