Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miechów. Dodatkowy nabór wniosków na wymianę pieców

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Kolejne piece węglowe mogą zostać zlikwidowane
Kolejne piece węglowe mogą zostać zlikwidowane Aleksander Gąciarz
We wtorek (8 marca) rozpoczął się w Miechowie dodatkowy nabór wniosków na dofinansowanie do wymiany starych kotłów węglowych na kotły gazowe i opalane biomasą. Gmina posiada środki, pozwalające na udzielenie prawie 170 dodatkowych dotacji.

FLESZ - 7-krotny wzrost zainteresowania służbą w WOT

od 16 lat

Pieniądze, w wysokości ponad 4,7 mln złotych, pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego. Wprawdzie pierwotnie gminny wniosek (złożony jeszcze w 2018 roku) w tej sprawie trafił na listę rezerwową, ale w styczniu okazało się, że Miechów jednak otrzyma dofinansowanie. Unijne pieniądze miały być wykorzystane do likwidacji prawie 275 palenisk węglowych. Zdecydowana większość z nich (250) miała zostać zastąpiona przez kotły gazowe. Pozostałe przypadki dotyczyły montażu kotłów na biomasę.

W ciągu blisko czterech lat, jakie upłynęły od złożenia wniosku, zmieniła się sytuacja zarówno na paliwowym rynku, jak i w samej gminie. Już w styczniu w rozmowie z Dziennikiem Polskim burmistrz Dariusz Marczewski wyraził obawę, czy na przeszkodzie w wykorzystaniu przyznanych pieniędzy nie staną rosnące ceny gazu oraz zapowiedź Polskiej Spółki Gazownictwa o zawieszeniu na dwa lata budowy nowych przyłączy. Te obawy częściowo się potwierdziły.

- Część mieszkańców, która składała wstępne deklaracje przystąpienia do projektu w 2018 roku, zrealizowała wymianę starych pieców w latach 2018-2022 lub zrezygnowała z udziału w projekcie. W związku z powyższym zwolniły się miejsca, co pozwoliło na przeprowadzenie dodatkowego naboru – głosi informacja na gminnej stornie internetowej.

W tej chwili gmina ma możliwość udzielenia dotacji na dwa kotły na biomasę oraz aż 167 kotłów gazowych.

- Nie mamy zwyczaju zwracać otrzymanych dotacji, dlatego staramy się robić wszystko, by pozyskać nowych chętnych do realizacji programu. Zobaczymy jakie będzie zainteresowanie. W każdym razie już dzisiaj widziałem osoby, które składały wnioski – mówi burmistrz Marczewski.

Aby się ubiegać o dotacje właściciel musi wykonać obowiązkowo (choć bezpłatnie) audyt energetyczny budynku, w którym nastąpi wymiana źródła ciepła. Maksymalna wielkość dofinansowania w przypadku domu jednorodzinnego będzie wynosiła nie więcej niż 8 tys. zł. Gdy jednak dla prawidłowej pracy urządzenia konieczne będą przeróbki instalację wewnętrznej, możliwe jest zwiększenia limitu środków do 6 tys. zł.

Deklaracje zainteresowanych mieszkańców będą przyjmowane od 08 do 31 marca na dzienniku podawczym Urzędu Gminy i Miasta Miechów. Deklaracje i szczegóły programu są dostępne na stronie internetowej www.miechow.eu oraz w Referacie Funduszy i Monitorowania Strategii Rozwoju.

W ramach programu można się starać również o dotację na docieplenie budynku, ale dotyczy to tylko osób o niskich dochodach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski