Miechów. Joanna Regucka: Trzeba zmieniać złe nawyki zdrowotne

RED
archiwum
Rozmowa z Joanną Regucką, specjalistą ds. szkoleń i promocji zdrowia w szpitalu w Miechowie.

WIDEO: Barometr Bartusia

- Profilaktyka zdrowia – wydaje się, że od kilku lat ten problem jest mocno nagłośniony, również na naszym podwórku. Czy sądzi pani, że w naszych powiatach udało się już przełamać stereotypy? Czy kobiety i mężczyźni rzeczywiście korzystają z dostępnych na naszym terenie badań profilaktycznych?

- Z mojego wieloletniego doświadczenia w pracy w miechowskim szpitalu wynika, że pacjenci coraz chętniej korzystają z badań podczas akcji profilaktycznych, finansowanych przez samorządy lub Unię Europejską. Również mam tego potwierdzenie, prowadząc warsztaty w ramach programu realizowanego na terenie Małopolski.

Panie coraz liczniej przychodzą zrobić mammografię, ale nie wszystkie chcą posłuchać informacji na temat przyczyn powstawania chorób nowotworowych, jak się badać i co zrobić, aby zmienić złe nawyki na dobre. Z rozmów z uczestniczkami akcji profilaktycznych wynika, że generalnie wiedzą, jakie nawyki są dobre dla naszego zdrowia, a jakie - są złe. Problem leży w zmianie tych złych nawyków. Panie same mówią, że nie wiedzą co zrobić, żeby im się chciało tak jak im się nie chce … iść na spacer, pojeździć na rowerze, generalnie zwiększyć aktywność fizyczną.

- Jakie szpital ma sukcesy w dziedzinie profilaktyki zdrowia?

- Z pewnością sukcesem jest organizowanie co roku Małopolskich Dni Profilaktyki Zdrowia, które w tym roku odbyły się w ostatnim tygodniu września. Inicjatorem tej akcji jest województwo małopolskie, ale chętne podmioty medyczne przyłączają się do tego przedsięwzięcia, organizując dla swoich mieszkańców badania profilaktyczne, wykłady, warsztaty.

Co roku od 2015 roku szpital jest organizatorem takich dni, w czasie których oferuje wykłady profilaktyczne dla uczniów ze wszystkich chętnych szkół w powiecie miechowskim, badania profilaktyczne dla chętnych oraz warsztaty pierwszej przedmedycznej pomocy. Nasz szpital już po raz kolejny został wyróżniony za szeroki wachlarz oferowanych usług i wykłady profilaktyczne dla ponad 500 uczniów z różnych szkół. Wcześniej, przed ogłoszeniem przez województwo propozycji Małopolskich Dni Profilaktyki Zdrowia, szpital co roku organizował konferencje z okazji Światowego Dnia Zdrowia, w której uczestniczyli przedstawiciele różnych instytucji, również uczniowie okolicznych szkół.

- Co, pani zdaniem, najbardziej przekonuje mieszkańców naszego regionu do korzystania z badań profilaktycznych?

- Od trzech lat w ramach programu „ Kształtowanie świadomości kobiet w wieku 50-69 lat w zakresie profilaktyki raka piersi w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego prowadzę wykłady i warsztaty i spotykam się z mieszkańcami wszystkich gmin Małopolski, również z powiatów miechowskiego i proszowickiego. Uczestniczki zajęć mówią, że przed przyjściem miały wątpliwości , czy na spotkaniu nie będą musiały czegoś kupować, czy nie zostaną oszukane tak jak już im się to zdarzało. Okazuje się, że wiele złego wyrządzają firmy organizujące spotkania „dla zdrowia” w celu promowania i sprzedaży własnych produktów – a tak naprawdę nic wspólnego ze zdrowiem nie mające.

Spośród wielu Pań uczestniczących w warsztatach tylko jedna w grupie 30 osób przyznała, że miała badane piersi przez lekarza! Panie pytane, czy same to robią, odpowiadają, że nie, bo nie potrafią. Tu nasuwa się refleksja, że szkolenia dotyczące samobadania piersi powinny być prowadzone wśród młodych kobiet i dziewcząt, aby mogły wypracować nawyk samobadania się. Często kobiety mówią, że nie podejmują próby zmiany złych nawyków, ponieważ nie wierzą w to, że im się to uda. Dlatego ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej jest coaching zdrowia, czyli motywowanie do zmiany zachowań zdrowotnych. Generalnie chodzi o to, by panie poznały swoje mocne strony, wyzbyły się swoich przekonań ograniczających, które są przeszkodą w działaniu.

- Programy, o których pani wspomniała to przede wszystkim mammografia, rak szyjki macicy i dotyczą kobiet po 50-tym roku życia. Jeśli już podczas badania okaże się, że jesteśmy chorzy, to co dalej? Czy zostajemy sami z diagnozą, czy ktoś pomaga nam dotrzeć do specjalistów, znaleźć miejsce w szpitalu, klinice?

- Tak, wiele kobiet uważa, że diagnoza nowotworu to wyrok. Po pierwsze, nie każdy nowotwór to rak, po drugie jeśli będziemy się badać, to zapewne będzie to wczesne stadium choroby- a czym mniejsza zmiana chorobowa, tym lepsze rokowanie. Nikt sam z diagnozą nie zostaje. Panie otrzymują wynik pocztą i to od nich zależy, czy zgłoszą się z wynikiem do lekarza ginekologa, onkologa czy też do lekarza rodzinnego, który skieruje nas do odpowiedniego specjalisty.

- Profilaktyka to testy i badania przesiewowe, ale nie tylko. To także przekonanie jak największej liczby mieszkańców, nie tylko kobiet , jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie i higieniczny styl życia.

- W Miechowie prowadzone są również warsztaty -- zwiększenie umiejętności radzenia sobie ze stresem. Pierwszy cykl takich szkoleń rozpocznie się w ostatni weekend października. Stres jest powszechny i powinniśmy wiedzieć, że nie unikniemy sytuacji stresujących w życiu ale możemy nauczyć się lepiej radzić z takimi sytuacjami. Stres jest też przyczyną wielu chorób więc zaakceptowanie tego, że może się pojawić w życiu każdego człowieka pomoże nam łatwiej radzić sobie z tymi sytuacjami, nie będzie ogromnym zaskoczeniem. Styl życia to nie tylko aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie czy unikanie używek.

Światowa Organizacja Zdrowia zdefiniowała zdrowy styl życia jako: zbilansowana, różnorodna dieta, regularna aktywność fizyczna, właściwa podaż płynów, prawidłowe oddychanie o higiena, odpoczynek, redukcja stresu, badania profilaktyczne, realizacja pasji, rozwój zainteresowań, pozytywne relacje międzyludzkie, pozytywne myślenie, przestrzeganie wartości. Według najnowszych badań Światowego Instytutu Badań nad Rakiem (World Cancer Research Fund) można zapobiec około 1/3 zachorowań na nowotwory poprzez modyfikację stylu życia i unikanie pięciu kluczowych czynników ryzyka: nadwagi i otyłości, braku aktywności fizycznej, niskiego spożycia warzyw i owoców, palenia tytoniu oraz spożywania alkoholu.

- Oprócz stylu życia, kolejnym czynnikiem decydującym o zdrowiu jest środowisko. Czy tak duża zapadalność na raka w powiecie proszowickim i miechowskim (taką informację przekazano na spotkaniu samorządowców miechowskich i proszowickich dotyczącym strategii w Małopolsce) jest związana właśnie z otaczającym środowiskiem?

- Styl życia to również środowisko w którym żyjemy, dlatego istotnym problemem jest to czym palimy w naszych piecach, czy nie jesteśmy biernymi palaczami, czy myślimy o tym aby zmniejszać zanieczyszczanie środowiska. Ktoś nas musi tego nauczyć, uświadomić, że to jest ważne.

- Jak, pani zdaniem, edukować młodzież, by chciała korzystać z programów profilaktycznych? Czy są na ten temat spotkania w szkołach? A może same szkoły edukują uczniów?

- Uważam, że w szkołach powinni edukować specjaliści, którzy najlepiej znają temat w praktyce i teorii. W szkołach tematyka programów profilaktycznych poruszana jest na lekcjach wychowawczych i z tego co mi wiadomo nie są to zajęcia praktyczne (np.: udzielanie pierwszej pomocy, czy nauka samobadania) tylko teoretyczne. Jedyną okazją spotkań ze specjalistami są spotkania edukacyjne w ramach Małopolskich Dni Profilaktyki Zdrowia.

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

u
ussyn

Badania profilaktyczne same w sobie są potrzebne. Tylko żeby nie były to takie historie jak z geriamedica gdzie zapraszają na darmowe badania, a na nich seniorom pakiety medyczne wciskają. Dodam, że bardzo drogie, a niekoniecznie potrzebne.

H
Hehacz
21 października, 11:53, Dfgk:

Faktycznie, tłumy, to właśnie przykład wrzyrzucania w błoto naszych pieniędzy, marnotrastwo

Pewnie jeszcze te kobitki przymusowo tam spędzili. Pani Jadzia sprzątaczka, Halinka salowa, Kazia pielęgniarka...

D
Dfgk

Faktycznie, tłumy, to właśnie przykład wrzyrzucania w błoto naszych pieniędzy, marnotrastwo

H
Hehacz

Ale tłumy!!! Ile to kosztowało? :D

Dodaj ogłoszenie