Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na wystawę „Tempus fugit. O czasie i przemijaniu”

Łukasz Gazur
Vanitas z czaszką, gałązką róży i zegarem, Cornelis Galle I, Antwerpia, 1. poł. XVII stulecia, miedzioryt, ze zbiorów Gabinetu Rycin PAU w Bibliotece Naukowej PAN i PAU w Krakowie. Cóż, komentowanie przez artystów upływu czasu przyjmowało różne postaci.
Vanitas z czaszką, gałązką róży i zegarem, Cornelis Galle I, Antwerpia, 1. poł. XVII stulecia, miedzioryt, ze zbiorów Gabinetu Rycin PAU w Bibliotece Naukowej PAN i PAU w Krakowie. Cóż, komentowanie przez artystów upływu czasu przyjmowało różne postaci. Fot. organizatorzy
Problem nieuchronności upływu czasu i popadania w zapomnienie jest obecny w sztuce od stuleci. Artyści radzili sobie z tym tematem różnorako: dosłownie, na przykład kontrastując młodzieńcze piękno ze starczym obliczem, ale też stosując szeroki wachlarz alegorii - tworząc wymowne martwe natury, wyposażone w odpowiednie atrybuty personifikacje czy wreszcie ukazując ruiny niegdyś kwitnących miast.

W wyborze znalazły się między innymi dzieła Giovanniego Benedetta Castiglione, Giovanniego Battisty Piranesiego, Václava Hollara, Jacoba de Gheyna III i Henryka Hondiusa. Ekspozycja ma charakter >zderzania starego z nowym<, dlatego kontrapunktem dla historycznych przedstawień będą wybrane prace polskich konceptualistów, wprowadzające współczesne konwencje obrazowania czasu (m.in. dzieła Stanisława Dróżdża czy Romana Opałki)” - tak najnowszą wystawę w MCK zapowiadają jej organizatorzy.

Ta prezentacja jest dziesiątym pokazem graficznym przygotowywanym we współpracy z Biblioteką Naukową PAU i PAN w Krakowie. To miejsce, które kryje sporo tajemnic, gdy chodzi o grafikę. Bo w tych zbiorach są nieraz prawdziwe rarytasy. I choćby dlatego obecność na tej wystawie jest obowiązkowa.

Warto też zwrócić uwagę, że od kilku edycji te wystawy stały się propozycjami tętniącymi współczesnością. Pendant do dawnych grafik stają się prace współczesnych artystów, które nawiązują z nimi dialog, czasem z kolei ostro stają w kontrze. Ale za każdym razem są interesującym głosem w opowieści o temacie, o którym opowiadać mają grafiki dawnych mistrzów.

Wystawa czynna od 2 marca do 8 maja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski