Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie bez wilgoci. Mostki cieplne często występują w obrębie połączenia takich elementów jak płyta balkonowa z tzw. licem budynku

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Takie miejsca pojawiają się nawet w mieszkaniach oddanych przed kilkoma laty
Takie miejsca pojawiają się nawet w mieszkaniach oddanych przed kilkoma laty Fot. Schoeck
W wielu domach nadmierna wilgoć i grzyb powstający na powierzchniach przegród to uciążliwy i nawracający problem. Może on być spowodowany sposobem użytkowania pomieszczenia oraz niewłaściwym systemem wentylacji, ale również nieodpowiednią temperaturą przegrody od strony wewnętrznej.

Aby zapobiec nadmiernej wilgotności pomieszczeń, należy przede wszystkim przestrzegać wartości granicznych parametrów określających warunki wilgotnościowe na powierzchniach przegród budowlanych.

Zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2017, poz. 2285) w przypadku pomieszczeń ze średnią miesięczną temperaturą powietrza 20 st. C i średnią wilgotnością względną powietrza na poziomie 50 proc., dopuszcza się przyjęcie minimalnej wartości współczynnika fRsi = 0,72. Zakłada się, że im wyższa wilgotność powietrza, tym wyższa temperatura punktu rosy.

Niestety, utrzymanie temperatury, w której kondensat nie osiada na powierzchniach, nie oznacza pełnego bezpieczeństwa przed pleśnią. Temperatura powstawania zagrzybienia występuje, gdy przy względnej wilgotności powietrza na poziomie 80 proc. temperatura powierzchni elementów budowlanych jest równa lub niższa niż temperatura warstwy powietrza bezpośrednio sąsiadującej z danym elementem.

W odniesieniu do powietrza o temperaturze równej 20 st. C i wilgotności względnej równej 50 proc. dopuszczalna temperatura z uwagi na ochronę przed zagrzybieniem wynosi 12,6 st. C. Wynika z tego, że temperatura powstawania zagrzybienia jest wyższa niż temperatura punktu rosy, która w tych samych warunkach plasuje się na poziomie 9,3 st. C.

Kiedy najlepiej zwrócić uwagę na mostki cieplne? Utrzymanie odpowiedniej temperatury powierzchni wewnętrznej przegrody jest w dużym stopniu zależne od odpowiedniej izolacji ścian zewnętrznych. Dlatego też ważne jest, aby już na etapie projektowym zwrócić uwagę na ewentualne mostki cieplne, które mogą negatywnie wpłynąć na temperaturę wewnątrz budynku, a tym samym wilgotność i wynikające z niej zagrzybienie.

- Mostki cieplne to miejsca, przez które ciepło ucieka z wnętrza budynku. Często występują w obrębie połączenia elementów takich, jak płyta balkonowa z licem budynku, ponieważ właśnie w tego typu konstrukcjach przeważnie dochodzi do przerwania ciągłości warstwy izolacyjnej.

Aby temu zapobiec, już na etapie projektowym należy rozważyć rozwiązania, które pozwolą nam zniwelować ten problem i utrzymać we wnętrzu budynku temperaturę uniemożliwiającą rozwój zagrzybienia oraz skraplanie kondensatu na powierzchniach przegród - tłumaczy Maciej Kowalczyk, ekspert firmy Schöck, posiadającej w swojej ofercie łączniki Isokorb, czyli nośne elementy termoizolacyjne, które pomagają zapobiec powstawaniu mostków cieplnych.

Są one montowane w pionowej warstwie izolacji termicznej ściany, tworząc jej naturalną kontynuację. Łącznik taki nie tylko umożliwia oddzielenie ciepłych i zimnych elementów całej konstrukcji, ale również jest elementem nośnym - przenosi obciążenia z płyty balkonowej na konstrukcję budynku. Dzięki tym nowoczesnym rozwiązaniom, możliwe jest utrzymanie wewnątrz budynku optymalnej temperatury, która poprawi komfort mieszkania oraz zabezpieczy budynek przed skutkami nadmiernej wilgotności.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie, odc. 43

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski