Miesiąc fotografii w Krakowie

Redakcja
Udostępnij:
Miesiąc Fotografii w Krakowie jest jednym z czołowych europejskich festiwali fotograficznych i jednym z największych cyklicznych wydarzeń kulturalnych w Polsce. W 2009 odbędzie się jego 7. edycja. W weekend wernisaży 8-10 maja otworzy się ponad 30 wystaw indywidualnych i zbiorowych prezentowanych w najlepszych galeriach, muzeach, a także kawiarniach i przestrzeniach poprzemysłowych.

Festiwal ożywia wszystkie galerie i przestrzenie wystawiennicze Krakowa – te tradycyjne, oraz specjalnie zaaranżowane.  Przez cały maj, w całym Krakowie wszechobecne medium fotograficzne zyskuje na jakości prezentując swoje najlepsze wizerunki. Ustalona formuła festiwalu, prezentująca dorobek fotograficzny konkretnego kraju (w tym roku będą to Czechy) , oraz konteksty jednego motywu przewodniego ( „Pamięć przetwarzana” )- daje szanse na spotkanie nie tylko z tradycyjnym wymiarem zdjęcia, lecz zdradza też – między innymi podczas warsztatów, dyskusji, projekcji filmów i spotkań z autorami – tajniki powstawania najbardziej znanych fotografii świata.  Wokoło obrazów utrwalonych na kliszy czy zapisanych na karcie pamięci, toczy się w maju blisko siedemdziesiąt wydarzeń.

Festiwal tworzą spece w dziedzinie fotografii, a zarazem wielcy entuzjaści medium – Rada Programowa w składzie: Karol Hordziej, Piotr Lelek, Wojciech Nowicki i Łukasz Trzciński, wspomagani przez organizatorów z Fundacji Sztuk Wizualnych i Fundacji Imago Mundi. Do tworzenia festiwalu co roku zapraszani są  wybitni specjaliści: w tym roku kuratorzy i artyści z Czech, którzy pokażą inną twarz słynącego z fotografii kraju.

Rada Programowa festiwalu patronuje w tym roku niezwykłej wystawie będącej najlepszym wyrazem idei programu tematycznego - „Pamięci przetwarzanej”. W halach nieczynnej fabryki past do butów Erdal zgromadzono ponad dziesięć projektów, które złożą się na wystawę Archiwum Centralne - spójną wypowiedź na temat różnych aspektów funkcjonowania archiwów. Poszczególne wystawy – satelity projektu „Pamięć przetwarzana”, istniejące już poza przestrzenią Erdalu, zilustrują temat kontekstualnego znaczenia obrazów i idące za tym możliwości manipulowania ich sensem, a także potencjał tkwiący w archiwach, dzięki któremu możliwe jest ponowne odczytanie historii z jej politycznymi i socjologicznymi uwarunkowaniami.

Rokrocznie widzowie festiwalu otrzymują niepowtarzalna okazję, by przyjrzeć się fotografii jako sztuce współczesnej – traktowanej nie jako atrakcja wizualna, lecz relewantny przekaz, budujący nowe konteksty podejmowanych tematów, czy wizerunek danego kraju – daleki od stereotypu.  

Na tegorocznym festiwalu pokazywane będą prace tak liczących się artystów jak Miroslav Tichý, Witkacy, Weegee czy Ireneusz Zjeżdżałka. **Kraków gościć będzie takich artystów jak  Jiři David, Viktor Kolář, Arnold Odermatt oraz Masao Yamamoto **

Nie wolno przegapić części festiwalu poświęconej młodym talentom: na Program OFF złoży się w tym roku 15 projektów wybranych przez międzynarodowe jury, które spośród ponad 700 projektów nadesłanych z całego świata na konkurs zorganizowany we współpracy z portalem MySpace – wybrało siedemnaście najciekawszych.
Festiwalowi towarzyszy rokrocznie prestiżowe wydarzenie: przegląd porftfolio - czyli niepowtarzalna okazja dla ambitnych twórców do zaprezentowania swojego dorobku profesjonalistom: wydawcom, marszandom, krytykom.**Wart odwiedzenia jest również Festiwal Fotokastów, w którego programie znajdą się projekcje pokazów z Mediastorm i Magnum Photos oraz indywidualne prezentacje przedstawicieli świata mediów.

Warto dodać, że wstęp na niemal wszystkie wystawy Miesiąca Fotografii jest bezpłatny (z wyjątkiem Bunkra Sztuki i Muzeum Narodowego)

Miesiąc Fotografii w Krakowie organizowany jest przez Fundację Sztuk Wizualnych we współpracy z Fundacją Imago Mundi. Od 2008 roku partnerem organizacyjnym jest Miasto Kraków.

Od 2009 Festiwal wpisany jest do projektu „6 ZMYSŁÓW” skupiającego najważniejsze wydarzenia kulturalne w Krakowie. Objęty jest też honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa profesora Jacka Majchrowskiego.

MFK jest członkiem dwóch organizacji branżowych skupiających podobne wydarzenia na świecie: Festival of Light oraz Photo Festival Union.

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2009

  • 7. edycja Festiwalu
  • 35 wystaw, 30 wydarzeń towarzyszących
  • uroczyste otwarcie: piątek, 8 maja
  • dni Programu OFF: 5-7 maja
  • weekend otwarcia: 8-10 maja
  • wydarzenia towarzyszące: 10-24 maja
  • przegląd portfolio: sobota, 16 maja
  • program główny (tematyczny) – Pamięć przetwarzana
  • program główny – Gość specjalny: Czechy
  • wystawy czynne do 31 maja 2009

Więcej na:

www.photomonth.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie