Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy podzielili obywatelski budżet

Jolanta Białek
Wieliczka. W powszechnym głosowaniu "wygrały": budowa placów manewrowych, oznakowanie wiejskich przysiółków oraz budowa placu zabaw przy miejskiej Szkole Podstawowej nr 2. Jeśli wystarczy pieniędzy wyremontowane zostanie także boisko na wielickim os. Lekarka.

W ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy mieli do rozdysponowania 1,2 mln zł. W głosowaniu nad 20 projektami zakwalifikowanymi do finału konkursu wzięło udział 8,3 tys. osób. Każdy mógł poprzeć trzy propozycje, przyznając im punkty w skali 1-3.

Najwięcej wskazań - 7364 punkty - zgromadził projekt budowy placów manewrowych (parkingów) przy budynkach użyteczności publicznej w sołectwach: Grabie, Brzegi, Węgrzce Wielkie, Czarnochowice, Sułków, Golkowice, Janowice, Byszyce, Dobranowice oraz na osiedlu Krzyszkowice w Wieliczce. To inwestycja najdroższa spośród wszystkich "obywatelskich" propozycji - koszty jej wykonania są szacowane na 700 tys. zł.

Prócz niej wykonane zostanie również oznakowanie przysiółków w ośmiu wsiach: Kokotowie, Małej Wsi, Strumianach, Sułkowie, Śledziejowicach, Węgrzcach Wielkich i Zabawie (5129 punktów; koszt prac ok. 200 tys. zł). Trzecie i ostatnie przedsięwziecie, na które wystarczy "obywatelskich" pieniędzy to budowa placu zabaw przy SP nr 2 w Wieliczce (2863 punkty; koszt 178 tys. zł).

2735 punktów - a więc niewiele mniej niż projekt "dwójki" - zgromadziła propozycja modernizacji boiska przy ul. Grottgera na os. Lekarka (koszt ok. 400 tys. zł). Jeśli po przetargach pojawią się oszczędności w budżecie obywatelskim, również ta inwestycja będzie realizowana w tym roku.

Wśród projektów, na które oddano najwięcej głosów są także: budowa chodnika w Grajowie (2539 punktów) i wykonanie rozbiegu z piaskownicą do skoku w dal i rzutni do pchnięcia kulą przy gimnazjum w Koźmicach Wielkich (1767 pkt) oraz budowa boiska wielofunkcyjnego na miejskim os. Kościuszki (1683 pkt).

Sporne manewry

Wieliczka wprowadziła budżet obywatelski po raz pierwszy. Rzecz budzi emocje i kontrowersje. "Manipulacją jest uznanie za jedno zadanie robót na dziewięciu obiektach (chodzi o plan budowy placów manewrowych - red.). To ekipa burmistrzowska namówiła sołtysów (i skoordynowała to) do "manewru", by pod scalonym wnioskiem zbierać podpisy w dziewięciu sołectwach" - pisze pan Adam (nazwisko do wiadomości redakcji) w przesłanym do nas e-mailu.

- Nie było żadnych manipulacji! Przecież także wniosek o oznakowaniu przysiółków dotyczy kilku sołectw. Ludzie z kilku miejscowości porozumieli się i postanowili wspólnie powalczyć o swoje. W regulaminie budżetu obywatelskiego nie ma w tym względzie ograniczeń - twierdzi sekretarz gminy Wieliczka Adam Panuś.

Napisz do redakcji
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski