Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańców o świcie budzi gong. Czują się, jakby żyli na dworcu

Piotr Tymczak
Adam Nowak, mieszkający przy przystanku "Młynówka",  jest budzony przez donośny gong już o godz. 4 nad ranem
Adam Nowak, mieszkający przy przystanku "Młynówka", jest budzony przez donośny gong już o godz. 4 nad ranem Andrzej Banaś
Kontrowersje. Linia kolejowa z Dworca Głównego do Balic jest gotowa. Mieszkańcy skarżą się na nagłośnienie na przystankach.

Mieszkańcy domów przy przystankach nowej linii kolejowej do Balic skarżą się, że nie można normalnie żyć z powodu nagłośnienia.

- Około godziny czwartej budzi nas dźwięk gongu z przystanku. Słychać takie bim-bam, zasygnalizowanie: "To my z PKP" - mówi Adam Nowak, mieszkający w rejonie przystanku "Młynówka". Na podobny problem żalą się inni mieszkańcy. - Co 15 minut odzywa się gong, który jest słyszalny w promieniu pół kilometra od stacji. To coś wyje i budzi - narzeka pani Jadwiga.

- Ten gong to jakiś skandal - dodaje pan Piotr, mieszkaniec Olszanicy.
Przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych wyjaśniają, że trwają właśnie testy nowego połączenia. - Do ich zakończenia poziom głośności urządzeń zostanie uregulowany, tak że nie będą przeszkadzać okolicznym mieszkańcom - zapewnia Dorota Szalacha z krakowskiego oddziału PKP PLK.

Ta kolejowa spółka poinformowała też, że uzyskała możliwość prowadzenia ruchu pociągów od lotniska w Balicach do Krakowa, dzięki zdobyciu pozwoleniu na użytkowanie linii wydanemu przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

Teraz trasę musi sprawdzić przewoźnik, czyli Koleje Małopolskie. - Rozpoczynamy próbne przejazdy. Musimy sprawdzić, czy wszystko działa zgodnie z przeznaczeniem, czy odpowiednio funkcjonuje sygnalizacja. Jeżeli wszystko będzie w porządku, to rozkładowe jazdy na lini zostaną uruchomione w najbliższym czasie. Chcemy, aby to nastąpiło jeszcze we wrześniu - mówi Barbara Węgrzynek z Kolei Małopolskich.

Dzięki modernizacji linii Kraków - Balice pociągi dojadą bezpośrednio do terminalu lotniska. Wybudowane zostały trzy nowe przystanki: Kraków Młynówka, Kraków Zakliki, Kraków Olszanica. Wszystkie przystanki zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wyposażone w wiaty, ławki, oświetlenie i system informacji pasażerskiej. Dodatkowo zmodernizowany został przystanek Kraków Łobzów.

Dzięki modernizacji i elektryfikacji linii przejazd z centrum miasta do Balic zajmie ok. 18 minut. Będzie również możliwe zwiększenie częstotliwości kursowania składów w ramach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Zmodernizowane połączenie ma być alternatywą dla komunikacji miejskiej i wpłynąć na atrakcyjność regionu.

Na razie szybka kolej funkcjonuje na odcinku Kraków Główny - Wieliczka. Pociągi na tej trasie kursują z częstotliwością 30 minut, a czas przejazdu wynosi 21 minut. Zarówno częstotliwość, jak i czas jazdy na tym odcinku nie ulegnie zmianie. Taki sam cykl zostanie zachowany dla pociągów na trasie Kraków Główny - Kraków Lotnisko. Pierwszy kurs z Krakowa Głównego zaplanowano na godzinę 4.05, ostatni pociąg z portu lotniczego w Balicach odjedzie o godzinie 0.15.

W kierunku z Krakowa Głównego do portu lotniczego pociągi odjeżdżać będą 5 i 35 minut po pełnej godzinie, z lotniska do Krakowa Głównego 16 i 46 minut po pełnej godzinie. Wyjątek stanowić będzie kilka kursów wieczornych po godz. 21, które ze względów technicznych odjadą z Krakowa Balic 11 i 41 minut po pełnej godzinie.

Początkowo plany były takie, że nowa linia do Balic zostanie uruchomiona na początku września. Termin nie został jednak dotrzymany. PKP PLK zaznacza, że za opóźnienia odpowiada wykonawca, firma Astaldi. PLK zamierza naliczyć kary umowne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski