Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Olszy i Olszy II wspólnie będą zmieniać swe blokowiska

Małgorzata Mrowiec
Koordynator i wolontariusze z Polskiego Towarzystwa Kulturalnego na moście między osiedlami
Koordynator i wolontariusze z Polskiego Towarzystwa Kulturalnego na moście między osiedlami FOT. ANNA KACZMARZ
Akcja. Dziewięć zaplanowanych do czerwca przedsięwzieć ma pomóc budować więzi sąsiedzkie i wyciągać ludzi z domu.

W przyszłym tygodniu rozwieszone zaproszenia będą zachęcać mieszkańców Olszy i Olszy II do wspólnego... ubierania choinki. Termin – 18 grudnia.

Drzewko już jest, rośnie między blokami przy ul. Cela­rowskiej i Wiśniowej. Ta akcja jest jednym z dziewięciu planowanych działań, które mają służyć rewitalizacji tych blokowisk. Mają je odmienić tak, by mieszkało się tu lepiej i przyjemniej.

Czy mieszkańcom będzie się chciało zaangażować?

– Chodzi właśnie o przełamanie się. Chcemy zmobilizować ich do podjęcia inicjatywy. Wyjdą ze swoich boków i mieszkań, poznają drugą osobę, nawiążą kontakt i zaczną sobie ufać oraz pomagać – tak ideę projektu „Most Przyjaźni” przedstawia jego koordynator, Sławomir Dróżdż z Polskiego Towarzystwa Kulturalnego.

Ten projekt to jedno z działań na rzecz rewitalizacji os. Ugorek, Olsza II i Azory, dla których – zgodnie z decyzją Rady Miasta – w pierwszej kolejności mają powstać pilotażowe Programy Rehabilitacji Osiedli.

Pomysł został opracowany w ramach programu Active Citizens – Aktywna Społeczność w Krakowie, realizowanego we współpracy Urzędu Miasta i British Council. Jest jednym z sześciu mini-projektów społecznych, które uzyskały dofinansowanie British Council.

Olsza i Olsza II, przedzielone rzeką Białuchą, to dwa osiedla z blokami z lat 70. i 80. Mieszka tu dużo bezrobotnych, młodzież przesiaduje na ławkach, popijając, są mieszkania komunalne i duże zadłużenie ich lokatorów, narkotyki, rodziny z problemami i gdzie nadużywa się alkoholu.

Elewacje upstrzone graffiti kibicowskimi. Do tego ludzie, którzy wzajemnie się nie znają, żyją w enklawach poszczególnych bloków.

W ramach „Mostu Przyjaźni” w miejscu z takimi właśnie problemami mają się pojawić atrakcyjne i budujące sąsiedzkie więzi akcje.

Pierwsze będzie właśnie ubieranie choinki. Ozdoby powstaną m.in. na zajęciach dla pań w biurze Programu Aktywności Lokalnej „Na Olszy” (realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej).

Zadba też o nie Śródmiejska Biblioteka Publiczna i tutejsza Szkoła Podstawowa nr 95, które angażują się w projekt. Każdy zresztą sam może też zrobić i przynieść własne ozdoby na choinkę. A na miejscu planowane jest również wspólne zmontowanie świetlanego łańcucha z fluorescencyjnych pałeczek.

To na początek. Dalej w planach na następne miesiące, aż do czerwca są: koncert kolęd (14 stycznia, w SP 95), osiedlowe ferie zimowe, podczas których będzie można np. wziąć udział w wyścigach sanek albo zagrać w gry logiczne w Młodzieżowym Domu Kultury al. 29 Listopada 102, sprzątanie brzegów Białuchy w obrębie bulawrów przy ul. Celarowskiej.

W maju autorzy projektu proponują wspólne posadzenie kwiatów na tych bulwarach, a podczas kolejnej akcji – przerzucenie mostów kwiatowych między dwoma brzegami Białuchy. Potem na rzece mieszkańcy wspólnie wykonaliby pomosty „start” i „meta” dla wyścigów łódek papierowych, które z kolei odbyłyby się podczas czerwcowego Pikniku Rodzinnego. Zwieńczeniem projektu ma być plener fotograficzny, przedstawiający zdjęcia z wszystkich tych akcji.

– Projekt, który proponuje wspólne działania mieszkańców ma szansę m.in. wciągnąć młodych ludzi w coś innego niż siedzenie na ławkach, picie alkoholu i palenie trawy. Ludzie zauważą, że można robić coś innego niż siedzieć w domu – ocenia Agata Sadowy z biura PAL „Na Olszy”.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski