Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Kozłówka oburzeni lokalizacją dla krytej pływalni

Anna Agaciak
Anna Agaciak
Tak ma wyglądać nowe centrum rekreacyjno-sportowe z krytym basenem na os. Na Kozłówce
Tak ma wyglądać nowe centrum rekreacyjno-sportowe z krytym basenem na os. Na Kozłówce Fot. Wizualizacja ZIS
Podgórze. Budowa ma się rozpocząć na boiskach i terenach zielonych, a z tym nie godzą się ich użytkownicy. Apelują o zmianę.

Na pomysł budowy centrum sportowego wpadły władze spółdzielni Osiedla „Na Kozłówce” kilka lat temu. - Omawialiśmy tę inwestycję podczas walnego zgromadzenia, opisywaliśmy w naszym biuletynie i na ulotkach. Została dobrze przyjęta przez mieszkańców, urzędników miejskich i radnych - zapewnia Radoslaw Gruszka, prezes spółdzielni i dodaje, że ma blisko 1500 podpisów poparcia dla tej inwestycji. Gmina Kraków zgodziła się na nią przeznaczyć 15 mln zł z budżetu miasta.

Okazuje się jednak, że lokalizacja obiektu nie wszystkim mieszkańcom przypadła do gustu. Zarzucają Spółdzielni i Miastu, że nie przeprowadziły konsultacji społecznych. Mają do niej wiele zastrzeżeń. - Nade wszystko jednak nie podoba się nam lokalizacja planowanej krytej pływalni - zauważa Agnieszka Mędrek, prezes Stowarzyszenia Drwinka. Inwestycja zaplanowana na boiskach sportowych obok szkoły i placu zabaw zabierze mieszkańcom przestrzeń do spacerów i wypoczynku. Będzie też zagrożeniem Parku Rzecznego Drwinka, jest bowiem związana z wycinką drzew (28szt.).

W związku z protestami Rada Dzielnicy XII Bieżanów Prokocim domaga się zmiany lokalizacji dla basenu, na akceptowalną społecznie.- Według nas wątpliwa jest również opłacalność tej inwestycji. Po sąsiedzku: w Kurdwanowie i w Prokocimiu działają już dwa kryte baseny, korzystają z nich nasi mieszkańcy. Obawiamy się więc, że nowa pływalnia nie będzie rentowna - zauważa Kinga Witkowska, radna Dzielnicy XII i dodaje, że pływalnia zabierze dzieciom stadiony w dobrym stanie technicznym, i zostaną im tylko boiska szkolne, obiekty grodzone i zamknięte.

Prezes spółdzielni twierdzi jednak, że przy stadionach których tak broni część mieszkańców, często straż miejska znajduje puste butelki po alkoholu i strzykawki po narkotykach. - My chcemy aby w tym miejscu powstał ośrodek do aktywnego i sympatycznego wypoczynku dla naszych mieszkańców - zauważa.

Jerzy Sasorski, rzecznik Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, przygotowującego inwestycję, jest zaskoczony tymi zarzutami. Przypomina, że Dzielnicowe Centrum Sportu i Rekreacji „Na Kozłówce” powstaje na terenach gminnych i będzie obiektem sportowo-rekreacyjnym służącym ogółowi mieszkańców Krakowa i Dzielnicy XII Prokocim-Bieżanów.

- Setki listów poparcia mieszkańców osiedla, bardzo duże ich zainteresowanie i liczne pytania, kiedy rozpocznie się budowa, świadczą najlepiej o społecznym poparciu dla tego pomysłu - stwierdza rzecznik.

Jednym z elementów DzCSiR „Na Kozłówce” jest 25-metrowa kryta pływalnia z częścią rekreacyjną - brodzikiem i jacuzzi, zapleczem szatniowo-socjalnym, saunami , ale oprócz pływalni, której część będzie miała tzw. ruchowe dno z możliwością regulowania głębokości wody, ale przewidziano również pomieszczenia do rehabilitacji, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób starszych, do fizykoterapii, fitnessu, siłownię.

Rzecznik wymienia, że obok Centrum znajdą się korty tenisowe. Cały kompleks ma typowy charakter sportowo-rekreacyjny. Odnośnie asfaltowego boiska, na którym ma być wybudowane Centrum, jesienią 2016 roku, w bliskim sąsiedztwie, przy ul. Okólnej (Szkoła Podstawowa nr 123) powstały dwa nowe boiska wielofunkcyjne o nawierzchni poliuretanowej oraz skocznia do skoku w dal, gdzie dzieci i młodzież z osiedla mają odpowiednie warunki do uprawiania sportu.

Dziś przewidziane jest otwarcie ofert na wykonanie prac budowlanych DzCSiR „Na Kozłówce”. Szacunkowy koszt budowy Centrum to ok. 24 mln zł z zakładanym terminem realizacji do 2020 roku.

- Chciałbym podkreślić, że nie ma też żadnych podstaw do twierdzenia, iż budowa wspomnianego Centrum może mieć negatywny wpływ na Park Rzeczny Drwinka. Jestem przekonany, że centrum umożliwi mieszkańcom korzystne dla zdrowia i dobrego samopoczucia spędzanie wolnego czasu - dodaje Sasorski.

Stowarzyszenie Drwinka nie zamierza się jednak poddać. Uważa, że inwestycja może znacząco wpłynąć na zmianę walorów krajobrazowych i powiększyć zanieczyszczenie środowiska. Przygotowało wniosek do wydziału architektury o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenia pozwolenia na budowę - na prawach strony.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 6. Co to jest łapsztos?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski