Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miechów. Nabór do szkół, jakiego jeszcze nie było

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
W Zespole Szkół nr 1 powstanie 10 oddziałów klas pierwszych
W Zespole Szkół nr 1 powstanie 10 oddziałów klas pierwszych Aleksander Gąciarz
Prawie 900 uczniów, absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów, chce od 1 września kontynuować naukę z miechowskich szkołach średnich. Wszyscy zostali przyjęci, ale w niektórych przypadkach klasy będą liczyć prawie 40 uczniów

W miechowskim Liceum Ogólnokształcącym naukę po wakacjach rozpocznie prawie 300 uczniów, którzy zostali podzieleni na dziewięć oddziałów. Cztery z nich utworzyli absolwenci gimnazjów (to już ostatni rocznik), których jest 130. Ci będą się uczyć, tak jak dotychczas, w cyklu trzyletnim. Klasy w tym wypadku będą liczyć od 34 (politechniczna z fizyką) do 32 uczniów (trzy pozostałe tj. humanistyczno-językowa, medyczna i politechniczna z chemią).

Liczne klasy w Liceum to nic nowego

Pozostałych pięć oddziałów licealnych klas pierwszych utworzą absolwenci ósmych klas szkół podstawowych. Jest ich w sumie 169, a maturę będą zdawać po czterech latach nauki. W tym wypadku największą popularnością cieszyła się klasa humanistyczno-językowa (36 uczniów) i biologiczno-chemiczna (35). W pozostałych trzech - medycznej, politechnicznej z chemią i politechnicznej z fizyką - też uczniów będzie ponad 30.

Choć licealne klasy są bardzo liczne, dyrektor miechowskiego ogólniaka Zygmunt Dróżdż zapewnia, że nie powinno to stanowić dla nikogo problemu. - Duże klasy nie są dla nas żadną nowością. Takie były również do tej pory wytyczne powiatu, żeby tworzyć klasy 35-osobowe. Wiadomo, że jest to mniejszy komfort dla nauczycieli i uczniów, ale skoro jest taki wymóg, to musimy się do tego dostosować - przekonuje.

Odrębny problem stanowi sama ilość pierwszych klas. Trzeba znaleźć pomieszczenia, w których pomieści się dziewięć nowych oddziałów. W Liceum zwolniło się miejsce po zlikwidowanym Prywatnym Gimnazjum Omega, ale ono nie zajmowało wiele miejsca. - Nasze zasoby lokalowe powinny nawet na tę liczbę pierwszych klas wystarczyć. Zdarzało się już, że mieliśmy po siedem - osiem klas pierwszych, choć to było już dość dawno temu. Największe obawy dotyczą sali gimnastycznej - uważa dyrektor Dróżdż.

Część zajęć wychowania fizycznego na basenie?

Jeszcze więcej oddziałów (aż 10) powstało w sąsiadującym z Liceum Zespołem Szkół nr 1. W tym wypadku niektóre klasy również są bardzo liczne. W branżowej szkole I stopnia (dawna szkoła zawodowa) na podbudowie gimnazjum będzie się uczyć 39 osób. Dyrektor Marzena Samborska wyjaśnia, że to efekt sytuacji, w której ZS nr 1 jako jedyny uruchomił klasy szkoły branżowej.

Tylko o jedną osobę mniej liczy oddział wielozawodowy, łączący przyszłych techników żywienia i techników handlowców. W sumie powstaną cztery oddziały 4-letniego technikum na podbudowie gimnazjum oraz jeden oddział branżowej szkoły I stopnia na podbudowie gimnazjum.

Klasy na podbudowie szkoły podstawowej w ZS nr 1 nie będą aż tak liczne. Najwięcej uczniów przydzielono do klas uczących na kierunkach technik ekonomista i technik logistyk (po 32). Najmniej liczna będzie klasa kształcąca przyszłych techników żywienia i usług gastronomicznych (22 uczniów). - Przede wszystkim jestem zadowolona z tego, że tak wielu młodych ludzi obdarzyło naszą szkołę zaufaniem. A z problemami, jakie mogą się pojawić w związku z tak licznym naborem, będziemy musieli sobie poradzić i zrobimy wszystko, by uczniowie negatywnie tego nie odczuli - zapewnia dyrektor Marzena Samborska. Te działania to m. in. wygospodarowanie dwóch dodatkowych pomieszczeń z przeznaczeniem na sale lekcyjne. Dyrekcja zaproponowała też zarządowi Starostwa Powiatowego przeprowadzenie części zajęć wychowania fizycznego na obiekcie krytej pływalni w Miechowie. Sprawa jest w tej chwili rozpatrywana.

Liczba uczniów może się jeszcze zmieniać

W miechowskim Zespole Szkół nr 2 zostanie od 1 września uruchomionych dziewięć klas pierwszych. Najliczniejsze są dwa oddziały wielozawodowe na podbudowie gimnazjum. Pierwszy grupuje przyszłych techników informatyków i techników hotelarstwa, drugi techników żywienia oraz techników mechanizacji rolnictwa i agrotroniki (obydwa oddziały liczą po 37 uczniów). Na podbudowie gimnazjum powstaną jeszcze oddziały: technik spedytor (29 uczniów) i technik pojazdów samochodowych (34).

Klasy złożone z absolwentów szkół podstawowych będą nieco mniej liczne. Największą popularnością cieszyły się kierunki technik teleinformatyk (32) i technik pojazdów samochodowych (30). W oddziale wielozawodowym (technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz technik spedytor) będzie 26 osób, w Technikum Hotelarstwa 28, a w przypadku Technikum Żywienia 22.

Liczba uczniów w poszczególnych oddziałach może jeszcze ulegać zmianom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski