Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miechów. Gmina nie dopłaci do remontu, ale może przejąć ulice

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Po zawarciu porozumienia to gmina zadbałaby o ulice powiatowe w Miechowie.
Po zawarciu porozumienia to gmina zadbałaby o ulice powiatowe w Miechowie. Krzysztof Capiga
Gmina Miechów nie dołoży się do przebudowy drogi powiatowej z Bukowskiej Woli w kierunku Działoszyc. Zamiast tego może przejąć od starostwa na swoje utrzymanie ulice, stanowiące w tej chwili własność powiatu.

FLESZ - Ile potrwa rowerowy boom?

od 16 lat

Na modernizację drogi w kierunku Działoszyc powiat miechowski uzyskał dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego. Zgodnie z przyjętymi zasadami połowę wkładu własnego powinny pokryć gminy, przez które przebiega przebudowywana droga, w tym wypadku Miechów i Słaboszów. Problem w tym, że gmina Miechów nie zamierza partycypować w kosztach inwestycji. - Takie jest nasze stanowisko od samego początku. Uważamy, że na terenie naszej gminy jest wiele dróg powiatowych, które są w o wiele gorszym stanie niż ta w stronę Słaboszowa i na nich należałoby się w pierwszej kolejności skupić. Poza tym w naszej opinii planowany zakres inwestycji i tak w żadnej mierze nie poprawi kwestii bezpieczeństwa w miejscowości Kalina Mała, czym bylibyśmy zainteresowani – przekonuje burmistrz Dariusz Marczewski i dla potwierdzenia tych słów przypomina, że gmina Miechów w tym tygodniu podpisała ze Starostwem Powiatowym umowę na współudział w kosztach modernizacji trzykilometrowego odcinka drogi powiatowej w Pstroszycach II.

Przez gminę Miechów przebiega około 4 km drogi z Bukowskiej Woli w stronę Działoszyc, a wysokość partycypacji gminy szacowana jest na około 600 tys zł. Zamiast niej padła propozycja przejęcia przez gminę ulic, które stanowią w tej chwili własność powiatu. Na wtorkowej sesji radni powiatowi upoważnili zarząd do zastosowania takiego rozwiązania. - W tej chwili nie wiadomo jeszcze, które dokładnie drogi gmina miałaby przejąć od powiatu. Trwają w tej sprawie rozmowy – mówi rzecznik miechowskiego starostwa Krzysztof Capiga. Dodaje, że powiatowi bardzo zależy na wykorzystaniu przyznanej unijnej dotacji, a jednocześnie nie chce tworzyć precedensu, polegającego na tym, że któraś z gmin nie wniesie przypadającego na nią udziału finansowego. Stąd właśnie pomysł na przekazanie gminie Miechów dróg powiatowych.

Burmistrz Marczewski powiedział nam, że bierze pod uwagę przejęcie wszystkich ulic powiatowych, znajdujących się w granicach administracyjnych Miechowa. Dotyczyłoby zatem takich ulic jak Piłsudskiego, Słowackiego, Warszawska, Powstańców 1863 Roku, Podzamcze (po jej modernizacji) itd. - Mówiliśmy o tym od dawna. Naszym zdaniem takie rozwiązanie bardzo usprawniłoby bieżące utrzymanie dróg. Skończyłoby się wzajemne przerzucanie się odpowiedzialnością za zimowe odśnieżanie itp. Będzie to oczywiście wiązało z dodatkowymi kosztami dla nas, ale myślę, że nasi mieszkańcy tego oczekują – przekonuje burmistrz Marczewski.

Pierwotnie modernizacja miała objąć 19-kilometrowy odcinek drogi z Bukowskiej Woli w stronę Działoszyc, a unijna dotacja do inwestycji wynosiła 8,6 mln zł. Po kilku nieudanych przetargach (wysokie ceny złożonych ofert) zakres inwestycji został zmniejszony za czym poszło również proporcjonalne zmniejszenie przyznanego wsparcia z RPO. Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Świerczek nie kryje, że w momencie składania wniosku o dotację na przebudowę drogi sam był jej przeciwnikiem. - Wtedy droga była w dobrym stanie. Ta sprawa ciągnie się jednak już kilka lat i w tej chwili jej stan uległ pogorszeniu, dlatego modernizacja wydaje mi się uzasadniona – przekonuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski