Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miechów. Do miasta dotarli uczestnicy Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Kawalerzyści w Miechowie
Kawalerzyści w Miechowie Aleksander Gąciarz
W niedzielę (7 sierpnia) do Miechowa po raz 57. weszli uczestnicy Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej. Uroczyste przywitanie gości na rynku było okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień oraz prezentacji rzeźby „Małej Kasztanki”, czyli miniatury konia marszałka Józefa Piłsudskiego.

Bank Światowy alarmuje: ryzyko głodu na świecie jest nadal wysokie

od 16 lat

W marszu jak co roku bierze udział młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”, harcerze, uczniowie, żołnierze z jednostek dziedziczących tradycje legionowe, kawalerzyści ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP. Przywitali ich wyjątkowo liczni w tym roku mieszkańcy i przedstawiciele lokalnych władz.

- Miechów to kolejne miasto, gdzie władze, mimo dzielących je różnic, potrafią jednoczyć się, gdy chodzi o sprawę niepodległości. I to jest najważniejsze, bo niepodległość nie ma koloru białego ani czerwonego. Ona jest po prostu biało-czerwona. I do tego nasza – mówi komendant marszu Dionizy Krawczyński.

- 7 sierpnia do dzień szczególny dla Miechowa. Co roku witamy uczestników marszu i jesteśmy wdzięczni za tę historię która niesiecie. My też pamiętamy o historii. Przypominamy wydarzenia z 1914 roku. Mamy tablice upamiętniające te wydarzenia, a teraz również pomnik Małej Kasztanki – mówił do gości burmistrz Dariusz Marczewski.

Podczas spotkania na rynku wręczono szereg nagród i odznaczeń. Część z nich była związana właśnie z prezentacją Małej Kasztanki, rzeźby, która już stała się lokalną atrakcją. Ma przypominać, że słynny koń podarowany marszałkowi Piłsudskiemu urodził się w Czaplach Małych, a wychował w Czaplach Wielkich. Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz honorowy komendant Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej odznaczył medalem Pro Bono Poloniae fundatora rzeźby Bronisława Nowaka, a medalami Pro Patria Jarosława Mudzyna, Zygmunta Murdzę i Pawła Olchawę, którzy również przyczynili się do powstania pomnika. Medal Pro Patria za rok ubiegły odebrał poza tym sołtys Wodzisławia Wojciech Gądek.

Wyróżnienia otrzymali również uczestnicy marszu i osoby ich wspierające. Odznaki za trzykrotny udział w marszu zostały wręczone kawalerzystkom Mai Węgrzyn i Marlenie Kumońskiej. Statuetka Skrzydło Niepodległości za pomoc uczestnikom marszu podczas obecności w Miechowie otrzymała dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Miechowie Monika Marzec. Statuetka Śladem Bohaterów trafiła z kolei do Zofii i Stanisława Osmendów, którzy gościli uczestników marszu jeszcze zanim wzięły to na siebie lokalne władze.

6 sierpnia 1914 r. na rozkaz Józefa Piłsudskiego z krakowskich Oleandrów wyruszyła I Kompania Kadrowa. O godz. 9.45 jej żołnierze obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po przejściu przez Słomniki, Miechów, Jędrzejów dotarli do Kielc. Kadrówka była pierwszym od powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała początek Legionom Polskim.
Wśród legionistów byli również mieszkańcy Miechowa, w tym Stanisław Kułakowski.

- Szkoda, że dzisiaj nikt o tym nie pamięta i rodziny legionistów nie są zapraszane na uroczystości. Według mnie jest to żenujące – powiedziała nam wnuczka legionisty Grażyna Kułakowska.

Przypomniała, że ostatnim burmistrzem, który pamiętał o rodzinach legionistów był Włodzimierz Mielus.

Burmistrz Marczewski zapewnił nas, że zbada tę sprawę i rodziny legionistów pochodzących w Miechowa zostaną odpowiednio uhonorowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski