Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejskie rowery za kilka dni znikną z ulic Krakowa

Maciej Makowski
W tym sezonie z KMK Bike skorzystało około 30 tys. osób
W tym sezonie z KMK Bike skorzystało około 30 tys. osób fot. Marcin Makówka
Komunikacja. Urzędnicy twierdzą, że rok 2014 był wyjątkowo dobry dla rowerzystów.

Tylko do 30 listopada mieszkańcy Krakowa oraz turyści mogą jeszcze korzystać z rowerów miejskich. System KMK Bike za kilka dni kończy sezon. - Zimą rowery i stacje będą naprawiane, serwisowane, żeby przygotować je na wiosnę - mówi Piotr Hamarnik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Umowa z operatorem KMK wygasa w tym miesiącu.

W grudniu urzędnicy mają rozpisać nowy przetarg na obsługę systemu rowerów miejskich. Jednak teraz nie są w stanie określić, jaka kwota budżetu na 2015 rok zostanie przeznaczona na ten cel. Potrzeba na to około 2,5 mln zł.

Zdaniem urzędników ten rok należał do wyjątkowo udanych. Od maja do listopada konto KMK Bike założyło około 30 tys. użytkowników. W sumie wypożyczyli oni rowery 310 tys. razy. To o wiele więcej niż w ubiegłym roku, kiedy z 13 stacji przez cały sezon mieszkańcy skorzystali jedynie 30 tys. razy.

Wpływy ze stacji rowerowych wyniosły w tym roku około 150 tys. zł. Średnio z miejskich rowerów korzystało 1600 osób dziennie. Rekordowym dniem był 22 maja. Wtedy z 33 stacji rozmieszczonych na terenie całego Krakowa wypożyczono rowery ponad 3 tys. razy.

Urzędnicy zapowiadają wcześniejsze otwarcie sezonu rowerowego w przyszłym roku. - Jeśli tylko warunki pogodowe pozwolą, sezon rozpoczniemy już w marcu - informuje Piotr Hamarnik.

Sami rowerzyści mają nadzieję, że nie powtórzy się sytuacja z ubiegłego roku. Rdzewiejące, puste stacje bazowe, nieczynna infolinia dla użytkowników i niepewny termin uruchomienia - tak wyglądała w marcu 2013 roku sieć wypożyczalni miejskiego roweru.

Wtedy w Krakowie przedstawiciele operatora "RoweRes" twierdzili, że nie ma sensu otwierać sezonu wcześniej niż w kwietniu. Utrzymywali, że jest to sztuczne przedłużanie sezonu. Mieszkańcy Wrocławia z miejskimi rowerami cieszyli się jednak już od 1 marca.

Wszystko wskazuje na to, że urzędnicy nie popełnią już błędu sprzed roku. Tym bardziej że 2014 rok to także budowa wielu nowych ścieżek rowerowych. ZIKiT informuje, że obecnie powstaje 13 odcinków dróg rowerowych, o łącznej długości ponad 7 km. 3 odcinki na al. Andersa, 3 na al. Pokoju, 3 na ul. Wielickiej, 2 na ul. Okulickiego oraz po jednym odcinku na ul. Teligi i al. Przyjaźni. Najdłuższa ścieżka powstaje przy al. Pokoju od ul. Świtezianki do Centrum Handlowego Plaza oraz od ronda Dywizjonu 308 do ronda Czyżyńskiego. Łącznie ma ponad 2,3 km.

Oprócz tego drogi rowerowe powstały oraz nadal powstają także w ramach czterech miejskich inwestycji: modernizacji ul. Mogilskiej, budowy KST Lipska- Wielicka, budowy skrzyżowania Lema-Meissnera, budowy Centrum Kongresowego.

Wytyczono również kontrapasy o łącznej długości ponad 2,5 km na 11 ulicach. Najdłuższy - Siedleckiego - Miodowa - ma niecałe 500 m.

Od początku 2014 roku zamontowanych zostało 226 stojaków, w tym także stojaki na jezdni, pozwalające na zachowanie większego bezpieczeństwa w ruchu drogowym m.in. na ulicach: Węgierskiej, Szpitalnej, Józefińskiej, Warneńczyka, Senatorskiej.

Do końca roku ZIKiT planuje ustawić kolejnych 250 stojaków (230 w ramach zadania ZIKiT oraz 20 w ramach realizacji budżetu obywatelskiego).

Stacje naprawcze zostały zamontowane w 6 miejscach: Dworzec Główny Wschód, PKP Kraków-Łobzów, Poczta Główna, pl. Bohaterów Getta, Błonia oraz pl. Inwalidów.

Postępy w budowie infrastruktury rowerowej w tym roku biją na głowę to, co zrobiono w 2013 roku. Wtedy udało się wybudować zaledwie sześć tras rowerowych o łącznej długości niecałych 4 km.

W 2018 roku w całym mieście ma działać 150 stacji z 2 tysiącami jednośladów.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski