Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy zdecydowali, jak zmienią się dzielnice Bieżanów-Prokocim i Podgórze

Malwina Koniecpolska
Mieszkańcy zdecydowali, jak zmienią się dzielnice Bieżanów-Prokocim i Podgórze
Mieszkańcy zdecydowali, jak zmienią się dzielnice Bieżanów-Prokocim i Podgórze Aneta Zurek / Polska Press
Rozwiązanie problemu odoru, rozwój komunikacji miejskiej i integracja z komunikacją aglomeracyjną, dbałość o infrastrukturę drogową czy tworzenie nowych urządzonych terenów zielonych to zdaniem mieszkańców najbardziej potrzebne działania dzielnic Bieżanów-Prokocim i Podgórze. To wnioski z konsultacji społecznych, jakie odbyły się w ubiegłym roku.

Od lipca do grudnia 2023 r. odbywały się konsultacje społeczne, które objęły części dwóch dzielnic: XII – Bieżanów-Prokocim i XIII – Podgórze. Miasto skonsultowało z mieszkańcami koncepcję rozwoju i kierunki przekształceń części tych terenów.

Celem było opracowanie akceptowalnego przez stronę społeczną długoterminowego planu rewitalizacji i rozwoju dla tego obszaru - jak informuje magistrat.

Po konsultacjach powstał raport, który podsumowuje wnioski zgłoszone przez mieszkańców, przedsiębiorców oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.

W dzielnicach tych zameldowanych jest ponad 6700 osób. Zainteresowanie konsultacjami było spore, wzięła w nich blisko połowa mieszkańców dzielnic.

Czego oczekują mieszkańcy Bieżanowa, Prokocimia i Podgórza?

"Wnioski z raportu nie pozwalają na sformułowanie jednoznacznych wskazań co do planów zmian na terenie tych dwóch dzielnic. Mamy tu do czynienia z całym spektrum poglądów, ponieważ w dyskusjach brali udział reprezentanci różnych środowisk" - wyjaśnia magistrat.

Urzędnikom udało się jednak wyłowić najpilniejsze potrzeby zgłaszane przez mieszkańców. Wśród nich na pierwsze miejsce wybija się problem uciążliwego odoru - rozwiązania tej kwestii chce 60 proc. ankietowanych. Niemal tyle samo zwróciło uwagę na
rozwój komunikacji miejskiej i jej integrację z komunikacją aglomeracyjną. Dla mieszkańców wspomnianych dzielnic niezwykle istotną kwestią jest również dbałość o infrastrukturę drogową oraz czy tworzenie nowych urządzonych terenów zielonych.

Mieszkańcy chcieliby również, aby przy planowaniu rozwoju tych dzielnic uwzględniano całościową i spójną wizję planistyczną dla tego obszaru.

Pełny raport z konsultacji społecznych wraz z zapisem z dyskusji grupowych znajduje się na stronie internetowej: bip.krakow.pl/planowanieprzestrzenne.

Sztuczna inteligencja - czy świat stanie się lepszy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski