Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem nie tylko w Myślenicach

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Kliszczacy z Trzebuni byli pierwszym zespołem, który zagrał w czasie tegorocznego festiwalu
Kliszczacy z Trzebuni byli pierwszym zespołem, który zagrał w czasie tegorocznego festiwalu Fot. Katarzyna Hołuj
Zaczyna się jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych nie tylko powiatu, ale i województwa. Przez najbliższe dziesięć dni Małopolska, a szczególnie Myślenice, będą stolicą folkloru z różnych stron świata.

Festiwalowa scena będzie, jak co roku, stała na myślenickim rynku, a miejscowościami, do których również zawita w tym roku festiwal są Pcim i Tarnowiec.

- Cieszymy się, że Myślenice są po raz kolejny miastem gospodarzem Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem oraz, że są miastem, które zapoczątkowało ten festiwal - mówił na wczorajszej konferencji prasowej burmistrz Jarosław Szlachetka.

W dotychczasowych edycjach festiwalu wzięło udział 1800 artystów z 45 krajów. Wystąpili nie tylko w Myślenicach, ale i w 24 innych małopolskich miastach i wsiach.

W tym roku pojawią się całkiem nowe zespoły. Przyjadą z dziewięciu krajów: Botswany, Nowej Zelandii, Portoryko, Chińskiego Tajpej, Meksyku, Korei Południowej, Serbii, Rumunii i Nepalu oraz rzecz jasna, z Polski.

Nasz kraj reprezentować będą: Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka, ZPiT Miechów, Banda Burek z Wiśniowej i Kurpie Zielone z Białegostoku.

Jak mówił podczas konferencji Piotr Szewczyk, dyrektor Festiwalu, główna ideą, jaka przyświeca temu wydarzeniu jest to, aby rozkochać Polaków w kulturze ludowej i sprawić, aby czuli się z niej dumni. - Zachęcamy Małopolan i wszystkich gości festiwalu, aby przez pryzmat zagranicznych kultur, poznawali naszą lokalną tożsamość i budowali emocjonalny związek ze swoimi małymi ojczyznami - mówił i dodał, dziękując mecenasom festiwalu: - To ogromna wartość, że w czasach, kiedy folklor i kultura ludowa są elementami mało popularnymi, lokalne samorządy, jak Myślenice, Pcim i samorząd województwa małopolskiego decydują się te wartości pielęgnować.

Zachęcać będą na różne sposoby. Nie tylko koncertami na scenach.

Będą również, dużo bardziej kameralne, wieczorne spotkania w Cafe Festiwalowa na myślenickim rynku. Piotr Szewczyk rekomendował udział w nich szczególnie, mówiąc, że to właśnie na tych swoistych jam sessions, najmocniej czuć energię festiwalu.

Poza tym będą wystawy (w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu), plenerowe pokazy kinowe (pod filarami MOKiS), etnowarsztaty dla dzieci i dorosłych, „Próbowanie świata”, czyli happening kulinarny „Test of the world” (Małopolska Szkoła Gościnności w Myśleniach) i etnoparada ulicami miasta. W ubiegłym roku, z okazji jubileuszowej edycji, na rynku odbyła się wielka urodzinowa potańcowka. W tym roku w planach i to nieodległych, bo piątkowych, jest Myślenicki Bal Tropikalny. Także na rynku, pod gołym niebem.

Cały program obejmuje aż 45 różnych wydarzeń. Honorowy patronat nad festiwalem objął prezydent RP Andrzej Duda. „Dziennik Polski” jest patronem medialnym.

WIDEO: Dzieci mówią jak jest

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski