Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzyszkolne konsultacje

MWK
(INF. WŁ.) Ponad 200 dyrektorów szkół średnich z całej Polski wzięło udział we wczorajszym spotkaniu z władzami Akademii Górniczo-Hutniczej, Małopolskiego Kuratorium Oświaty i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, dotyczącym zasad przyjęć (na podstawie wyników nowej matury) na AGH w roku akademickim 2005/2006. AGH jest jedyną polską uczelnią, która skonsultowała zasady naboru z dyrektorami liceów i techników.

Spotkanie profesorów AGH z dyrektorami szkół średnich

   Władze AGH zorganizowały spotkanie w dwóch celach - omówienia tegorocznej rekrutacji na studia za pośrednictwem tzw. matury łączonej (czyli egzaminu dojrzałości połączonego z egzaminem wstępnym) oraz skonsultowania z dyrektorami szkół zasad przyszłorocznego naboru, przeprowadzonego w oparciu o wyniki nowej matury.
   AGH organizuje maturę łączoną już od 10 lat. Rok temu w egzaminie dojrzałości połączonym z egzaminem wstępnym wzięło udział 306 szkół średnich z całej Polski. O przyjęcie do AGH starało się około 10 tysięcy kandydatów (przyjęto ok. 4 tysięcy) - 40 procent chętnych zdawało maturę łączoną. W tym roku chęć podpisania porozumienia z AGH zadeklarowało ponad 300 szkół średnich - termin zgłoszeń mija jednak dopiero pod koniec marca tego roku. Władze AGH nie przewidują zmian w tym sposobie naboru, zaznaczają jednak, że uczelnia nie wprowadzi na razie żadnych nowych kierunków (planowano uruchomienie inżynierii biomedycznej, na co jednak nie wyraziła zgody Państwowa Komisja Akredytacyjna).
   - To ostatni rok, w którym przeprowadzimy rekrutację na takich zasadach. W przyszłym roku będziemy już przyjmować uczniów w oparciu o wyniki nowej matury - i ten właśnie problem stanowił główny punkt spotkania z dyrektorami szkół - mówi prof. Andrzej Łędzki, prorektor ds. kształcenia w AGH.
   Władze AGH przekazały dyrektorom projekt szczegółowych zasad rekrutacji w roku akademickim 2005/2006. Wynika z nich, że najsilniej punktowanym przedmiotem z puli przedmiotów wybranych będzie matematyka. - Jeśli jednak dyrektorzy zasugerują nam jakieś zmiany, weźmiemy je pod uwagę - zapewnia prof. Łędzki.
   Zanim obecni trzecioklasiści przystąpią jednak do matury w nowej formule, będą mogli - prawdopodobnie już w czerwcu tego roku - zapoznać się z formułą egzaminu i jego wymaganiami.
   - To bardzo ważne, aby uczniowie wiedzieli, co ich czeka - mówi Danuta Noszka-Leśniewska, wicekurator oświaty w Małopolsce. Podkreśla, że określenie przez uczelnie zasad naboru w odpowiednim czasie pozwoli uczniom na rozsądne dokonanie wyboru maturalnych przedmiotów dodatkowych. (MWK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski