Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy folklor na myślenickim Rynku

KATARZYNA HOŁUJ
Jednym z gości festiwalu będzie zespół Istanbul Cadgas z Turcji
Jednym z gości festiwalu będzie zespół Istanbul Cadgas z Turcji FOT. MATERIAŁY PRASOWE
Wydarzenie. Myślenice stają przed szansą promocji na rzadko spotykaną skalę. W lipcu odbędą się tu Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem. Patronem medialnym imprezy jest „Dziennik Polski”.

Oprócz Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”, który będzie reprezentować gospodarzy, pojawi się tu dziewięć zespołów z całego świata. Zostali wybrani z grupy ponad siedemdziesięciu, które starały się o zaproszenie.

Jako pierwsza potwierdziła swoje przybycie Gruzja, potem Bułgaria, Turcja, Tajwan, Czechy, Meksyk, Kolumbia, Ghana i Ukraina. W sumie do Myś­lenic przyjedzie blisko 350 artystów. Takiej imprezy myśle­nicki Rynek jeszcze nie widział.

Organizatorzy wybrali to miejsce nie bez powodu. – Uważamy, że wydarzenia kulturalne powinno być osadzone w przestrzeni historycznej. Wiele imprez dzieje się na Za­rabiu, ale warto też zaprosić turystów do Rynku, aby zobaczyli kościół, „Dom Grecki”, odrestaurowane Gimnazjum i także w dużej części już odnowione kamienice. Naprawdę jest się tu czym pochwalić – mówi Piotr Szewczyk, dyrektor i pomysłodawca Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem.

Zarabie ma być alternatywą na wypadek niepogody; w razie opadów koncerty mają się bowiem odbywać nie na scenie w Rynku, ale w hali widowiskowo-sportowej.

Koncerty mają być wydarzeniami, w których publiczność nie będzie tylko biernym odbiorcą, ale także czynnym uczestnikiem. Nie będą one zaaranżowane wyłącznie w sposób tradycyjny. Owszem, artyści pojawią się na ustawionej w Rynku scenie, ale także na okolicznych uliczkach i w oknach zabytkowej kamienicy Obońskich. W Rynku, oprócz koncertów, będzie się odbywał kiermasz sztuki ludowej.

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem to impreza o charakterze regionalnym. Jej gospodarzem będzie Województwo Małopolskie, wspólnie z ZPiT „Ziemia Myślenicka”. – Pomysł zrodził się podczas wizyty u marszałka województwa Marka Sowy – opowiada Piotr Szewczyk. Było to jesienią ubiegłego roku i wtedy zaczęto myśleć nad koncepcją festiwalu. W grudniu Sejmik, uchwalając budżet, przewidział finansowanie imprezy. W lipcu Myślenice staną się stolicą folkloru, a że festiwal ma także w pewien sposób angażować i aktywizować Małopolskę Zachodnią, to parterami Myślenic w tym wypadku będą najprawdopodobniej Oświęcim i Wy­gieł­­zów.

Władze gminy Myślenice liczą na promocję miasta przy okazji tak znaczącego wydarzenia, które na dodatek nie będzie dla samorządu kosztowne – gmina partycypuje w kosztach imprezy w niewielkim stopniu, bo 90 procent kosztów finansuje samorząd wojewódzki). – „Ziemia Myś­lenic­ka” już nie raz udowadniała, że folklor jest doskonałą promocją Myślenic i Małopolski. Tym razem będziemy mieć do czynienia z folklorem w wymiarze międzynarodowym – mówi Maciej Ostrowski, burmistrz Myślenic.

Ostatnią imprezą o międzynarodowym charakterze, jaką gościły Myślenice, były zawody Pucharu Świata w trialu – Trial des Nations. – Wtedy oczy całego motorowego świata były zwrócone w naszą stronę. Koncepcja i zakres artystyczny festiwalu pozwala stwierdzić, że i w tym przypadku jest szansa na ogromną promocję Myślenic i Małopolski na arenie światowej – dodaje burmistrz.

Także dr Magdalena Gorzelany-Dziadkowiec z Katedry Strategii, Zarządzania i Rozwoju Organizacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, mieszkanka Myślenic, widzi w Festiwalu dużą szansę na promocję miasta. – Impreza pokazuje naszą tradycję i to, co mamy najlepszego, pobudza życie kulturalne i daje możliwość mieszkańcom miło spędzić wolny czas. Będą mieli tę możliwość nie tylko mieszkańcy, ale też turyści, a przecież gmina chce się turystyką promować. Natmiast jeśli chodzi o aspekt ekonomiczny, to napływ ludzi do miasta – uczestników festwialu i publiczności – sprawi, że lokalne sklepy i restauracje będą miały więcej klientów, więcej zarobią i więcej podatków wpłynie do gminnej kasy – mówi dr Gorzelany-Dziadkowiec.

PROGRAM FESTIWALU

3 LIPCA (CZWARTEK). Widowisko „Muzyka Świata”

4 LIPCA (PIĄTEK), GODZ. 19. Uroczysta ceremonia otwarcia festiwalu

5 LIPCA (SOBOTA). Do południa – prezentacje zespołów muzycznych i grup tanecznych, interakcje z publicznością, gry ludowe. Po południu – korowód zespołów ulicami Myślenic, wieczorem koncerty zespołów oraz Kapeli Hanki Wójciak

6 LIPCA (NIEDZIELA). Do południa pokazy festiwalowe, po południu – rozstrzygnięcie konkursu na Miss i Mistera Festiwalu oraz ceremonia zamknięcia

Imprezy i akcje towarzyszące:

Fusion Folk Kitchen – degustacja potraw charakterystycznych dla narodowych kuchni uczestników.

One Folk Love gra miejska oparta na folklorze małopolskim i krajów uczestniczących w festiwalu.

We Folk – zainaugurowana i prowadzona na Facebooku akcja polegająca na nadsyłaniu na funpa­ge festiwalu filmików mówiących o tym czym jest dla nas folkor, czy i czym nas inspiruje, czy go lubimy i za co.

Plebiscyt na Miss i Mistera Festiwalu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski