Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejska Góra ze złotymi rysiami

(DMA)
Z Miejskiej Góry można podziwiać nie tylko "wyspy", ale także Beskid Sądecki, Gorce, a nawet Tatry
Z Miejskiej Góry można podziwiać nie tylko "wyspy", ale także Beskid Sądecki, Gorce, a nawet Tatry fot. UM Limanowa
Odkryj Beskid Wyspowy. Zdobywcy szesnastu beskidzkich "wysp" otrzymają pamiątkowe odznaki. Będzie też szansa na wyjazd w Alpy.

Z Miejskiej Góry jest najpiękniejszy widok na miasto. I w dzień, i w nocy - zawsze podkreśla Władysław Bieda, burmistrz Limanowej, a jednocześnie gospodarz ostatniego niedzielnego spotkania w ramach wakacyjnej akcji "Odkryj Beskid Wyspowy".

Z tarasu widokowego na 37-metrowym Krzyżu Jubileuszowym, bez większego problemu dojrzymy najważniejsze atrakcje stolicy Beskidu Wyspowego, a i nieco dalsze, malowniczo pofałdowane okolice. Ponad miastem góruje strzelista wieża bazyliki Matki Bożej Bolesnej, wzniesiona jako pomnik 100-lecia Konstytucji 3 Maja (w środku m.in. ukoronowana przez Jana Pawła II gotycka Pieta, drewniana chrzcielnica z XVI-stulecia, a także witraże Józefa Mehoffera i Konrada Krzyżanowskiego). Warto też zwrócić uwagę na pięknie prezentujący się Rynek, zadbany Dwór Marsów (nocował w nim m.in. prezydent Ignacy Mościcki), obecnie siedziba Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, a także park Miejski.

Rok temu "odkrywcy" zdobywali szczyt nocą, w blasku księżyca. Tym razem drogę oświetlać będą im promienie słońca. Wyprawa odbędzie się bez względu na pogodę. Udział w niej jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji - wystarczy o godz. 9 w niedzielę przyjść na miejsce zbiórki. A to znajduje się na Rynku w Limanowej. - Możliwe jest wyjście także z innych zakątków miasta - przypominają gospodarze.

Choć trasa nie jest zbyt długa i męcząca, to dobrze zabrać z sobą nie tylko górskie buty, ale także wodę do picia, chroniące przed słońcem okulary i kapelusze - przydać się mogą również płaszcze przeciwdeszczowe. Na górę poprowadzą nas szlaki niebieski i żółty.

Na szczycie odprawiona zostanie msza św. i wykonana wspólna fotografia. Potem przyjdzie czas na biesiadę - z muzyką, grillem i konkursami, oczywiście z nagrodami. Wybrani zostaną także najmilsi, najmłodsi i najstarsi wędrowcy, wyróżnieni zostaną też turyści, którzy przybędą z najdalszych zakątków Polski i świata. Zdobywcy wszystkich 16 "wysp" otrzymają pamiątkową odznakę złotego rysia. Będzie też specjalna nagroda - wśród piechurów rozlosowana zostanie wycieczka w Alpy ufundowana przez BP Horyzonty. Późnym popołudniem zejście do Limanowej - szlakiem niebieskim.

Miejska Góra (716 m n.p.m.) pięknie prezentuje się też z Limanowej. Jej stoki malowniczo wznoszą się ponad dolinami wyrzeźbionymi przez Skrudlak, Mordarkę i Sowlinkę. Szczyt - wraz z sąsiednią Łysą Górą - należy do Pasma Łososińskiego.

To już ostatnie wakacyjne spotkanie na beskidzkich "wyspach". Przed nami jeszcze - ale już tylko w dolinach - Festiwal Beskidzka Podkówecka w Wiśniowej (13 września) oraz dwudniowy Ogólnopolski Festiwal Piosenki Turystycznej w Limanowej (12 i 13 września).

- Mamy doskonałe tereny do uprawiania turystyki. Wystarczy przyjechać, by się o tym przekonać. I to o każdej porze roku - zaprasza burmistrz Władysław Bieda.

Przed nami jeszcze
13 września - Wiśniowa

V Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego "Beskidzka Podkówecka"
12-13 września - Limanowa
Festiwal Piosenki Turystycznej - amfiteatr w limanowskim parku Miejskim
27 września - Czasław
X Święto Jabłka i Gruszki

Akcja wspierana jest przez województwo małopolskie
odkryjbeskidwyspowy.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski