Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkać jak wielki Gatsby

(DD)
Wnętrza. Art deco – styl pełen klasy i wyrafinowania, każdy detal przemyślany i dopracowany

Stylistyka art deco sięga lat 20. ubiegłego wieku. W błyskawicznym tempie następowały wówczas zmiany w przemyśle, architekturze, ale także w modzie – w damskich szafach królowały kokardy, perły i nieśmiertelna mała czarna.

Styl ten nawiązuje właśnie do wyrafinowanej estetyki tego okresu _– wyjaśnia Monika Szczęsny projektantka i miłośniczka stylu art deco z firmy Komandor. – _Nie ma w sobie nic z minimalizmu, stawia za to na ponadczasową elegancję, komfort i funkcjonalność. 

Przepych i geometria
Wysokiej klasy tkaniny, egzotyczne drewno, złocenia, kamień – cały ten przepych w jakości materiałów ujarzmiony jest prostotą form, zgeometryzowanych ornamentów i zdecydowaną, ale stonowaną kolorystyką. I choć mamy tu niezliczoną ilość detali i zdobień, wszystkie sprowadzają się do form złożonych z linii prostych.

Pierwotnie na taki kunszt mogli pozwolić sobie jedynie nieliczni _– _najzamożniejsi, jak na przykład wielki Gatsby _– dodaje projektantka. – _Najokazalszym pomieszczeniem w jego domu jest sala balowa. Jednak mnie najbardziej zachwyciła sypialnia, której ściany zostały pokryte panelami drewnianymi oraz panelami tapicerowanymi we wzór harlequin, a na balkon, gdzie znajdowały się duże szafy polerowane na __wysoki połysk, prowadziły spiralne schody.

Styl art deco łączy w sobie klasyczną elegancję chromu i skóry z lakierowanymi na wysoki połysk meblami z egzotycznego drewna, intarsjami i marmurem. Jednak dzisiaj nie jest tylko dla bogatych.

Znacznie łatwiejszy dostęp do różnych materiałów sprawia, że na posmakowanie art deco może pozwolić sobie każdy, kto chciałby odejść od królującego dziś minimalizmu _– mówi Marta Łuckiewicz z pracowni projektowej Front eM. – _Na rynku mamy do wyboru również wiele nowoczesnych rozwiązań, które nie zrujnują naszegoportfela, a będą prezentowały się bardzo dobrze, na przykład czarny lacobel czy mdf polerowany na wysoki połysk, forniry i __ornamentowe tapety.

Kolory i meble
Kolory we wnętrzach art deco wybieramy zależnie od funkcji pomieszczeń. Podstawę stanowi paleta barw takich jak: biały, szarości, beże oraz czarny. Do salonu można dodać także głębokie zielenie i kolor czerwony. Z kolei w sypialni i łazience lepiej będą wyglądały kolory chłodniejsze – szarości i odcienie niebieskiego. Jeżeli w intensywnych kolorach nie czujemy się najlepiej, możemy wnieść namiastkę art deco poprzez geometryczne motywy na tkaninach lub zastosować złote dodatki typu: uchwyty, świeczniki, dekoracje ścian.

Meble art deco to połączenie klasycznych mebli z rzemieślniczych warsztatów z nowoczesnymi materiałami. W typowych wnętrzach stylizowanych na lata dwudzieste widoczne są zarówno meble z lakierowanego drewna, stoły ze szklanymi blatami, fotele na chromowanych nóżkach, potężne sofy, proste, ale ciężkie biurka, komody i wygodne szezlongi.

Dodatki to różnorodne prostopadłościany, kule, stożki, oryginalne świeczniki czy lampy, które w połączeniu z geometrycznymi dekoracjami w pełni określają, które meble wpasowują się w takie wnętrza – mówi Monika Szczęsny.

Szafy, komody i inne drewniane elementy, powinny błyszczeć – najlepszy efekt uzyskamy, gdy będą lakierowane na wysoki połysk.

Szkło, kryształy, drewno, aluminium – wszystko musi lśnić, dlatego ciekawym rozwiązaniem i akcentem wnętrza może być kryształowy żyrandol, pozłacany świecznik lub stół ze szklanym blatem.

Meble wypoczynkowe powinny być przede wszystkim wygodne, dość obszerne, a także mają sprawiać wrażenie wręcz za dużych do pomieszczenia. Dobrze, jeśli są obite jasną skórą – pasuje to idealnie do elegancji tego stylu. Część mebli może być obita kolorową tapicerką – gładką lub w geometryczne wzory.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski