Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miesiące czekania

SIE
Jeszcze bardziej dramatycznie przedstawia się sytuacja z terapią napromienianiem. Chorzy często kilka miesięcy czekają na naświetlania, które powinny być wykonane jak najszybciej. - W województwie małopolskim są cztery aparaty do napromieniania, trzy u nas i jeden w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym - mówi prof. Marian Reinfuss, dyrektor Instytutu Onkologii. - Powinno ich być co najmniej 11, a biorąc pod uwagę to, że leczymy wielu pacjentów z województwa podkarpackiego, gdzie pod tym względem jest jeszcze gorzej - nawet więcej. Międzynarodowa Unia Przeciwrakowa opracowała normy ilości takiej aparatury, inne dla krajów biednych, a inne dla bogatych. Według tych norm w krajach bogatych powinien być 1 aparat na 250 tys. mieszkańców, a w krajach o słabszej gospodarce - 1 na 300 tys. - Pod tym względem wśród krajów europejskich za nami jest tylko Rumunia i Albania - dodaje prof. Reinfuss. - O naszej sytuacji wie wojewoda, marszałek, minister. Wiedzą wszyscy, ale nic się nie da zrobić.

- Wśród krajów europejskich za nami jest tylko Rumunia i Albania - mówi dyrektor Instytutu Onkologii.

   Renoma może być czasem zgubna i tak jest w przypadku krakowskiego Instytutu Onkologii. Jest to jeden z najbardziej cenionych w kraju ośrodków leczenia i diagnostyki nowotworów i w związku z tym przyciąga dużą liczbę pacjentów. Pacjenci z chorobami nowotworowymi nie podlegają rejonizacji ani, zgodnie z ustawą, nie potrzebują skierowania od lekarza opieki podstawowej, aby wybrać się do onkologa. Ambulatorium chirurgiczne instytutu przyjmuje około 300 osób dziennie. Lekarze skarżą się, że nie nadążają, pacjenci - że terminy wykonania większości badań są bardzo odległe.
   Przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak pieniędzy. Instytut jako jednostka badawczo-rozwojowa finansowany jest bezpośrednio przez Ministerstwo Zdrowia. Dysponuje 1 mammografem i 1 aparatem do ultrasonografii. W ciągu miesiąca wykonywanych jest średnio 150 - 200 mammografii zleconych przez lekarza oraz około 120 mammografii profilaktycznych, czyli takich, na jakie pacjentka zgłasza się sama. Instytut wykonuje od 350 do 400 badań USG miesięcznie. - Aby normalnie pracować potrzebujemy co najmniej po dwa aparaty - _twierdzi prof. Reinfuss. - _Ale nie ma na nie funduszy.
   Do "Dziennika" zgłaszają się czytelniczki zaniepokojone odległym terminem mammografii. - Odpłatnie mogę badanie wykonać natychmiast, natomiast lekarz wyznaczył mi termin kilkumiesięczny - _tak brzmią najczęstsze skargi. - _Jeżeli lekarz zbadał pacjentkę i podjął decyzję, że wystarczy wykonać mammografię za trzy miesiące, to jestem pewien, że tak jest - _odpowiada prof. Reinfuss. - _Chora, która się do nas zgłasza, musi zostać zarejestrowana, a następnie zbadana przez lekarza, który ocenia, jakie badania są konieczne. Jeżeli uzna, że zmiana w piersi wymaga wykonania mammografii - zleca ją i badanie jest wykonywane w ciągu kilku dni. Gdy nie ma takiej potrzeby - wyznaczany jest dalszy termin. Pacjentki często porównują między sobą przebieg choroby oraz zastosowaną terapię i na tej podstawie mogą wyciągać mylne wnioski. Niepotrzebnie się niepokoją - każdy przypadek jest przecież inny. Badanie mammograficzne można w każdej chwili wykonać odpłatnie, kosztuje ono 65 zł. - Wykonują je kobiety w celach profilaktycznych - _tłumaczy prof. Reinfuss. - _Instytut praktycznie nie ma z tego żadnego dochodu, wystarcza to jedynie na opłacenie personelu. My nie jesteśmy punktem wykonywania mammografii, takich pracowni jest kilkadziesiąt na terenie Krakowa. Pacjentki jednak wybierają nasz instytut i stąd ten tłok i długie terminy.
(SIE)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski