Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie. Prezent od bibliotekarzy

Ewa Tyrpa
FOT. ARCHIWUM BIBLIOTEKI
MICHAŁ GRZESZCZUK, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej: gdy trzeba, to stajemy się różnymi placówkami dla dzieci: przedszkolem, szkołą, świetlicą i placem zabaw.

- Od wtorku przez tydzień będzie trwał Tydzień Bibliotek…

- Jest to szczególny czas, bo chcemy jak najlepiej przyjąć naszych gości, a właściwie domowników, bo biblioteki należą do czytelników i oni czują się w nich jak u siebie. Tworzenie miejsc, gdzie każdy będzie się dobrze czuł i jeszcze wyjdzie intelektualnie ubogacony, jest najważniejsze w naszej profesji. A u nas wszystko kręci się wokół książek, choć czasem ktoś pyta, dlaczego angażujemy się w akcje z pozoru bardzo od bibliotekarstwa odległe, jak tradycyjny rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”, mający na celu popularyzację czytelnictwa.

- I co Pan im wtedy mówi?

- Zawsze odpowiadam że książki inspirują. Też spotkałem się z pytaniem po co w bibliotece taka agenda, jak MultiCentrum, w zasadzie pozbawione książek. Otóż to też jest biblioteka, w której wiedzę zdobywa się poprzez multumedialne narzędzia. Bywają w MultiCentrum, wychodzą z większym zasobem wiedzy. Czy nie o to chodzi w bibliotekarstwie?. Na dodatek ta multicentrowa nauka przepełniona jest elementami zabawy, więc nawet skomplikowane zagadnienia łatwiej jest zrozumieć. Taka biblioteczna edukacja stała się naszą skawińską specjalnością.

- Nowością od zeszłego roku jest Letnia Czytelnia na Rynku. Na stoliku leżą książki, a na kanapie możne usiąść i je czytać…
- Można je też zabrać do domu na stałe lub je zwrócić, a także przynieść swoje przeczytane. Gorąco namawiamy czytelników do dzielenia się książkami, które nie są im potrzebne. Można je też zostawić podczas comiesięcznej akcji „Książka za Książkę”, organizowanej w siedzibie biblioteki w ostatni piątek każdego miesiąca.

- Czy przybywa czytelników w bibliotekach?
- W ostatnich latach liczba jest na podobnym poziomie. Rocznie średnio rejestrujemy około 75 tysięcy odwiedzin w książnicy i filiach. Są lekkie wahania w górę, bo też przybywa punktów bibliotecznych w gminie. W zeszłym miesiącu z inicjatywy Stowarzyszenia „MożeMy” został otwarty punkt w Polance Hallera. Opiekę nad nim sprawuje Anna Cała, świetna bibliotekarka. Punkty funkcjonują też w: Borku Szlacheckim, Krzęcinie, Pozowicach, Radziszowie, w Wielkich Drogach, Woli Radziszowskiej i Zelczynie.

Nie spodziewamy się wielkiego wzrostu ze względu na bliskość z Krakowem. Wielu mieszkańców, zwłaszcza studentów i młodzież, korzystają z krakowskich bibliotek.

- Skawińska Biblioteka organizuje różne konkursy i zajęcia, na przykład w wakacje i ferie…
- To formy zachęcania do czytelnictwa, do oswajania się z biblioteką. Można powiedzieć, że gdy trzeba, to jesteśmy przedszkolem, szkołą, świetlicą i placem zabaw. Takie są oczekiwania wobec nowoczesnej biblioteki, a my staramy się im sprostać.

- Biblioteka dociera też do przedszkoli…
- Przedszkolne biblioteczki są szczególnie cenne i dziękuję paniom przedszkolankom, na stałe współpracującym z Biblioteką Miejską. Nawyk kontaktu z książkami trzeba kształtować u dzieci, jeszcze zanim same nauczą się czytać. Dlatego tak ważne jest regularne czytanie małym dzieciom.

- Dla nich są bajki, a jakie książki najchętniej czytają dorośli oraz młodzież?
- Ostatnio na topie są książki Remigiusza Mroza, Magdaleny Witkiewicz, Katarzyny Bondy. Niezmiennie popularnością cieszy się Camilla Läckberg i krakowska autorka Agnieszki Krawczyk. Natomiast młodzież najczęściej interesuje się fantastyką i w ciągłym ruchu są książki Ricka Riordana, Johna Flanagana, i naszej zaprzyjaźnionej pisarki z Radziszowa, Marty Krajewskiej.

- Nowoczesność o której Pan wspomniał to też e-booki…
- Przystąpiliśmy do konsorcjum bibliotek małopolskich i uzyskaliśmy dostęp do ponad dwóch tysięcy e-booków na platformie książek elektronicznych IBUK LIBRA. To taki prezent od nas, bibliotekarzy, dla naszych czytelników – właśnie w Tygodniu Bibliotek.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 14. "Biber"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski