Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Małopolski będą mieć niedługo nowych patronów w niebie

Grażyna Starzak
Ks. dr Andrzej Scąber, referent do spraw kanonizacyjnych archidiecezji krakowskiej
Ks. dr Andrzej Scąber, referent do spraw kanonizacyjnych archidiecezji krakowskiej fot. Andrzej Banaś
Jedna trzecia polskich kandydatów na ołtarze pochodzi z archidiecezji krakowskiej. To około czterdziestu osób.

Najszybciej aureolę może otrzymać zasłużona dla polskiego pielęgniarstwa Hanna Chrzanowska. W najbliższym czasie do Watykanu zostaną wysłane akta kolejnego kandydata - pochodzącego z Wadowic karmelity ojca Rudolfa Warzechy.

- Hanna Chrzanowska jest rzeczywiście bliska wyniesienia na ołtarze. Cud za jej wstawiennictwem jest już zgłoszony. To uzdrowienie. Więcej szczegółów nie mogę na razie podać - mówi ks. dr Andrzej Scąber, referent do spraw kanonizacyjnych archidiecezji krakowskiej.

Kim była Hanna Chrzanowska? Dla tych, którzy ją dobrze znali, jej uczennic - wychowawczynią i autorytetem, a dla chorych i sierot, którymi się opiekowała - „cioteczką”. Urodziła się w 1902 r. Jej ojciec prof. Ignacy Chrzanowski wykładał literaturę polską na UJ. Rodzina Hanny, a potem ona sama, zawsze wspierała ubogich. Organizowała kolonie dla sierot, kwesty itp.

Tuż po maturze w 1920 r. Hanna Chrzanowska zgłosiła się do kliniki chirurgicznej, gdzie amerykański Czerwony Krzyż organizował kursy dla adeptek pielęgniarstwa. Ten zawód wykonywała już przez całe życie. W czasie wojny zatrudniła się w krakowskiej klinice położniczej, by ratować polskie noworodki od śmierci. Z narażeniem życia i zdrowia wspierała więźniów w zakładzie karnym na Montelupich i udzielała pomocy ludności żydowskiej. Ponadto bardzo aktywnie działała w konspiracji.

Po wojnie została kierownikiem w Uniwersyteckiej Szkole Pielęgniarsko-Położniczej w Krakowie. Przez krótki czas pełniła też funkcję dyrektora Szkoły Pielęgniarstwa w Kobierzynie. Zmarłą w 29 kwietnia 1973 r. Hannę Chrzanowską na cmentarzu Rakowickim w Krakowie żegnały tłumy, a wśród nich „jej” chorzy. Nad trumną kard. Karol Wojtyła powiedział: „Niech promieniowanie Twojej posługi trwa wśród nas i wszystkich poucza, jak służyć Chrystusowi w bliźnich”.

W watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych jest obecnie ok. 200 polskich spraw, najwięcej związanych z archidiecezją krakowską. - Prowadzimy około 40 procesów. Dla porównania w wielu diecezjach są jedna, góra dwie takie sprawy - informuje ks. dr Scąber. Z bardziej znanych krakowskich kandydatów na ołtarze wymienia Jerzego Ciesielskiego, profesora Politechniki Krakowskiej, Jana Tyranowskiego, duchowego „ojca” Jana Pawła II, ks. Michała Rapacza, zamordowanego przez komunistyczną bojówkę w Płokach koło Trzebini. W tym gronie są też m.in.: dr Stanisław Kownacki (ordynator ze Szpitala im. Żeromskiego), pielęgniarka Janina Wojnarowska, Maria Magdalena Epstein (twórczyni szkoły pielęgniarskiej i Wydziału Pielęgniarskiego na UJ), biskup pomocniczy krakowski Jan Pietraszko i ks. Józef Kurzeja, pierwszy proboszcz z Mistrzejowic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski