Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miechów. Duża liczba zakażeń i zgonów w domach pomocy społecznej

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Kierownictwo DPS Betania w Miechowie na bieżąco publikuje informacje i zdjęcia z walki z pandemią.
Kierownictwo DPS Betania w Miechowie na bieżąco publikuje informacje i zdjęcia z walki z pandemią. DPS Betania/Facebook
Ponad 100 zakażonych mieszkańców, zainfekowany personel i kilkanaście zgonów. Sytuacja w domach pomocy społecznej na terenie powiatu miechowskiego nadal jest trudna.

FLESZ - Cała Polska w strefie czerwonej

Z uzyskanych danych wynika, że według stanu na 27 października w DPS Betania w Miechowie zanotowano 11 zgonów, z czego 9 osób chorowało na covid-19. Na 60 mieszkańców placówki zarażona jest ponad połowa (31). Do pracy natomiast powoli wraca personel placówki. Mieszkańcami opiekuje się w tej chwili 24 pracowników oraz ośmiu wolontariuszy. Na zwolnieniach lekarskich pozostaje jeszcze dziewięciu pracowników, z czego sześciu ze względu na zakażenie koronawirusem.

Kierownictwo DPS za pośrednictwem mediów społecznościowych regularnie informuje o tym, jak wyglądają codzienne zmagania z pandemią. W ostatnich dniach do placówki zakupiono mobilną kabinę dezynfekującą, służącą do dezynfekcji osób przy wchodzeniu i wychodzeniu z budynku. Drugi nabytek to sterylizator UV z funkcją ozonowania i dezynfekcji poprzez wysoką temperaturę. Można w nim dezynfekować m. in. maseczki.

Nadal bardzo trudna sytuacja jest w DPS przy ulicy Warszawskiej. Tam na 88 przebadanych mieszkańców zakażenie koronawirusem potwierdzono u 79 osób! Zanotowano przy tym dwa zgony z powodu covid-19, a trzecia zmarła osoba nie była badana pod kątem zakażenia koronawirusem. Nadal zarażonych jest 22 osób z personelu.

W DPS w Mianocicach z powodu covid zmarło trzech mieszkańców. Koronawirusa wykryto dotąd u sześciu mieszkańców, a dwaj oczekują na wynik testu. Wśród pracowników wynik pozytywny uzyskały cztery osoby, a dwie oczekują na wynik badania. Na piątek zaplanowano testy wszystkich pensjonariuszy i pracowników placówki.

W DPS Caritas w Charsznicy do tej pory koronawirusa wykryto u dwóch pracowników, którzy zostali wyłączeni z pracy. W najbliższym czasie planowane jest przebadanie pozostałych pracowników. Podopieczni jak dotąd nie wykazują objawów zakażenia.
- Jak przyznają dyrektorzy placówek sytuacja epidemiologiczna w domach pomocy społecznej jest trudna, ale jak zapewniają, powoli się stabilizuje – informuje rzecznik Starostwa Powiatowego Krzysztof Capiga.

Liczba zgonów spowodowanych przez covid-19, o której informują dyrektorzy miechowskich domów pomocy społecznej, nie zgadza się z danymi, przekazywanymi w raportach przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Według niej bowiem w powiecie miechowskim od początku pandemii odnotowano sześć zgonów z powodu koronawirusa. Z prośbą o wyjaśnienie tej rozbieżności zwróciliśmy się do rzecznika WSSE. - O tym z jakiej przyczyny nastąpił zgon decyduje lekarz. Nasza rola w tym wypadku jest ograniczona do statystyki. Według danych, które wpłynęły do WSSE w Krakowie od początku pandemii w powiecie miechowskim 6 osób zmarło z powodu Covid-19 – poinformowała nas Dominika Łatak-Glonek z WSSE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski