Mieszkańcy podoświęcimskich wsi chcą takich zniżek na basen...

Mieszkańcy podoświęcimskich wsi chcą takich zniżek na basen czy do kina, jakie mają miastowi

Zdjęcie autora materiału

Małgorzata Gleń, Monika Pawłowska

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Mieszkańcy podoświęcimskich wsi chcą takich zniżek na basen czy do kina, jakie mają miastowi
1/2
przejdź do galerii

©Archiwum

Antoni Chlebowski z Babic zazdrości swoim kolegom-seniorom z Oświęcimia. Oni mogą chodzić na pływalnię, płacąc złotówkę, jeżeli na basen idą do godz. 15. On musi wydać minimum 8 zł, jeżeli tylko będzie korzystał z jednego basenu. W Oświęcimiu zniżki mają też do kina i do Muzeum Zamek. - W czym my jesteśmy gorsi? - pyta.
Seniorzy z Oświęcimia płacą złotówkę za wejście od czasu remontu basenu. Mężczyzna starał się dowiedzieć, dlaczego są dwa cenniki - tańszy dla oświęcimian i mniej korzystny dla reszty. Pytał w Urzędzie Miasta Oświęcimia i gminy Oświęcim.

- Nie potrafią mi wyjaśnić, dlaczego nie da się tak zrobić, by wszyscy starsi ludzie mogli za złotówkę z tej przyjemności korzystać - mówi Antoni Chlebowski. - Widzę w tym złą wolę urzędników.

Jak wyjaśniają w gminie Oświęcim, wójt Albert Bartosz wystosował dwa pisma dotyczące możliwości partycypacji gminy w zniżkach przysługujących mieszkańcom miasta, tak by i ludzie z podoświęcimskich wsi mogli z nich korzystać. Jak twierdzi Ewelina Łazarz z Urzędu Gminy Oświęcim, oba pisma spotkały się z odpowiedzią odmowną, bez podania jakiegokolwiek uzasadnienia ekonomicznego. Jedyną propozycją, jaką wysunął prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut, był zakup przez gminę biletów w regularnej cenie i odsprzedanie ich mieszkańcom gminy ze zniżką. Na to gmina jednak iść nie chce.

W oświęcimskim magistracie podkreślają, że preferencyjne ceny biletów do miejskich instytucji kultury i sportu obejmują wyłącznie mieszkańców miasta.

- Decyzję o takiej formie wyróżnienia oświęcimian podjął prezydent Janusz Chwierut. Wynika to z faktu płacenia przez mieszkańców miasta blisko 40 proc. udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych do budżetu miasta - wyjaśnia Katarzyna Kwiecień, rzecznik magistratu. - Dzięki tym wpływom można było m. in. przebudować krytą pływalnię. Koszt tej inwestycji to 53 mln zł, z czego ponad 30 mln to pieniądze oświęcimskiego podatnika - dodaje.

Antoni Chlebowski jest niepocieszony.

- To my kiedyś budowaliśmy Oświęcim, bo wielu z nas dopiero na emeryturę przeprowadziło się pod miasto, a teraz traktuje się nas jak zło - denerwuje się. On i wielu innych mieszkańców miasta i gminy czują się jednością. - To urzędnicy nas dzielą, na lepszych i gorszych. Powinien być jeden samorząd dla miasta i wsi, tak jak jest to np. w Chrzanowie, Olkuszu czy Wadowicach - dodaje.Pełna odpowiedź Urzędu Miasta Oświęcim:

Preferencyjne ceny biletów w Oświęcimskim Centrum Kultury, Muzeum Zamek czy na krytej pływalni obejmują mieszkańców miasta Oświęcim. Decyzję o takiej formie wyróżnienia oświęcimian podjął prezydent Janusz Chwierut przygotowując projekty: Oświęcimska Karta Mieszkańca i Oświęcimska Karta Seniora. Wynika to z faktu zamieszkania przez daną osobę w mieście Oświęcim i płacenia blisko 40 proc. udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych do budżetu miasta. Dzięki tym wpływom można było m. in przebudować krytą pływalnię. Koszt tej inwestycji to 53 mln zł, z czego ponad 30 mln to pieniądze oświęcimskiego podatnika. Wójt gminy Oświęcim może wykupić usługi na oświęcimskiej pływalni, w Naszym Kinie w Oświęcimskim Centrum Kultury czy w Muzeum Zamek i dystrybuować je wśród mieszkańców gminy według własnego uznania. Nie jest do tego potrzebna zgoda władz miasta.

Pełna odpowiedź Urzędu Gminy Oświęcim:

Gmina Oświęcim nie dysponuje kalkulacjami dotyczącymi kosztów takiego przedsięwzięcia. Zakładamy, że byłyby adekwatne do cen komercyjnych we wzmiankowanych obiektach. Staramy się wśród naszych mieszkańców promować wiedzę na temat możliwości aktywnego spędzania czasu na terenie gminy i naszej oferty kulturalnej. Jest inna, niż ta w mieście, ale również jest atrakcyjna. Chcemy rozwijać to, czym już dysponujemy zamiast wprowadzać potencjalnie kosztowne rozwiązania. Wydaje się to zbieżne z tym, w jaki sposób działają inne gminy powiatu oświęcimskiego – żadna z nich nie wysuwa żądań czy propozycji wobec miasta Oświęcim dotyczących korzystania z jego oferty zniżkowej.

Oferta spędzania wolnego czasu w zakresie sportu, rekreacji czy kultury jest w naszej gminie łatwiej dostępna, niż w samym Oświęcimiu. Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim zapewnia nieodpłatnie szeroki zakres działań służących zabezpieczeniu potrzeb mieszkańców gminy Oświęcim w dziedzinie kultury, sportu i rekreacji. Realizując swe zadania placówka organizuje mnóstwo imprez okolicznościowych, związanych z obrzędami ludowymi, jak na przykład „Spotkania z Tradycją Świąteczną”, czy największe imprezy kulturalne, integrujące całą lokalną wspólnotę (jak doroczne Dni Gminy), koncerty wybitnych artystów (w 2017 r. m.in. Halina Frąkowiak, Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz), koncerty muzyki poważnej we współpracy z Fundacją Kołatka. OKSiR organizuje także wystawy i wernisaże. Wspiera oddolne inicjatywy mieszkańców sołectw, pomagając merytorycznie i finansowo w organizowaniu imprez lokalnych, m.in. jubileuszy organizacji społecznych działających w sołectwach, spotkań integracyjnych oraz dożynek sołeckich.

Placówka sprawuje opiekę nad amatorskim ruchem artystycznym gminy Oświęcim. Do zespołów tych zapraszamy wszystkich mieszkańców. Można w nich rozwijać swoje umiejętności i pasje, atrakcyjnie spędzać wolny czas. Zespoły z powodzeniem występują na scenach lokalnych i ponadlokalnych, promując w kraju i poza jego granicami naszą gminę.
Dla dorosłych mieszkańców gminy OKSiR proponuje kursy obsługi komputera i korzystania z Internetu oraz naukę języka angielskiego. Pod patronatem OKSiR działa Uniwersytet Każdego Wieku, który skupia w swoich szeregach ludzi aktywnie działających na rzecz środowiska lokalnego w gminie. W ramach UKW ze środków OKSiR organizowane są dla członków wykłady, różnorodne warsztaty, spotkania integracyjne, wyjazdy studyjne itp.

W ramach działań na rzecz rozwoju pasji sportowych mieszkańców gminy, OKSiR prowadzi trzy sekcje gier zespołowych oraz sekcję szachową w Stawach Monowskich. OKSiR wspiera także oddolne inicjatywy mieszkańców propagując zajęcia sportowe i rekreacyjne dla dorosłych: tai-chi, zumbę, aerobik, sztuki walki mieczem japońskim. OKSiR był organizatorem imprez sportowych w gminie w roku 2017 takich jak: Sołecki Bieg Przełajowy w Zaborzu, Turniej Dzikich Drużyn w Grojcu, turnieje tenisa stołowego, szachowe i piłki siatkowej, Turniej Brydża Sportowego, turniej koszykówki ulicznej i innych. Obiekty infrastruktury sportowej, jak boiska sportowe czy siłownie zewnętrzne, w tym np. mieszczący się w Brzezince wielofunkcyjny „Orlik”, umożliwiają nieodpłatnie czynny wypoczynek w otoczeniu przyjaznych środowiskowo przestrzeni, niedostępnych w mieście. Wachlarz możliwości dla mieszkańców jest więc bardzo szeroki. Czasem niedoceniany, z uwagi na to, iż oferta np. Oświęcimskiego Centrum Kultury jest w części odpłatna, na podstawie czego łatwiej wyliczyć finansową korzyść dla mieszkańca, który otrzymuje tam zniżkę na podstawie karty mieszkańca czy seniora.

Gminna Biblioteka Publiczna, działające na obszarze gminy organizacje pozarządowe, wreszcie wspólnoty sołeckie przy wsparciu finansowym gminy także proponują swoim mieszkańcom naprawdę ciekawą i różnorodną rozrywkę kulturalną i sposoby na spędzanie czasu wolnego. Projekty realizowane przez gminę, oferują szerokie wzmocnienie swoich kompetencji. Na przykład obecnie realizowany projekt „e-Mocni; cyfrowe umiejętności, realne korzyści”, który umożliwia, adekwatną do potrzeb sygnalizowanych przez zgłaszających się, edukację w zakresie umiejętności, nawet podstawowych obsługi komputera i Internetu dla osób dojrzałych wiekiem.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
co za problem

XYZ (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Popieram Adama przyłączcie się do Oświęcimia wtedy wasze podatki trafią do miasta i będziecie mieli tańsze bilety.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czego tu nie rozumiec

Mieszkaniec (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Nie rozumiem czego tu nie rozumieć. Akcja ma na czelu płacenie podatków w osw i wzrost liczby mieszkańców, wiec bardzo dobrze, ze miasto nie idzie na ustepstwa. Poza tym np. basen i lodowisko w...rozwiń całość

Nie rozumiem czego tu nie rozumieć. Akcja ma na czelu płacenie podatków w osw i wzrost liczby mieszkańców, wiec bardzo dobrze, ze miasto nie idzie na ustepstwa. Poza tym np. basen i lodowisko w podatkach utrzymuja tylko oswiecimianie a mieszkancy babic czy rajska juz nie. Polaczmy obie gminy i po problemie. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jak zwykle

wieśniak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Włodarze rozgrywają swoje spory a cierpi na tym ogół -wszak można się dogadać - teraz jeździmy na basen do okolicznych miejscowości a nie do Oświęcimia -bo taniej - wszyscy na tym tracą - my...rozwiń całość

Włodarze rozgrywają swoje spory a cierpi na tym ogół -wszak można się dogadać - teraz jeździmy na basen do okolicznych miejscowości a nie do Oświęcimia -bo taniej - wszyscy na tym tracą - my czas - a miasto kase- Bartosz będzie jeszcze tylko kilka miesięcy -czemu wszyscy muszą przez niego cierpiećzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
basen

adam (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

zrobić na wsi referendum i przyłączyć się do miasta

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo