Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miechów. Losy szkoły wciąż nieznane

Magdalena Uchto
Z lewej Szkoła Podstawowa nr 2, z prawej Gimnazjum nr 1
Z lewej Szkoła Podstawowa nr 2, z prawej Gimnazjum nr 1 Fot. Zbigniew Wojtiuk
Nauczyciele Gimnazjum nr 1 mają dość niepewności. Nie wiedzą, gdzie będą pracować po wprowadzeniu reformy oświaty. Tymczasem kuratorium zaleca władzom gminy włączenie gimnazjum do ośmioletniej Szkoły Podstawowej nr 2.

- Uchwała opisuje rozwiązanie, jakie przyjęła gmina w stosunku do Gimnazjum nr 1 w Miechowie, czyli zgodne z artykułem 127 przepisów wprowadzających ustawę - Prawo oświatowe.

WIDEO: PO zebrała 70 tys. podpisów ws. referendum o reformie edukacji

Źródło: TVN24/x-news

Zakłada on likwidację z dniem 1 września 2017 r. pierwszej klasy gimnazjów oraz stwierdzenie uchwałą zakończenie jego działalności z dniem 30 listopada 2019 r. w drodze uchwały. Podjęta przez radnych uchwała nie przewiduje zastosowania artykułu 129 ustawy, czyli przekształcenia gimnazjum w 8-letnią szkołę podstawową bądź włączenia do takiej szkoły - tłumaczy Krzysztof Piwowarczyk, dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji w Miechowie.

„Solidarność” mówi: nie

Jednak tę uchwałę negatywnie ocenia Międzyzakładowa Komisja Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Miechowie. Jej szef, Czesław Gamrat podkreśla, że ustawa nie zakłada likwidacji gimnazjum, a z informacji przekazywanych nauczycielom wynika, że właśnie to planuje Rada Miejska. W piśmie do jej przewodniczącego Zenona Czekaja zaznacza: „Ustawa przewiduje przekształcenie gimnazjów w inną szkołę bądź włączenie w strukturę innej szkoły. Brak jest wobec tego w Uchwale podstawowej informacji dotyczącej warunków przekształcenia bądź włączenia Gimnazjum do publicznych ośmioklasowych szkół podstawowych działających w gminie Miechów. Sytuacja taka rodzi niepotrzebne negatywne emocje wśród nauczycieli Gimnazjum”.

Nauczyciele nie wiedzą nic

- Docierają do nas tylko plotki. Prosiliśmy dyrekcję o spotkanie z burmistrzem, ale poinformowano nas, że jest na urlopie. Nikt nie chce nam powiedzieć, czy będziemy mieć pracę - mówi jedna z nauczycielek.

Zofia Piechowicz, dyr. Gimnazjum nr 1, uspokaja. Zaznacza, że wciąż nie ma przepisów wykonawczych, czyli rozporządzeń w sprawie ramowych planów nauczania oraz organizacji publicznych szkół i przedszkoli. - Dlatego nikt nie jest w stanie zrobić realnych przydziałów godzin - dodaje. Podkreśla, że spełniła życzenie nauczycieli i w miniony czwartek, za zamkniętymi drzwiami, odbyło się spotkanie burmistrza z gronem pedagogicznym. Kolejne jest planowane w przyszłym tygodniu, tym razem z komisją oświaty RM.

A przepisów brak

Krzysztof Piwowarczyk, dyrektor SZE, zapewnia, że po podjęciu uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół, wykonano analizę możliwych wolnych godzin w szkołach podstawowych, które pozwoliłyby na przeniesienie bądź uzupełnienie etatu dla nauczycieli gimnazjalnych. Dodaje, że są one prowadzone mimo braku kluczowych wytycznych do przygotowania arkuszy organizacyjnych szkół na kolejny rok co przesądzi o ilości wolnych godzin w podstawówkach.

W miechowskim gimnazjum pracuje 50 nauczycieli. Dyr. Zofia Piechowicz informuje, że kilka osób wystąpiło do ZUS z wnioskami o emerytury. Odpowiedź otrzymała na razie jedna. Dyrektorka podkreśla, że dopiero wprowadzenie przepisów wykonawczych do ustawy otworzy drogę do rozdysponowania nauczycieli w szkołach. - Na razie nie wiadomo, jakie będzie zapotrzebowanie na nauczycieli poszczególnych przedmiotów - zauważa.

Kuratorium stawia warunki

Sprawę skomplikowało jednak pismo z Małopolskiego Kuratorium Oświaty. Choć opinia dotycząca uchwały miechowskich radnych jest pozytywna, to zawiera określone warunki. - Kurator informuje, że ze względu na użytkowanie jednego budynku przez publiczną szkołę podstawową i gimnazjum, optymalnym rozwiązaniem jest włączenie od 1 września tego roku miechowskiego Gimnazjum nr 1 do ośmioletniej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej - mówi dyrektor Piwowarczyk.

Teraz radni muszą ten wniosek kuratora przeanalizować. - Startowaliśmy jako pierwsi z tą uchwałą. Każdy inaczej interpretuje przepisy. Naszym zdaniem ta uchwała, którą Rada podjęła w styczniu niosłaby najmniej szkód. Szukaliśmy etatów w innych szkołach. Teraz, jeśli dostosujemy się do zaleceń kuratora, nauczyciele gimnazjum automatycznie staną się nauczycielami SP nr 2 - wyjaśnia dyr. Krzysztof Piwowarczyk.

Szkolne zmiany

O losach gimnazjum radni zdecydują na sesji

Uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą - Prawo oświatowe, radni miejsko-gminni podjęli już 30 stycznia tego roku. Zostały w niej określone plany sieci szkół oraz obwody szkolne dla publicznych szkół podstawowych w okresie od 1 września tego roku do 31 sierpnia 2019 roku, ośmioklasowych szkół podstawowych od 1 września 2019 roku oraz Gimnazjum nr 1 w Miechowie od 1 września br. do 31 sierpnia 2019. Na terenie gminy Miechów w szkoły ośmioklasowe przekształconych zostanie sześć placówek.

Ostatecznie o losach miechowskiego gimnazjum radni zdecydują na sesji, która zaplanowana jest pod koniec tego miesiąca.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski