Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miechów. Kapelan przypomina historię szpitala. I nie tylko…

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Szpital świętej Anny w Miechowie został oddany do użytku w 1984 roku
Szpital świętej Anny w Miechowie został oddany do użytku w 1984 roku Aleksander Gąciarz
Z okazji przypadającej w przyszłym roku 40. rocznicy otwarcia Szpitala św. Anny w Miechowie ukazała się monografia, zawierająca historię placówki oraz szeroko rozumianej służby zdrowia i opieki społecznej w mieście. Jej autorem jest ks. Stanisław Latosiński, od 32 lat szpitalny kapelan.

Znany wszystkim miechowianom budynek Szpitala świętej Anny został oficjalnie przekazany do użytku w lipcu 1984 roku. Zostało to poprzedzone trwającym prawie dwudziestoletnim procesem lobbingu, zbierania środków i samej budowy. Już w 1965 roku została zawiązany społeczny komitet, który po ośmiu latach doprowadził do rozpoczęcia inwestycji. Budowa ciągnęła się przez dziesięć kolejnych lat.

- To był czas komunizmu, władza miała inne priorytety niż budowa szpitala na prowincji. Kilka pracujących przy budowie firm zbankrutowało, potem główny wykonawca został przesunięty do budowy Huty Katowice i nastąpił roczny przestój. Niektóre firmy były brane z łapanki i nie miały doświadczenia w prowadzeniu tego typu inwestycji. Do tego doszły jeszcze po drodze zawirowania związane ze zmianą granic województw – wylicza ks. Latosiński.

Ostatecznie szpital można było otworzyć 17 lipca 1984 roku, a jego pierwszym dyrektorem został dr Marian Tambor. W szpitalnej monografii autor przypomina m. in. liczne zawirowania i niepokoje, jakie targały placówką w latach 90. Jest mowa o problemach finansowych, ale też nowym wyposażeniu i poszerzaniu świadczonych usług.

Ks. Latosiński podkreśla przy tym, że obecny miechowski szpital jest kontynuatorem pracy, jaką zapoczątkowali w Miechowie jeszcze bożogrobcy.

- Już w XII wieku na terenie dzisiejszego cmentarza prowadzili coś w rodzaju szpitala, opiekując się chorymi i bezdomnymi. To trwało aż do kasaty zakonu. Większości budynków tworzących tamten szpital została zniszczona w czasie powstania styczniowego – przypomina.

W 1875 roku w Miechowie powstał kolejny szpital, którego prowadzeniem od pierwszych lat XX wieku zajmowały się siostry szarytki. Zgodę na ich sprowadzenie do Miechowa musiał wyrazić sam rosyjski car. W tym celu do do Petersburga podróżowali ówczesny proboszcz i lekarz powiatowy.

Książkę, zatytułowaną „Długa historia Szpitala św. Anny w Miechowie i innych dział Pomocy Społecznej prowadzonych przez Powiat Miechowski” można nabyć bezpośrednio u autora.

Do Kaliny najlepiej dojechać na rowerze

Święto Storczyka w Kalinie Małej. Kukawki już są!

Najtańszy urlop? Najlepiej pomiędzy majówką a wakacjami

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski