Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy zaangażują się w prace na rzecz ochrony Starego Cmentarza Podgórskiego

Paulina Szymczewska
Stary Cmentarz Podgórski to najstarsza nekropolia Krakowa
Stary Cmentarz Podgórski to najstarsza nekropolia Krakowa Fot. Wojciech Matusik
Akcja. Wszyscy krakowianie mogą się włączyć w działania służące ochronie Starego Cmentarza Podgórskiego. W planach jest m.in. porządkowanie nekropolii, sadzenie roślin oraz inwentaryzacja nagrobków.

Stowarzyszenie Podgorze.pl rozpoczęło nowy projekt „Wolontariat dla dziedzictwa”. - Uzyskaliśmy wsparcie Narodowego Instytutu Dziedzictwa - 9 tys. zł (nasz wkład własny to ok. 3 tys.) - wylicza Monika Szurlej ze stowarzyszenia. Projekt koncentruje się na Starym Cmentarzu Podgórskim i na jego ochronie.

A jest co chronić, bo to najstarsza komunalna nekropolia w Krakowie. Są tu groby m.in. Edwarda Dembowskiego, Emila Serkowskiego, Józefa Chrystiana Zolla i Bednarskich.

Niestety, burzliwe dzieje historii odcisnęły na cmentarzu piętno. Był on dwukrotnie dewastowany - najpierw przez Niemców, a potem przez komunistów. Przypomnijmy, w 1942 r., przy budowie linii kolejowej Niemcy zniwelowali część cmentarza spychaczami (ok. 1/4 powierzchni), niszcząc nagrobki. Największą dewastację spowodowała jednak rozbudowa ul. Telewizyjnej (obecnie Powstańców Śląskich) w latach 70. ub. wieku. Bezpowrotnie zniszczono wtedy zabytkowy układ i charakter cmentarza. Do dziś przetrwało tylko 38 arów nekropolii, która w 1900 roku miała powierzchnię 1,5 ha.

O tym wszystkim Stowarzyszenie Podgorze.pl chce przypomnieć, a jednocześnie zaangażować mieszkańców (zwłaszcza Podgórza) w działania na rzecz ochrony Starego Cmentarza Podgórskiego. - Nasz projekt zakłada m.in. warsztaty wolontariackie dla mieszkańców w każdym wieku - informuje Monika Szurlej.

Wolontariusze, którzy zgłoszą się do projektu, zajmą się porządkowaniem nagrobków i sadzeniem roślin. Przed nimi również bardzo ważne zadanie: prace dokumentacyjne i inwentaryzacja nagrobków (każdy zostanie opisany i obfotografowany). To pozwoli zebrać informacje na temat obecnego stanu cmentarza. Następnie zostaną one porównane z informacjami o tym, jak wyglądała nekropolia przed dewastacją w latach 70.

- Mamy dostęp do fotografii wykonanych tuż przed tą dewastacją - mówi Monika Szurlej. - Chcemy też zebrać relacje świadków, którzy pamiętają tamten okres. Liczymy, że zgłoszą się mieszkańcy chcący podzielić się z nami tą wiedzą. Uzyskane informacje będzie można w przyszłości wykorzystać np. przy renowacji kolejnych zabytkowych nagrobków.

Prace na cmentarzu będą wzbogacone spotkaniami z ekspertami (np. w zakresie konserwacji zabytków i inwentaryzacji takich obiektów). Ponadto w planie jest utworzenie ścieżki edukacyjnej, która będzie podkreślała wkład wybitnych mieszkańców, pochowanych na Starym Cmentarzu Podgórskim, w rozwój miasta.

W ramach projektu „Wolontariat dla dziedzictwa” zaplanowano cztery weekendowe spotkania: 10-12 i 24-26 czerwca oraz 9-11 i 23-25 września. Mieszkańcy, chcący zaangażować się w pracę na rzecz najstarszego podgórskiego cmentarza, a także podzielić się swoimi wspomnieniami o nim (zwłaszcza o wydarzeniach z lat 70.), proszeni są o kontakt: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski