Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy sami wskazują, gdzie chcą parków i ścieżek wśród zieleni

Paulina Szymczewska
Mieszkańcy chcą, by w Krakowie było więcej terenów zielonych
Mieszkańcy chcą, by w Krakowie było więcej terenów zielonych Andrzej Banaś
Planowanie. Miasto przygotowuje dokument, który określi kierunki rozwoju i zarządzania terenami zielonymi w Krakowie aż do 2030 roku

Rewitalizacja istniejących parków i tworzenie nowych (wraz z wykupem gruntów pod nie), tworzenie ciągów pieszo-rowerowych wśród zieleni, uporządkowanie zieleni osiedlowej, większe restrykcje przy wydawaniu „wuzetek” - to tylko niektóre z postulatów dotyczących zieleni w naszym mieście, które urzędnikom przekazali mieszkańcy kilku krakowskich dzielnic - głównie Śródmieścia i Krowodrzy. Wkrótce swoimi uwagami i pomysłami będą mogli podzielić się także mieszkańcy Podgórza i Nowej Huty.

Przypomnijmy, miasto przygotowuje „Kierunki Rozwoju i Zarządzania Terenami Zieleni w Krakowie na lata 2017 - 2030”. Ma to być dokument perspektywiczny, który określi spójną politykę miasta w zakresie rozwoju terenów zielonych i sposób zarządzania nimi.

- Wskaże m.in., które tereny w pierwszej kolejności należy objąć opracowywaniem planów miejscowych (w celu ochrony przed niekontrolowaną zabudową), a także jakie obszary w tych planach należy przeznaczyć na zieleń - wyjaśnia Ewa Olszowska-Dej, dyrektorka magistrackiego Wydziału Kształtowania Środowiska.

Chodzi o to, by przygotować strategię, która kompleksowo uwzględniać będzie rozwój terenów zielonych, a jednocześnie potrzeby mieszkańców i rozwój przestrzenny miasta. Dlatego „Kierunki Rozwoju i Zarządzania Terenami Zieleni” zostaną przygotowane tzw. metodą partycypacyjno-ekspercką, czyli opracują je pracownicy magistratu i miejskich jednostek oraz eksperci (m.in. architekci krajobrazu, urbaniści, przyrodnicy) - a to wszystko przy zaangażowaniu lokalnej społeczności i organizacji pozarządowych.

Stąd też szerokie konsultacje społeczne. Ich pierwszy etap jest już za półmetkiem i potrwa do 22 lutego - to jest właśnie czas na to, by urzędnicy nawiązali współpracę z mieszkańcami, zebrali ich uwagi i wnioski. - Zależy nam, by krakowianie mieli rzeczywisty wpływ na jakość zieleni - podkreśla Olszowska-Dej.

W konsultacjach, organizowanych w formie warsztatów dla wszystkich dzielnic Krakowa, do tej pory mieli już okazję wziąć udział mieszkańcy Śródmieścia i Krowodrzy, a także Mistrzejowic i Dębnik. W tej ostatniej dzielnicy uczestnicy konsultacji za najważniejsze uznali m.in. tworzenie parków, skwerów itp., gdzie to tylko możliwe, a także zagęszczenie sieci niewielkich terenow zielonych. W Dzielnicy VIII trzeba też zagospodarować tereny po kamieniołomach i pofortyfikacyjne, włączając je w cały system jako parki.

Z kolei mieszkańcy Zwierzyńca zwrócili urzędnikom uwagę, że konieczny jest wykup niezabudowanych terenów na Sikorniku i przekształcenie ich w obszary zielone. Wśród postulatów Dzielnicy VII znalazła się też m.in. rewitalizacja Wesołej Polany i parku Decjusza.

A jak widzą rozwój zieleni w swojej dzielnicy mieszkańcy Bronowic? Ich zdaniem najważniejsze jest m.in. utworzenie parku między ulicami Jasnogórską, Tetmajera i Krakowską w Rząsce. Tu również powtarzają się postulaty o budowę ścieżek rowerowych wśród zieleni, a także o uporządkowanie i otwarcie terenów międzyblokowych.

Natomiast mieszkańcy Prądnika Białego podczas konsultacji zwrócili uwagę m.in. na konieczność podwyższenia standardów pielęgnacji zieleni miejskiej, a także wskazali, że urzędnicy powinni być bardziej restrykcyjni przy wydawaniu „wuzetek” - tak, by uwzględniały one odpowiednie proporcje między terenami zielonymi a zabudową.

W Krowodrzy wśród najważniejszych postulatów pojawiły się m.in.: utworzenie terenów zielonych wzdłuż Młynówki Królewskiej i odnowienie Parku Krakowskiego.

W lutym magistrat planuje konsultacje społeczne w kolejnych dzielnicach - podgórskich i nowohuckich. Oto terminy i miejsca spotkań dla mieszkańców (wszystkie o godz. 18):

* 2 II - dzielnice IX Łagiewniki-Borek Fałęcki i X Swoszowice: SP nr 97 przy ul. Judyma 10;
* 3 II - Dzielnica XI Podgórze Duchackie: Gimnazjum nr 28 przy ul. Bujaka 15;
* 4 II - XII Bieżanów-Prokocim: SP nr 24, ul. Aleksandry 17;
* 10 II - XIII Podgórze: magistrat, Rynek Podgórski 1;
* 11 II - XVI Bieńczyce: Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 5 (sala nr 11) oraz Dzielnica XVIII Nowa Huta: także w OKN, ale w sali Kameralnej;
* 15 II - XIV Czyżyny: SP nr 52 na os. Dywizjonu 303 nr 66;
* 16 II - XVII Wzgórza Krzesławickie: Gimnazjum nr 44 na os. Na stoku 34.

- Wszystkie propozycje mieszkańców będą rozpatrywane przez zespół opracowujący dokument. Wymagają one analizy pod kątem możliwości realizacji, która zależy m.in. od stanu własnościowego gruntów, stanu planistycznego, warunków przyrodniczych i technicznych - wyjaśnia Ewa Olszowska-Dej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski