Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miechów. Gmina chce wydzierżawić kotłownie Spółdzielni Mieszkaniowej

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Po 1 stycznia dzierżawcą miejskich kotłowni w Miechowie ma być Spółdzielnia Mieszkaniowa
Po 1 stycznia dzierżawcą miejskich kotłowni w Miechowie ma być Spółdzielnia Mieszkaniowa archiwum UGIM w Miechowie
Gmina Miechów zamierza wydzierżawić miejskie kotłownie tutejszej Spółdzielni Mieszkaniowej "Przyszłość". Takie posunięcie ma uchronić mieszkańców przed drastycznymi podwyżkami cen gazu.

Czy opłaca się jeździć elektrykiem?

od 16 lat

W tej chwili instytucją, która odpowiada za dostarczanie ciepła do miechowskich mieszkań jest Zakład Wodociągów i Kanalizacji, który dzierżawi miejskie kotłownie do samorządu. Skąd zatem pomysł na zmianę tego stanu rzeczy?

- Wszystko wskazuje na to, że Zakład Wodociągów i Kanalizacji, który od lat dostarcza ciepło do bloków na terenie miasta, nie zostanie objęty taryfą ochronną na gaz przez PGNiG. W związku z tym, chcąc ograniczyć kilkakrotny wzrost opłat za ciepło, zaproponowaliśmy Spółdzielni Mieszkaniowej wydzierżawianie gminnych kotłowni. Wydaje się, że to jedyne rozsądne rozwiązanie, mając na uwadze, że spółdzielnie i wspólnoty z ustawy objęte są ochroną taryfową – poinformował na swoim profilu społecznościowym burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski.

Pod informacją szybko pojawił się pierwszy komentarz:

- Mam nadzieję, że Rada Nadzorcza i Zarząd Spółdzielnia Mieszkaniowa Przyszłość przeanalizuje tą propozycję. Dla mieszkańców niższe opłaty za dostarczane ciepło byłyby dobrym rozwiązaniem – napisała Krystyna Ćwiklińska.

Wszystko wskazuje na to, że co do kwestii przejęcia kotłowni lokatorzy bloków spółdzielczych mogą być spokojni. Prezes SM Witold Skrzypek zadeklarował, że podpisze umowę dzierżawy kotłowni z gminą.

- Będzie to dla nas pewne wyzwanie administracyjne i techniczne, ale jeżeli w ten sposób możemy uchronić mieszkańców przed drastyczną podwyżką, to na pewno się na to zdecydujemy – powiedział nam.

Dodał też, że liczy na współpracę z dotychczasowym dzierżawcą w kwestii serwisowania urządzeń kotłowni.

Umowa miałaby dotyczyć dwóch dużych kotłowni (K1 i K2) oraz 11 małych na osiedlu gen. Sikorskiego, kotłowni na osiedlu Parkowym, ulicy Służby Polsce i Jagiellońskiej (dwóch). W przypadku pozostałych obiektów dzierżawionych przez ZWiK, ale nie dostarczających ciepła do bloków wielorodzinnych a innych placówek (ośrodek zdrowia, przedszkole itp.), umowa dzierżawy też będzie obowiązywać tylko do końca roku.

- "Będzie nimi prawdopodobnie zarządzać gmina, która może złożyć stosowne oświadczenie dla podmiotów chronionych, korzystających z ogrzewania w tych obiektach – wyjaśnia prezes ZWiK Paweł Wilk.

Obecne stawki za gaz dostarczany dla ZWiK - gwarantowane do końca 2022 roku - to 8,49 gr/kWh oraz 9,16 gr/kWh. Tzw. taryfa ochronna to 20,34 gr/kWh. To oznacza, że z podwyżkami opłat za ogrzewanie i tak należy się liczyć. Nie będą one jednak drastyczne jak w przypadku stawek komercyjnych, które mają wynosić 65-70 gr/kWh.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski