Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla błękitnego nieba — święto, które powinniśmy obchodzić codziennie

Materiał informacyjny depesza.fm
7 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla błękitnego nieba (International Day of Clean Air for blue skies) ustanowiony w roku 2019 przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z zanieczyszczeniem powietrza oraz sposoby walki z tym zagrożeniem.

ONZ w trosce o czyste powietrze

Problem zanieczyszczonego powietrza i jego wpływu na zdrowie ludzi oraz innych organizmów, podnoszony był przez lekarzy, ekologów, działaczy na rzecz ochrony przyrody, dziennikarzy oraz opinię publiczną od wielu lat. Jednak w ostatniej dekadzie stał się tak palący, że omawiany był jako jeden z głównych tematów 74. sesji Zgromadzenie Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. 26 listopada 2019 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję o ustanowieniu Międzynarodowego Dnia Czystego Powietrza dla błękitnego nieba.

Główne cele, jakie przyświecały podjęciu tej inicjatywy to przede wszystkim zbudowanie świadomości istnienia problemu zanieczyszczenia powietrza w wielu wymiarach i na wielu poziomach — indywidualnym, społecznym, gospodarczym, korporacyjnym oraz politycznym. A także promowanie i ułatwianie działań na rzecz poprawy jakości powietrza.

Czyste powietrze jest ważne dla zdrowia, produktywności, gospodarki i środowiska

Zanieczyszczenie powietrza jest głównym czynnikiem obciążającym nasze środowisko chorobami i jest jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie, której można uniknąć. Według danych WHO około 99% światowej populacji oddycha teraz zanieczyszczonym powietrzem, a 7 milionów ludzi umiera każdego roku z powodu chorób związanych z tym problemem. Zanieczyszczenie powietrza dotyka w dużej mierze mieszkańców krajów o niskim i średnim dochodzie, gdzie warunki ekonomiczne utrudniają wprowadzenie radykalnych działań mających na celu powstrzymanie emisji szkodliwych substancji.

Dlatego projekt walki o czyste powietrze ma na celu wykazanie ścisłej zależności między jakością powietrza a innymi wyzwaniami rozwojowymi współczesnego świata. Przede wszystkim zmianami klimatu (i wszystkimi ich konsekwencjami), degradacją środowiska naturalnego, zanikiem bioróżnorodności oraz globalnymi celami zrównoważonego rozwoju.

3. Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla błękitnego nieba

Dzień Czystego Powietrza w roku 2022 obchodzimy pod hasłem „Powietrze, które dzielimy”. W tym roku koncentrujemy się na transgranicznym charakterze zanieczyszczenia powietrza. Idea, która przyświeca tegorocznej edycji to potrzeba zbudowania wspólnej odpowiedzialności i wspólnego działania na rzecz walki z emitowanymi zanieczyszczeniami, ponieważ powietrze nie zna granic, ani podziałów terytorialnych, nie ma też barw państwowych.

Jak świętować Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza?

Walkę o czyste powietrze najlepiej zacząć od małych kroków i prostych decyzji, które podejmujemy każdego dnia, nie tylko 7 września. Przede wszystkim, zamiast korzystać z prywatnego samochodu, wybierzmy środki komunikacji publicznej, a najlepiej rower, tradycyjną hulajnogę lub spacer. Jeżeli musimy dojeżdżać samochodem do pracy lub szkoły, zorganizujmy się w kilka osób, aby maksymalnie wykorzystać miejsce w pojeździe i “nie wozić powietrza”. Warto też zadbać o zieleń — nie tylko sadząc drzewa, ale także siejąc kwietne łąki lub ustawiając zielone rośliny w domu i biurze. Na koniec, pomyślmy jak ekonomicznie i ekologicznie ogrzewać mieszkanie — przed nami trudny czas pod wieloma względami i musimy przygotować się do jesieni i zimy.

Artykuł powstał przy współpracy dziennikarzy portalu informacyjnego Depesza.fm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie