Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy mówią nie

Redakcja
Mieszkańcy sołectwa Balin (gmina Chrzanów) nadal nie chcą zgodzić się na budowę nowoczesnego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w sołectwie. Pomimo licznych korzyści jakie gwarantuje im w zamian gmina Chrzanów oraz pozytywnego zaopiniowania projektu przez wojewodę i Ministerstwo Ochrony Środowiska, zdaniem mieszkańców obiekt stanowi zagrożenie dla nich i środowiska naturalnego.

W Balinie

 Od początku pojawienia się koncepcji budowy ZGOK rozważano różne możliwości jego lokalizacji, a ostatecznie wybrany został teren w sołectwie Balin, leżący na północnej stronie autostrady A4. Były to głównie nieużytki rolnicze, położone z dala od domów mieszkalnych. Koncepcja została też uzgodniona z właściwymi służbami Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach oraz z Sanepidem.

 - Kilkakrotnie spotykaliśmy się z mieszkańcami sołectwa Balin, by przedstawić im koncepcję budowy ZGOK oraz zapewnić, że inwestycja ta w żaden sposób nie jest niebezpieczna ani dla nich, ani dla środowiska. Gmina Chrzanów zawarła z upoważnionymi przedstawicielami Balina porozumienie, w zamian sołectwo mogło liczyć na budowę kanalizacji sanitarnej, chodników w ciągu ulic: Jaworznickiej i Chrzanowskiej. Zobowiązaliśmy się też m. in. do nasadzenia zieleni na terenach przyległych do ZGOK oraz do tego, że przy naborze pracowników uwzględnimy możliwość zatrudnienia w pierwszej kolejności mieszkańców sołectwa Balin - wyjaśnia przewodniczący Zarządu Związku Tadeusz Arkit.

 Mieszkańcy Balina nadal mówią nie, powołując się tu na ekspertyzę prof. Andrzeja Szczepańskiego z krakowskiej AGH, który stwierdził, że istnieje zagrożenie dla zbiornika wód podziemnych oraz możliwość tworzenia się zlewisk na powierzchni składowiska.

 - Ekspertyzy wykonane przez Marka Szuwarzyńskiego z ZG "Trzebionka" oraz opinie Urzędu Wojewódzkiego i Ministerstwa Ochrony Środowiska pokazują, że nie ma żadnego zagrożenia dla środowiska naturalnego czy mieszkańców ze strony zakładu, nawet po zatopieniu KWK "Siersza" i podniesieniu się wód gruntowych. Obiekt będzie zarządzany i budowany przez inwestora strategicznego Onyx Polska SA, wchodzącego w skład francuskiego koncernu, według nie tylko norm krajowych, ale i założeń obowiązujących w Unii Europejskiej. Nie tylko nie zagrozi więc mieszkańcom, ale przyczyni się do racjonalnej gospodarki odpadami w gminach, a docelowo obniży koszty wywozu odpadów trwałych - argumentuje Grzegorz Wiśniowski, dyrektor ZGOK.

(LIZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski