Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miechów. Dopłacą mieszkańcom za zbieranie deszczówki

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Miechów bywa zalewany przez nadmiar wody deszczowej. Samorząd chciałby ją wykorzystać
Miechów bywa zalewany przez nadmiar wody deszczowej. Samorząd chciałby ją wykorzystać Aleksander Gąciarz
Gmina Miechów chce popularyzować oszczędzanie wody przez gromadzenie deszczówki. Za wybudowanie na swojej posesji zbiornika do tego celu, można będzie otrzymać nawet dwa tysiące złotych dotacji.

FLESZ - Zmiany zasad izolacji i kwarantanny

od 16 lat

Na czwartkowej sesji miechowscy radni przyjęli regulamin udzielania dotacji na dofinansowanie kosztów budowy, montażu przydomowych - naziemnych lub podziemnych - zbiorników wodnych w ramach Gminnego Programu Gromadzenia Wody Deszczowej. Przewiduje on, że osoba, która zbuduje na swojej posesji zbiornik na wodę deszczową, spełniający warunki regulaminu, może ubiegać się o dotację z budżetu miasta. Wysokość dotacji jest zależna od wielkości zbiornika. W przypadku zbiorników o pojemności do 500 litrów, jest to kwota 500 zł. Dla zbiorników od 501 do 1000 litrów - 1000 złotych, dla zbiorników od 1001 do 1500 litrów - 1500 zł, a w przypadku zbiorników większych niż 1500 litrów, 2000 złotych.

Warunkiem uzyskania dotacji jest wykonanie zbiornika, który umożliwi zebranie wód opadowych z działki oraz jej wykorzystanie do własnych potrzeb. O dotację mogą się ubiegać osoby fizyczne, będące właścicielami lub współwłaścicielami budynków jednorodzinnych położonych na terenie gminy Miechów, w których nie prowadzi się działalności gospodarczej.

Projekt uchwały w tej sprawie spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem. Radny Rafał Michalski przekonywał, że to bardzo cenna inicjatywa. - Ta decyzja ma walor ekologiczny, bo gromadzenie deszczówki spowoduje, że zaczniemy oszczędzać wodę. Ale ma tez walor edukacyjny, bo mam nadzieję, że dzięki temu młodzi ludzie zaczną się interesować problemem wody – mówił.

Burmistrz Dariusz Marczewski nie kryje, że wiąże z programem spore nadzieje. - Podchodzę do tego projektu z dużym optymizmem. Ale że jest to program pilotażowy, mam też swoje obawy, dotyczące tego, jakim zainteresowaniem będzie się cieszył. Chciałbym oczywiście, żebyśmy po kilku latach jego realizacji widzieli przy naszych domach mniejsze czy większe zbiorniki na wodę deszczową. Po to, żeby oszczędzać, edukować i mniej wody odprowadzać na terenu utwardzone - tłumaczy.

Właściciel zbiornika może się ubiegać o gminną dotację dopiero po jego wykonaniu. Wysokość dotacji nie może przekroczyć połowy poniesionych kosztów inwestycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski