Udział miechowskiej delegacji jest nie tylko pokłosiem wspólnej historii związanej z naczelnikiem insurekcji kościuszkowskiej, ale też partnerskiej współpracy powiatu miechowskiego z Iwacewickim Rejonowym Komitetem Wykonawczym, na którego dzisiejszym terenie urodził się Tadeusz Kościuszko.
W obchodach uczestniczyli m. in. przedstawiciele władz białoruskich, polscy dyplomaci z konsulem generalnym RP w Brześciu Piotrem Kozakiewiczem i ambasadorem RP na Białorusi – Arturem Michalskim. Poza tym dyplomaci z USA, Ukrainy, reprezentanci towarzystw kościuszkowskich. Obchody zorganizowali pracownicy Muzeum Tadeusza Kościuszki ulokowanego w dworku rodzinnym bohatera, zrekonstruowanym w 2004 roku według litografii Napoleona Ordy.
Postać Kościuszki jest ceniona w rejonie iwacewickim i w całej Białorusi. Dyrekcja i pracownicy miejscowego muzeum dopełnili starań, by przedstawić gościom życiorys bohatera. Delegacja z Miechowa został przyjęta niezwykle życzliwie. Nocowała w restaurowanym Pałacu Pusłowskich, gdzie nikt nie spał od... ponad 80 lat. Goście z Polski mogli zwiedzić kościół, w którym 12 lutego 1746 roku ochrzczono Tadeusza Kościuszkę. Była także okazja pomodlić się przy mogile powstańców styczniowych, zwiedzić Muzeum w Iwacewiczach, szkołę w Kosowie, fabrykę mebli, redakcję regionalnej gazety.
W skład delegacji powiatu miechowskiego wchodzili Marcin Florek z Muzeum Ziemi Miechowskiej, prezes Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego Eugeniusz Skoczeń oraz rzecznik prasowy Starostwa Krzysztof Capiga.
Marek Jakubiak o wywiadzie posłanki Urszuli Zielińskiej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?