Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Starego Miasta chcą inwestycji w zieleń

ANNA AGACIAK
U zbiegu Słowiańskiej, Pędzichów i Długiej można zagospodarować zieleń i ustawić historyczną tablicę FOT. ANDRZEJ WIŚNIEWSKI
U zbiegu Słowiańskiej, Pędzichów i Długiej można zagospodarować zieleń i ustawić historyczną tablicę FOT. ANDRZEJ WIŚNIEWSKI
Ogród sensoryczny umożliwiający niepełnosprawnym poznawanie przyrody przez zmysły, zagospodarowanie zieleni u zbiegu ulic Słowiańskiej, Pędzichów i Długiej oraz ustawienie tablicy informującej o istniejącej tu bramie miasta i kościele św. Walentego, przenośne toalety na przystankach i w okolicach przejścia podziemnego pod al. Krasińskiego - to tylko kilka z pomysłów mieszkańców na inwestycje w Dzielnicy I Stare Miasto.

U zbiegu Słowiańskiej, Pędzichów i Długiej można zagospodarować zieleń i ustawić historyczną tablicę FOT. ANDRZEJ WIŚNIEWSKI

INICJATYWY. Na co wydać 50 tys. zł? Dzielnica I czeka na propozycje do 22 maja

W kwietniu dzielnicowi radni i lokalni aktywiści zorganizowali spotkania warsztatowe z mieszkańcami - w sprawie tzw. budżetu partycypacyjnego. Uczestniczyło w nich kilkadziesiąt osób. Wspólnie zastanawiano się nad Priorytetem Obywatelskim, w ramach którego mieszkańcy mogą rozdysponować 50 tysięcy złotych na zgłoszone przez siebie projekty.

Na razie zgromadzono luźne propozycje. Gdy okażą się możliwe do wykonania i przejdą weryfikację formalno-prawną, znajdą się na liście do głosowania. Dzielnica I ciągle jeszcze czeka na wnioski mieszkańców. Termin upływa 22 maja. Projekty muszą jednak mieć poparcie przynajmniej 10 osób.

Jak przypomina radny Starego Miasta Aleksander Miszalski, projekty mogą dotyczyć edukacji, działań społecznych, małych inwestycji, bezpieczeństwa, sportu i rekreacji.

- Stawiamy pierwsze kroki w budżecie partycypacyjnym, mamy nadzieję, że zainteresuje się nim wiele osób - podkreśla radny Miszalski.

Wśród 40 pomysłów, które zgłoszono do tej pory, najwięcej dotyczy ułatwień dla rowerzystów i niepełnosprawnych oraz pielęgnacji zieleni.

Mieszkańcy chcieliby także ścieżek zdrowia, ekranów dźwiękowych przy torach kolejowych, nowych przejść dla pieszych (wraz z sygnalizacją), dodatkowych latarni, budek lęgowych dla ptaków czy koszy na psie odchody.

Kwota do rozdysponowania jest, niestety, symboliczna. 50 tysięcy złotych wystarczy na kilka drobnych inwestycji albo jedną większą.

Które z pomysłów zostaną zrealizowane, okaże się po głosowaniu w pięciu lokalach wyborczych. Głosowanie ma się odbyć pod koniec czerwca - prawdopodobnie 21 i 22 czerwca (piątek i sobota).

- Największym problemem jest to, iż ciągle niewielu mieszkańców dzielnicy wie, że może decydować o inwestycjach w swojej okolicy - przyznaje Piotr Malinowski, aktywista ze Starego Miasta. - Na warsztatach było zaledwie kilkadziesiąt osób, ale interesować się powinno znacznie więcej. Informacje są na plakatach, w mediach, w internecie.

Wnioski mogą zgłaszać osoby, które ukończyły 16 lat, zamieszkują, studiują lub uczą się na terenie Dzielnicy I. Konsultacje radnych i aktywistów cały czas trwają.

Propozycje można składać osobiście w siedzibie Rady Dzielnicy I (Rynek Kleparski 4) albo drogą mailową: [email protected] (więcej informacji można znaleźć na stronie www.prirytetobywatelski.pl).

Dzielnica I obejmuje takie jednostki, jak: Stare Miasto, Kazimierz, Piasek, Kleparz, Nowy Świat i Wesoła Zachód.

[email protected]

Jeśli w Twojej dzielnicy dzieje się coś ciekawego, skontaktuj się z reporterem "Dziennika"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski