Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejsca z historią na co dzień ukrytą

Monika Jagiełło
Prawosławna cerkiew kryje się w dwupiętrowej kamienicy nieopodal Rynku Głównego w Krakowie
Prawosławna cerkiew kryje się w dwupiętrowej kamienicy nieopodal Rynku Głównego w Krakowie Archiwum
Zabytki. Co zobaczyć podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa? Podsuwamy kilka pomysłów

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to okazja, żeby zobaczyć lokalne zabytki "od kuchni" lub ruszyć szlakami ułożonymi specjalnie na tę okazję. Organizowaną przez Małopolski Instytut Kultury imprezę zaplanowano na dwa ostatnie weekendy maja.

Poniżej prezentujemy to, co czeka nas już w tę sobotę i niedzielę. Udział jest bezpłatny, ale na warsztaty i zwiedzanie grupowe lepiej się zarejestrować wcześniej w instytucji, w której odbywa się dane wydarzenie. Pełny program: 2015.dnidziedzictwa.pl.

Cerkiew prawosławna pw. Zaśnięcia NMP
Drzwi przy ul. Szpitalnej 24 w Krakowie kryją wejście do cerkwi, a zarazem dawnej synagogi. W weekend zajrzymy do zazwyczaj zamkniętej pracowni ikonograficznej (sb.-ndz., od 10 do 16.50). O ikonach opowie Tatiana Dzierzęga, a z Jagodą Żarnowiecką przespacerujemy się do miejsc, w których znajdują się prace Jerzego Nowosielskiego (ndz., godz. 16).

Kościół pw. św. Marka Ewangelisty
Gotycki kościół u zbiegu ulic Sławkowskiej i św. Marka w Krakowie przechodził rozmaite przebudowy. Opowie o nich historyczka sztuki dr Beata Frey-Stecowa (sb.-ndz., godz. 14). Atrakcją będzie spotkanie z członkiniami liczącego 600 lat Bractwa św. Zofii, przewodniczką Krystyną Woźniak i architektką Magdaleną Łużną, które pomogą odnaleźć niezwykłe artefakty związane z bractwem, na co dzień niedostępne (sb. godz. 10, ndz. godz. 13).

Kolonia robotnicza i fabryka Baty w Chełmku
Chełmek to historyczna stolica obuwnicza Polski, choć za sprawą Czecha, Tomasza Baty. O losach fabryki i robotniczej kolonii dowiemy się więcej m.in. od byłych pracowników zakładów obuwniczych (sb.-ndz., godz. 12, 14, 16). Zwiedzimy też wnętrza domów kolonii.

Zespół zabudowań podworskich w Bobrku
O zabudowie pamiętającej czasy Wielopolskich, Ogińskich czy Sapiehów opowie na spacerze historyk Aleksander Babiński (sb.-ndz. 10.30, 12.30, 14.30, 16.30). Zwiedzimy kościół pw. Trójcy Przenajświętszej, czworaki i symboliczny grób konia Atamana.

Synagoga i Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu
Z religioznawcą Jackiem Proszykiem ruszymy na spacer po oświęcimskim cmentarzu, na którym znajduje się ponad tysiąc nagrobnych kamieni (sb., godz. 18 i 19, ndz. godz, 12, 13, 14, 15). Od godz. 10 do 18 oprócz synagogi i muzeum otwarty będzie Dom Klugerów, ostatnich Żydów z Oświęcimia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski