Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy podpisują petycję i walczą o park rzeczny Dłubni

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Mieszkańcy walczą o park rzeczny Dłubni w Krakowie.
Mieszkańcy walczą o park rzeczny Dłubni w Krakowie. Anna Kaczmarz
W internecie trwa akcja zbierania podpisów pod petycją do prezydenta Krakowa i Rady Miasta Krakowa w sprawie przyspieszenia prac związanych z tworzeniem parku rzecznego Dłubni. Przejdź do GALERII, by zobaczyć jak prezentują się tereny nad Dłubnią w Krakowie.

"W imieniu mieszkańców i mieszkanek dzielnicy XVIII Nowa Huta i miłośników krakowskiej przyrody, zaniepokojonych powolnością tworzenia parku rzecznego Dłubni, stanem własności działek, które nadal nie zostały wykupione, a które miałyby stanowić tereny pod przyszły park znajdujący się we wschodniej części Krakowa, chcemy zwrócić Państwa uwagę na ten unikalny teren, który stanowi nie tylko cenny skarb przyrodniczy, ale także istotny element naszego dziedzictwa kulturowego" - napisano w petycji.

Jej inicjatorkami są Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz, aktywistka mieszkanka dzielnicy XVIII Nowa Huta, inicjatorka i wnioskodawczyni projektu Aleja Róż na nowo, członkini Koalicji Ruchów Krakowskich „Wspólnie dla Miasta" oraz Grażyna Olewniczak dziennikarka, mieszkanka dzielnicy XVIII Nowa Huta, miłośniczka przyrody, założycielka inicjatywy NH tablica pamięci poświęconej pamięci społeczności żydowskiej we wsi Mogiła, propagatorka idei ruchu spółdzielczego sprzed okresu nowohuckiego, miłośniczka spacerów nad Dłubnią.

W petycji przypomniano, że pomysł utworzenia parku rzecznego wzdłuż Dłubni pojawił się kilkanaście lat temu, a odżył w 2016 roku. Plan był taki, aby nad rzeką urządzić zielony teren ze ścieżkami edukacyjnymi, przyrodniczo-historycznymi oraz przystaniami. Sama Dłubnia miałaby być otwarta dla mieszkańców do celów rekreacyjnych (np. spływów kajakowych). Gmina nie dysponuje jednak wystarczającymi terenami do utworzenia tego parku, dlatego skupuje od prywatnych osób działki w rejonie rzeki.

- Dotychczas urzędnikom udało się pozyskać teren o powierzchni ponad siedmiu hektarów. Do wykupienia pozostaje jeszcze trzy razy tyle - zaznacza Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz, współinicjatorka petycji.

Chodzi o obszar wyjątkowo cenny przyrodniczo i przebiegających przez cztery dzielnice: Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie i Nową Hutę. Dłubnia wypływa ze zbiornika Zesławickiego będącego rezerwuarem wody pitnej dla starej Nowej Huty i po 4 kilometrach dociera w okolice Zalewu Nowohuckiego. Jest rzeką jurajską, górską, nie nizinną, i przez to miejscami wartką i szybką z licznymi bystrzynami (miejsca przyspieszenia nurtu rzeki). Dłubnia przepływa bardzo blisko ciekawych miejsc w Nowej Hucie, takich jak Kopiec Wandy, fort poaustriacki, klasztor cystersów w Mogile.

Jest propozycja radnych, by rozszerzyć ochronę na Zakrzówku.

Wnioskują o zwiększenie ochrony Zakrzówka i zakaz zmiany spo...

- Dlatego apelujemy do władz miasta Krakowa, aby podjęły natychmiastowe kroki w celu wykupienia terenów pod przyszły park rzeczny Dłubni i zachowania jego dziedzictwa przyrodniczego - podkreśla Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz.

Mieszkańcy podpisując się pod nią wnioskują o podjęcie następujących działań:

  • Wygospodarowanie środków na wykup gruntów – ok. 150 działek w tym obszarze, aby zapewnić utworzenie parku rzecznego Dłubni i zapewnić jego długotrwałą ochronę i zachowanie jako miejsca rekreacji dla mieszkańców;
  • Stworzenie planu działań na rzecz ochrony terenów wzdłuż rzeki, w tym regularnego dbania o przyrodę (sprzątanie wód i brzegów rzeki);
  • Utworzenie ścieżki pieszej wzdłuż rzeki Dłubni (inicjatorzy petycji przekonują: Główny obszar, który byłby najlepszy do utworzenia tego parku, to ok. 5-kilometrowy odcinek od Zalewu Nowohuckiego do ujścia Dłubni do Wisły. Taka ścieżka nie tylko umożliwi korzystanie z piękna przyrody, ale także będzie sprzyjać ekologicznej mobilności mieszkańców).

Polski smog najbardziej truje

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Mieszkańcy podpisują petycję i walczą o park rzeczny Dłubni - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski