W ubiegłym roku oddano do użytku ponad 11 tysięcy mieszkań sfinansowanych ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Liczba ta stanowi ponad 11 proc. wszystkich oddanych mieszkań w Polsce w zeszłym roku.
Są to dane Banku Gospodarstwa Krajowego. W 2000 roku mieszkań finansowanych z funduszu oddano 8,4 tys. W pierwszym półroczu tego roku ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego udzielono łącznie 59 kredytów na budowę prawie 3 tys. mieszkań na wynajem lub spółdzielczych mieszkań lokatorskich.
W sumie - informuje PAP - w ciągu sześciu lat działalności, od 1996 roku fundusz udzielił 781 kredytów na budowę ponad 36 tys. mieszkań na wynajem lub spółdzielczych mieszkań lokatorskich. Ze środków funduszu udzielono także 57 kredytów dla gmin na rozbudowę infrastruktury technicznej budownictwa mieszkaniowego.
Krajowy Fundusz Mieszkaniowy działa w strukturach Banku Gospodarstwa Krajowego. Jego głównym celem jest zwiększenie dostępności do mieszkań dla osób o niskich dochodach. Udziela preferencyjnych kredytów Towarzystwom Budownictwa Społecznego (TBS) i spółdzielniom mieszkaniowym na budowę mieszkań m.in. na wynajem.
BGK pozyskuje pozabudżetowe źródła finansowania KFM i stara się utrzymać tempo rozwoju akcji udzielania kredytów. Obecnie BGK wraz z francuskim bankiem Caisse des Depots et Consignations opracuje program zarządzania ryzykiem kredytowym KFM. Według ekspertów, przy ocenie ryzyka kredytowego trzeba brać pod uwagę nie tylko kryteria stricte bankowe, lecz także sytuację społeczno-ekonomiczną podmiotów, które korzystają z pożyczki na budowę społecznych mieszkań czynszowych. Program ma być realizowany przy wykorzystaniu środków pomocowych z Europy.
(A)
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta