Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miechów. Progi zwalniające i „młodzi gniewni kierowcy”

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Próg zwalniający na ulicy Konopnickiej w Miechowie. W głębi widoczne wejście do parku miejskiego.
Próg zwalniający na ulicy Konopnickiej w Miechowie. W głębi widoczne wejście do parku miejskiego. archiwum UGiM w Miechowie
Na ulicy Marii Konopnickiej w Miechowie, w sąsiedztwie wejścia do parku miejskiego, został zamontowany próg zwalniający. W założeniu ma poprawić bezpieczeństwo pieszych w tym miejscu. Część mieszkańców uważa, że należy iść dalej i apelują o przejście dla pieszych. Burmistrz Dariusz Marczewski na razie tego nie planuje.

FLESZ - Oscary rozdane po raz 94.

od 16 lat

Choć progi zwalniające nie są ulubionymi urządzeniami kierowców, w tym wypadku wiele osób widzi uzasadnienie ulokowania takiej konstrukcji. Oprócz wejścia do parku, nieopodal znajduje się kryta pływalnia i Szkoła Podstawowa nr 1. Dlatego w mediach społecznościowych nie brak głosów poparcia dla pomysłu.

- Bardzo dobra decyzja. Natężenie ruchu pieszych jak i samochodów w tym miejscu jest duże. Niemniej dodatkowe przejście dla pieszych także przyczyniłoby się do zwiększenia bezpieczeństwa osób korzystających z parku - to jeden z nich opublikowany na internetowym forum. - Bardzo potrzebne, czasami są tam wręcz wyścigi samochodowe, a dużo dzieci przechodzi do sklepu naprzeciwko – oto, co na temat progów uważa Ilona Laskowska.

Podobnych opinii jest więcej: - Myślę że sprawa jest słuszna, a jej dalszym etapem będzie wytyczenie przejścia dla pieszych. Niejednokrotnie ustępowałem pierwszeństwa wbiegającym z wejścia do parku lub drugiej strony dzieciom, a i dorosłym. Trudno, po prostu trzeba trochę zmodyfikować organizację ruchu drogowego na tym odcinku dla bezpieczeństwa przede wszystkim dzieci – czytamy.

Burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski powiedział nam jednak, że w tej chwili nie jest planowane wytyczenie kolejnego przejścia na ulicy Konopnickiej. - Rozwiązanie w postaci progu zwalniającego, które zastosowaliśmy, wynika z projektu organizacji ruchu opracowanego i zatwierdzonego przez fachowców. Na ulicy Konopnickiej w odległości 300 metrów od siebie istnieją już dwa przejścia dla pieszych. Wytyczanie kolejnego uważam za niepotrzebne. Oczywiście jeżeli okaże się, że istniejące rozwiązanie się nie sprawdza, zawsze można je zmienić. Chcemy jednak osiągnąć poprawę bezpieczeństwa przede wszystkim przez wymuszenie ograniczenia prędkości w tym miejscu. A piesi też muszą pamiętać, że ich bezpieczeństwo zależy nie tylko od kierowców, ale od nich samych również – przekonuje burmistrz.

Wśród komentujących decyzję nie brakuje osób, które progi zwalniające widziałyby również w innych częściach miasta: przy Galerii Miechowskiej, pod cmentarzem (u. Piłsudskiego), pod przedszkolem na ul. Powstańców 1863 roku, czy na placu zabaw na osiedlu Kolejowym.

Inni z kolei przestrzegają przed popadaniem w przesadę. - Za chwilę 50 osób napisze, gdzie one są niezbędne i będziemy jeździć od progu do progu. Przecież są inne skuteczne sposoby ograniczenia prędkości uzyskiwanych w mieście przez młodych gniewnych...

Jak nam powiedział burmistrz Marczewski w tej chwili trwa jedynie opracowanie koncepcji ulokowania progu zwalniającego w rejonie skrzyżowania ulic Mikołaja Kopernika i Warszawskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski