Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Skawiny znowu protestują przeciwko budowie drogi ekspresowej S7. Zbierają podpisy pod petycją do władz Małopolski

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
W gminie powstała sieć ścieżek rowerowych. S7 stanowi dla nich zagrożenie
W gminie powstała sieć ścieżek rowerowych. S7 stanowi dla nich zagrożenie Ewa Tyrpa
Mieszkańcy Skawiny ponownie ostro reagują na propozycję przebiegu drogi ekspresowej S7 przez gminę Skawina. Rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycją do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Spora grupa mieszkańców gminy Skawina zaangażowała się w protest przeciwko planom budowy drogi ekspresowej S7.
Skłonił ich do tego plan ogłoszenia przez GDDKiA przetargu na studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe dla budowy dwóch startowych węzłów komunikacyjnych.

Jeden ma powstać w rejonie Wieliczki, drugi przy węźle autostradowym Kraków-Bielany. I właśnie ten węzeł budzi strach wśród mieszkańców skawińskiej gminy, bo z niego S7 będzie wytyczona przez gminę Liszki kilka miejscowości w gminie Skawina, m.in. przez Kopankę, Borek Szlachecki, Rzozów, Radziszów, w kierunku powiatu myślenickiego.

Wystarczy zakopianka

- Popieramy protest mieszkańców. Droga przedzieli gminę na połowę. Jaki jest sens budowania jej przez tereny zurbanizowane, przyrodnicze i osuwiskowe, skora niedaleko jest zakopianka. Wystarczy tylko poprawić jej drożność poprzez odpowiednią infrastrukturę, jak tunele wiadukty – przekonuje Norbert Rzepisko, burmistrz gminy Skawina.

Zaznacza, że drogi są bardzo potrzebne, ale nie powinny dewastować zasobów, tworzonych przez ludzi przez wiele lat.

Przypomnijmy, w zeszłym roku wskazano 14 korytarzy.

- Jeden z nich wytyczono przez gminy Skawina i Liszki. Potem z niego zrezygnowano, ale coraz częściej słyszy się o powrocie do tego rozwiązania, co wzbudza ostry sprzeciw mieszkańców gminy Skawina – mówi Damian Czak, rzecznik prasowy w Urzędzie Miasta i Gminy Skawina.

Mieszkańcy przeciw S7

Powstała grupa poparcia „Mieszkańcy Gminy Skawina Przeciw S7”.

- Korytarz przechodzący przez gminę Skawina nie ma ani ekonomicznego, ani ekologicznego uzasadnienia. Droga tej klasy przetnie gminę na dwie części, spowoduje hałas, pogorszy się jakość powietrza, o którego poprawę od lat się aktywnie staramy. Wszystkie proekologiczne działania pójdą wniwecz. Nie będzie odpowiednich kanałów przewietrzania. Ludziom grożą liczne wykupy nieruchomości, wywłaszczenia i zniszczenie przyrody – tylko niektóre niekorzystne elementy budowy S7 wymienia Tomasz Ożóg, zastępca burmistrza Skawiny.

Dodaje, że droga zniweczy wiele działań samorządu, zaplanowanych na lata. Już w gminie powstała dobra infrastruktura dla rowerzystów. Zbudowano wiele kilometrów ścieżek rowerowych.
S7 będzie sprzeczna z wieloma aktami, np. ze Strategią Rozwoju, Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania, tworzoną teraz aktualizacją Planu Zrównoważonej Mobilności w Gminie Skawina.

Przeciw budowie S7 protestują też mieszkańcy sąsiednich powiatów, np. myślenickiego i wielickiego.

Spadek liczby miejsc na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski