Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy os. Ruczaj-Zaborze nie chcą budowy ulicy 8 Pułku Ułanów. "Koniec z betonozą" - postulują

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Anna Kaczmarz/mat. prasowy
"Nie chcemy betonu w miejsce zieleni, hałasu, zwiększonego ruchu samochodowego, zatruwania środowiska, utrudnionego przejścia na drugą stronę ulicy, chodników i dróg rowerowych pod naszymi oknami" - postulują mieszkańcy ul. Lipińskiego. Powodem wzburzenia osób mieszkających na os. Ruczaj-Zaborze jest planowana budowa ul. 8 Pułku Ułanów. - Tyle się mówi o wyprowadzaniu ruchu samochodowego poza miasto, a tu się chce budować nową drogę w środku osiedla, gdzie mieszka kilka tysięcy osób. To absurd i lekceważenie potrzeb i praw mieszkańców - piszą zbulwersowani mieszkańcy.

- Nie chcemy w Krakowie kolejnego tunelu śmierci - ostro postulują mieszkańcy budynków przy ul. Lipińskiego.

Ich stanowisko w sprawie budowy ul. 8 Pułku Ułanów od lat jest niezmienne. Mieszkańcy wytrwale bronią tego skrawka zieleni, który teraz ma zostać zabudowany. Ich główne obawy dotyczą planów wycięcia drzew, które będą kolidowały z budową ulicy.

- Jest to absolutnie niedopuszczalne z punktu widzenia ekologicznego, zdrowotnego, prawnego i społecznego - piszą.

Walka o czyste powietrze

Kolejny argument mieszkańców dotyka kwestii czystego powietrza, a także obawy o podtopienia. W swoim proteście postulują, że stężenie pyłów unoszących się z ruchliwych arterii oraz skrzyżowań zwiększają częstość występowania chorób układu oddechowego i nowotworów w tym płuc z przerzutami do mózgu i kości wśród eksponowanych na te warunki okolicznych mieszkańców. Już teraz nie da się otworzyć okien od strony skrzyżowania ul. Grota-Roweckiego, Kapelanki i Brożka - mówi prof. Aleksander Skotnicki z Collegium Medicum UJ, który również jest mieszkańcem tamtejszego osiedla.

- Szczelny system odwodnienia zaprojektowano z uwzględnieniem rozwiązań spowalniających odpływ wód do odbiornika do ilości jaka powstaje na terenie przed zagospodarowaniem, a więc m.in. na terenie zielonym. Budowa drogi nie wpłynie na pogorszenie warunków hydrologicznych tego rejonu, w tym możliwości podtopień przez rzekę Wilgę - informował ZIM.

"To plany sprzed wielu lat"

Osoby tam mieszkające nie rozumieją, dlaczego wcześniej podczas wydawania pozwoleń na budowę wielorodzinnych bloków wraz z otaczającą je infrastrukturą, czyli szkołami, przedszkolami, ogródkami dla dzieci, orlikami nie uwzględniano planów budowy drogi tranzytowej. - Trzeba było to uwzględnić w ciągu ostatnich dekad, a nie wprowadzać w środek gęsto zabudowanego i zaludnionego osiedla drogę przelotową - mówi prof. Skotnicki.

Co z ekranami akustycznymi?

Ekrany akustyczne tak jak w przypadku innych inwestycji w Krakowie również i tutaj budzą sprzeciw. - Proponowanie ekranów akustycznych dla mieszkańców 11 piętrowych bloków jest kpiną z inteligencji i zdrowego rozsądku mieszkańców - mówi mieszkaniec.

Tymczasem ZIM wyjaśnia, że projekt jest realizowany zgodnie z wydaną decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach. - Na etapie wydawania tej decyzji badany był wpływ inwestycji na klimat akustyczny, a w miejscu przekroczeń wartości normatywnych zadecydował o konieczności zaprojektowania ekranów akustycznych - wyjaśnia ZIM.

- Uważamy, że powinno się odstąpić od prowadzenia ul. 8 Pułku Ułanów od skrzyżowania z ul. Ruczaj do skrzyżowania z ul. Brożka jako niebędącej niezbędną dla zachowania ruchu w kierunku ul. Kobierzyńskiej - piszą mieszkańcy i dodają - Podobnie jak już odstąpiono od budowy drogi, która miała być łącznikiem od skrzyżowania ul. Żywieckiej i Szczerbińskiego do planowanego skrzyżowania z ul. 8 Pułku Ułanów.

Dla trzeciego odcinka projektowanej ulicy zapadła decyzja

Mieszkańcy protestujący są objęci czwartym odcinkiem projektu inwestycji. Ich obawy są tym większe, że dla trzeciego odcinka decyzje już zapadły.

- Dla odcinka trzeciego projektowanej ul. 8 Pułku Ułanów tj. od skrzyżowania (ronda) z ul. Podhalańską i Magnolii do połączenia z Trasa Łagiewnicką, w dniu 14 grudnia 2022 r. uzyskano decyzję ZRID, która w dniu 20 stycznia 2023 r. stała się ostateczna. Trwa odbiór dokumentacji projektowej - dowiadujemy się z ZIM.

Inwestycja dot. 3 etapu to ok. 7 mln zł brutto. Na przełomie II i III kwartału br. planowane jest ogłoszenie przetargu i wyłonienie wykonawcy.

Jan Machowski wyjaśnia również, że przebieg nowej ulicy jest planowany już od wielu lat i został wskazany w dokumentach planistycznych miasta. Zaznacza również, że przy sporządzaniu wspomnianych dokumentów, były one konsultowane z mieszkańcami.

- W pierwszej kolejności została opracowana koncepcja budowy ul. 8 Pułku Ułanów, na podstawie której w 2016 r. uzyskano decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizacje przedsięwzięcia (DUŚ). Na tym etapie również mieszkańcy mogli zgłaszać uwagi do proponowanych rozwiązań - dodaje Machowski.

Każdy wniosek został rozpatrzony

- Co więcej, na etapie opracowywania dokumentacji projektowej odbywały się spotkania, prowadzono liczne rozmowy i korespondencje z mieszkańcami oraz przedstawicielami Rady i Zarządu Dzielnicy VIII. Należy zaznaczyć, że wszystkie wpływające wnioski i uwagi stron, były szczegółowo analizowane, pod kątem możliwości ich uwzględnienia w projekcie. Każdy wniosek mieszkańca był rozpatrzony - mówi Jan Machowski.

Co z zielenią?

Jak wyjaśnia Machowski, wykonawca nie miał obowiązku dokonywania nasadzeń kompensacyjnych, niemniej jednak - w dokumentach przetargowych dla opracowania dokumentacji projektowej określono wymogi dot. nasadzeń kompensacyjnych, w tym konieczność nasadzenia zieleni wysokiej oraz obsadzenia możliwie największej powierzchni krzewami, przy czym należy dążyć do jak największej ilości nasadzeń w najbliższym sąsiedztwie planowanej inwestycji.

- Niestety nie ma możliwości zachowania zieleni, która koliduje z projektowanymi nawierzchniami pasa drogowego, dlatego też w ramach odcinka trzeciego budowy ul. 8 Pułku Ułanów do usunięcia przeznaczono 224 drzewa - informuje ZIM.

Tymczasem urzędnicy wyjaśniają, że w ramach nasadzeń zastępczych wzdłuż planowanej ul. 8 Pułku Ułanów pojawi się 35 drzew (platan klonolistny o obwodzie pnia min. 18 cm) oraz ponad 5 tys. krzewów - róża Short Track i ok. 500 sztuk bylin traw ozdobnych - proso rózgowate Cloud Nine. Ponadto poza terenem inwestycji, zgodnie z ustaleniami z ZZM, ma również zostać posadzonych dodatkowych 36 sztuk drzew dostosowane do lokalnych warunków siedliskowych o obw. min. 14-16 cm. Nasadzenia w liczbie 71 sztuk drzew dot. wyłącznie odcinka 3 projektowanej ul. 8 Pułku Ułanów.

Przypominamy, że nowa ulica ma połączyć ul. Zawiłą ze skrzyżowaniem ul. Kapelanka, Brożka i Grota-Roweckiego i ma za zadanie usprawnić obsługę komunikacyjną w południowo-zachodniej części Krakowa, odciążając przede wszystkim ul. Kobierzyńską, a także ul. Zakopiańską.

Zwracajmy uwagę na ważność dokumentów w podróży

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski