Nasza Loteria

Mieszkańcy Małopolski tłumnie ruszyli do zakupu kolekcjonerskiego banknotu upamiętniającego rocznicę Bitwy Warszawskiej

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Kolekcjonerskie emisje monet i banknotów Narodowego banku Polskiego, upamiętniające wybitne postaci i wielkie wydarzenia z dziejów Polski, cieszą się od lat ogromną popularnością, ale takich kolejki przed siedzibą NBP przy ul. Basztowej nie widziano już dawno.

Trudno się dziwić, gdyż kolekcjonerski 20-zlotowy banknot czci pamięć o jednej z najważniejszych w dziejach Europy i świata bitew, w której polskie wojsko pokonało 15 sierpnia 1920 roku bolszewicką armię. - Spodziewaliśmy się dużego zainteresowania tym banknotem, jednak to, co zobaczyliśmy dziś rano, przerosło nasze oczekiwania - mówi Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor oddziału Okręgowego NBP w Krakowie. - Emisja ma ograniczony zasięg. Banknot został emitowany w 60 tysiącach egzemplarzy.

Banknot o nominale 20 złotych ma niestandardowy, pionowy układ. Na jego przedniej przedstawiono postać Józefa Piłsudskiego z obrazu Kazimierza Mańkowskiego pt. „Rok 1920”. Naczelnika Państwa ukazano jako obrońcę Warszawy. Na dalszym planie widnieją zarysy charakterystycznych warszawskich budowli. Widoczny jest awers Krzyża Walecznych – z polskim orłem, napisem „Na polu chwały” i datą 1920 – będący odwołaniem do zbiorowego wysiłku polskiego żołnierza oraz czasu ustanowienia tego odznaczenia w kluczowym momencie zmagań pod Warszawą. Przednią stronę banknotu uzupełniają napis NIEPODLEGŁOŚĆ, wpisany w wieniec z liści dębu, oraz elementy graficzne i motywy roślinne znajdujące się na banknotach marek polskich, w tym wizerunek orła i monogram RP widniejące na banknocie 100 marek polskich z 1919 r. Na odwrotnej stronie banknotu, pod barwami narodowymi, przedstawiono środkowy fragment obrazu Jerzego Kossaka pt. „Cud nad Wisłą”. Wyobraża scenę symboliczną – księdza Ignacego Skorupkę wiodącego do ataku żołnierzy formacji ochotniczych. Całość dopełniają wieniec z liści wawrzynu, medal pamiątkowy za wojnę 1918–1921 oraz fragment odezwy Rządu Obrony Narodowej „Ojczyzna w niebezpieczeństwie” z 5 sierpnia 1920 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski