Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Miechowa czekają na solary

Maciej Makowski
Inwestycje. Pojawia się coraz więcej chętnych na ekologiczne urządzenia, pozwalające na pozyskiwanie ciepłej wody użytkowej. Jest szansa, że wiele osób będzie miało możliwość ich zainstalowania.

Do marca tego roku instalacje solarne zamontowano w 59 domostwach. Władze Miechowa zakładały, że do 2016 roku w solary zostanie wyposażonych 420 domów oraz siedem budynków użyteczności publicznej, m.in. biblioteka, Centrum Kultury i Sportu oraz Miejski Klub Sportowy "Pogoń".

Na liście rezerwowej znajduje się jeszcze kilkaset kolejnych domostw. - Biorąc udział w projekcie chcieliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy już od wielu lat domagali się tego typu instalacji. W tym roku okaże się, czy osoby z listy rezerwowej będą miały szansę na solary, Mamy nadzieję, że tak się stanie. - mówi Dariusz Marczewski, burmistrz Miechowa.

Chętnych może być jeszcze więcej, gdyż do urzędu miasta cały czas wpływają ankiety od mieszkańców, pragnących wyposażyć w instalacje swoje domy. - Inwestycja jest realizowana zgodnie z planem. Jest szansa, że uda nam się dokończyć projekt wcześniej niż przewidywaliśmy. Co więcej, liczba 420 domów może zostać powiększona - mówi Mariola Stęposz, pełniąca obowiązki kierownika Referat Funduszy Unijnych i Promocji w gminie Miechów i koordynator projektu. - To dlatego, że w Niepołomicach i Wieliczce najprawdopodobniej nie zostaną wykorzystane wszystkie zestawy solarne przyznane z programu. Dlatego staramy się by zostały one przekazane dla Miechowa - dodaje.

Projekt jest realizowany od października 2013 roku i kosztował 6 mln 945 tys. 188 zł. Wkład mieszkańców wynosi jedynie 30 proc. 60 proc. dofinansowania pochodzi ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, natomiast 10 proc. kosztów pokrywa gmina. Kwoty, jakie mieszkańcy będą musieli zapłacić, są uzależnione od liczby domowników.

Oprócz Miechowa w projekcie biorą udział Niepołomice, Wieliczka i Skawina. Jego całkowita wartość wynosi prawie 70 mln złotych. W sumie zostanie zainstalowanych 3841 zestawów kolektorów słonecznych.

Najlepszym przykładem powodzenia tej inwestycji jest gmina Charsznica, która pozostaje liderem w powiecie miechowskim. W ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego współfinansowanego przez Unię Europejską, w kolektory słoneczne zostały tam wyposażone 502 domy, 3 szkoły oraz budynek urzędu gminy. Inwestycję rozpoczęto w 2007, a zakończono w 2013 roku. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 5,5 mln złotych. Kwota dofinansowania to ponad 3,5 mln złotych.

Napisz do autora
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski